Urodziła się w Boleszewie. Poznaj życie i twórczość Hanny Spiegel

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Jan Sroka

Urodziła się w Boleszewie. Poznaj życie i twórczość Hanny Spiegel

Jan Sroka

Dziś kolejna historia o ciekawej postaci wywodzącej się z okolic Sławna. Hanna Spiegel przygotowuje publikacje i wydaje książki dotyczące Pomorza.

Hanna Spiegel urodziła się w Rötzenhagen koło Sławna. Dziś ta miejscowość nazywa się Boleszewo. W 1946 roku została wraz z owdowiałą matką i młodszym bratem wysiedlona do Niemiec.

W Berlinie i Lipsku ukończyła szkołę dla bibliotekarzy, a także studia na uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Pracowała w Bibliotece w Oranienburgu. Była też członkiem prezydium związku bibliotekarzy Niemieckiej Republik Demokratycznej. Opublikowała wiele artykułów w dużej części dotyczących Pomorza.W ostatnich latach postanowiła zająć się twórczością pochodzącego ze Sławna rzeźbiarza i grafika Wilhelma Grossa oraz poetki Gerdy von Below urodzonej w Saleske (obecnie Zaleskie), która przyjaźnił się Grossem.

Efektem tych zainteresowań są trzy publikacje książkowe wydane przez Edition Pommern w latach 2014-2016. Dwie z nich traktują o Wilhelmie Grossie, jedna o Gerdzie von Below. W 2014 roku ukazała się książka „Gefesselte Kirche”. Facetten aus dem Leben des Bildhauers und Predigers Wilhelm Gross” [Spętany Kościół. Fakty z życia rzeźbiarza i kaznodziei Wilhelma Grossa].

Publikacja poświęcona jest poszczególnym etapom życia artysty od dzieciństwa i wczesnej młodości spędzonej w Sławnie - po śmierć sędziwego, ponad 90-letniego artysty, w Eden koło Oranienburga. Uzupełnia ją rozdział mówiący o dziele Grossa po jego śmierci, w tym o wystawach pokazujących jego twórczość zorganizowanych w Darłowie, Sławnie i częściowo w Słupsku przez sławieńską Fundację „Dziedzictwo” w roku 2003. Wystawa ta została też pokazana w tym samym roku w Eden.

Drugi grossowski epizod z powiatu sławieńskiego, o którym pisze autorka - to utworzenie lapidarium przy kościele w Słowinie, w którym wyeksponowano uszkodzony fragment pomnika autorstwa artysty poświęconego mieszkańcom wsi, którzy zginęli w czasie I wojny światowej.Druga książka o Grossie ukazała się w ubiegłym roku i nosi tytuł „Der Bildhauer Wilhelm Gross in Eden. Facetten aus Leben und Werk der Jahre 1919 bis 1974” [Rzeźbiarz Wilhelm Gross w Eden. Życie i twórczość ].

Autorka skupia się w niej na pracach, które artysta wykonał mieszkając w Eden - rzeźbach i drzeworytach. A w Eden spędził większość swego długiego życia od 1919 roku do śmierci w 1974. Pisze także o realizacjach, które powstały na Pomorzu: dla Darłowa, Boleszewa, Sławna, Korlina, Piły.

Wspomina współdziałanie z Kościołem Wyznającym, którego Gross był kaznodzieją i Dietrichem Bonhefferem współtwórcą tego kościoła. W 2015 roku ukazała się jej książka o pomorskiej pisarce Gerdzie von Below zatytułowana: „Die Düne wandert. Facetten aus dem Leben und Werk der pommerschen Dichterin Gerda von Below” [Wędrujące wydmy. Życie i twórczość pomorskiej poetki Gerdy von Below]. Gerda von Below urodziła się w 1894 roku w Saleske (pol. Zaleskie w powiecie słupskim). Była córką kapitana von Belowa i pisarki Anny von Herder, która była wnuczką Joachima Gotfrieda Herdera (1744-1803), znanego filozofa i pisarza.

W latach 10-tych ubiegłego wieku przyjaźniła się z W. Grossem. Na początku I wojny światowej była przez kilka miesięcy pielęgniarką Czerwonego Krzyża w sławieńskim szpitalu. Większość swych książek wydala w okresie międzywojennym . Ostania jej książka ukazała się w roku 1943. Był to zbiór opowiadań „Heimat des Bluts”. W 1969 roku kilka jej wierszy ukazało się w antologii literatury pomorskiej wydanej prze Fritza Raecka, a na 80-te urodziny (1974) ukazała się niewielka książeczką z jej utworami.

Zmarła w 1975 w Darmstadt. Książka Hanny Spiegel to interesująca opowieść o życiu i twórczości poetki. Wszystkie publikacje Hanny Spiegel są bogato ilustrowane i dostępne są w niemieckich księgarniach, także internetowych (np. Amazon.de). Warto, by znalazły się w niektórych bibliotekach na polskim Pomorzu, także w Sławnie czy Darlowie. a

Jan Sroka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.