Ulice w Białogardzie zmieniają nazwy

Czytaj dalej
Fot. bialogard.info
Jakub Roszkowski

Ulice w Białogardzie zmieniają nazwy

Jakub Roszkowski

Zamiast ul. Dąbrowszczaków będzie ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, a zamiast ul. Patrycego będzie ul. Kazimierza Jagiellończyka. Tak zadecydowali mieszkańcy Białogardu.

Decyzja zapadła 1 grudnia. Do tego dnia, przez ponad miesiąc, mieszkańcy Białogardu mogli zgłaszać swoje propozycje na nowych patronów tych ulic. Miejscy urzędnicy przedstawili też po trzy „samorządowe” propozycje.

Skąd w ogóle pomysł zmiany nazw? Nakazała to specjalna ustawa „o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej”. Jan Patrycy był funkcjonariuszem służby bezpieczeństwa, więc jego patronat nie budzi żadnych wątpliwości.

Natomiast Dąbrowszczacy byli ochotniczymi oddziałami wojskowymi, tworzonymi głównie przez Polaków, w tym emigrantów, a także inne osoby posiadające obywatelstwo II RP, i uczestniczyli w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939, walcząc w składzie Brygad Międzynarodowych po stronie wojsk republikańskich przeciwko zbuntowanym oddziałom nacjonalistycznym dowodzonym przez gen. Francisco Franco (za: Wikipedia).

Są jednak jedną z tych formacji wojskowych w polskiej historii, których ocena od lat budzi ogromne emocje. Dominują sądy skrajne. Dla IPN to „realizatorzy polityki stalinowskiej na Półwyspie Iberyjskim’”. Dla innych pierwsi bojownicy w walce z faszyzmem. Oni jednak już też nie będą patronami białogardzkiej ulicy.Wyboru można było dokonać spośród Czesława Miłosza, Obrońców Westerplatte lub Stefana Kardynała Wyszyńskiego dla ulicy Dąbrowszczaków oraz Kazimierza Jagiellończyka, Przemysła II lub Władysława Warneńczyka dla ulicy Jana Patrycego.

Białogardzianie wybrali dla ul. Dąbrowszczaków nową nazwę - ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Za tą propozycją zagłosowało ponad 1000 osób. Propozycji mieszkańców było 9, ponad 350 głosów otrzymał pomysł nadania nazwy ul. Karola Wojtyły. Biorący udział w ankiecie mieszkańcy wskazali, że ul. Patrycego powinna nosić miano ul. Kazimierza Jagiellończyka. Ta nazwa otrzymała ponad 250 głosów.

Mieszkańcy ponadto zaproponowali 12 innych nazw, z których najwięcej (blisko 200 głosów) otrzymała ul. Witolda Pileckiego. Przepadła też propozycja, by nowym patronem był Marcin Jurecki, wybitny zapaśnik z Białogardu.Jednak zanim wybrane nazwy zostaną wprowadzone w życie, muszą zostać zaakceptowane przez Radę Miejską. Przygotowywany jest projekt uchwały, którym radni zajmą się najprawdopodobniej na pierwszej sesji 2017 roku.

Jakub Roszkowski

Białogard, Mielno i okolice, ale także Koszalin i powiat koszaliński to miejsca, o których piszę przede wszystkim. Analizuję rynek paliw w regionie, trzymam rękę na pulsie w sprawie szeroko rozumianego biznesu, ale także pogody i wakacji nad morzem. Bo wiadomo, Mielno to obok Kołobrzegu i Gdańska najczęściej odwiedzana miejscowość nadmorska w kraju. 


Pod moją "opieką" są również koszalińscy, mieleńscy i białogardzcy samorządowcy. Jeśli coś zmalują, nabroją lub popsują albo wręcz przeciwnie, zrobią coś naprawdę dobrego, ja o tym napiszę. 


 


W Głosie Koszalińskim pracuję od 2000 roku. To właściwie moja pierwsza i jak na razie jedyna praca. To moja siostra chciała zostać dziennikarzem. Ostatecznie to jednak ja poświęciłem temu zajęciu już ponad połowę życia.


 


Jestem domatorem i naprawdę najlepiej czuję się w swoim domu. Może to dlatego, że po intensywnym dniu w gazecie potrzebuję wyciszenia...    


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.