Ulgi, zniżki albo nawet za darmo. Na co mogą liczyć seniorzy

Czytaj dalej
redakcja

Ulgi, zniżki albo nawet za darmo. Na co mogą liczyć seniorzy

redakcja

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy spis ważniejszych darmowych usług, zniżek, ulg i innych udogodnień, z jakich polscy seniorzy mogą korzystać w swoich miastach oraz na terenie całej Polski

Najbardziej powszechne są darmowe przejazdy autobusami i tramwajami należącymi do miejskich zakładów czy spółkach komunikacyjnych. Z reguły pasażerowie, którzy ukończyli 70. rok życia mogą podróżować za darmo. Jednak krąg osób uprawnionych do darmowych przejazdów komunikacją miejską zwykle ustalany jest przez radę miasta. Dzięki temu często ustalane są zniżki dla emerytów i rencistów, którzy nie ukończyli jeszcze 70. roku życia. Zwykle są to 50-procentowe upusty (ale trzeba okazać imienną legitymację emeryta-rencisty, a czasem w przypadku jej braku wystarczy mieć przy sobie np. aktualny odcinek emerytury lub renty).

Od władz miasta zależą też inne lokalne zniżki czy zwolnienia z opłat. Dotyczy to np. podatku za posiadanie psa. W niektórych miastach w Polsce osoby, które ukończyły 65. rok życia nie muszą go płacić. Są też miasta (np. Sosnowiec), w których realizowane są specjalne programy (np. „Aktywny senior 60 plus”). Gwarantują kompleksowe zniżki za korzystanie z wielu różnych instytucji (od teatru po gabinety odnowy biologicznej).

Warto także pamiętać o specjalnych zniżkach przygotowanych dla seniorów przez sieci handlowe (np. w Carrefour Polska czy Auchan). Na przykład w wyznaczony dzień tygodnia można skorzystać z rabatu na zakupy (np. 5-10 proc.) albo otrzymać dodatkowe punkty na karcie lojalnościowej, które później zamienia się na prezenty.

O upusty warto też pytać w najróżniejszych punktach usługowych. Oferują je np. gabinety dentystyczne, salony fryzjerskie i kosmetyczne, solaria czy salony masażu (zazwyczaj w określone dni i godziny). Spore zniżki proponują emerytom również firmy sprzedające okulary korekcyjne, aparaty słuchowe oraz sprzęt rehabilitacyjny.

Seniorzy powinni także dopytywać operatorów o ulgi specjalne przy zakupie telefonu i w opłatach abonamentu. Wielu proponuje zniżki dotyczące pakietu usług (opłata za telefon, telewizję kablową i internet).

Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć osoby, które ukończyły setny rok życia. Dziś wysokość tzw. świadczenia honorowego sięga ok. 3,4 tys. brutto. Jest to 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonego składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym.

A inne zniżki? Oto one:

Ogólnopolska Karta Seniora

Taniej paszport

Bez abonamentu od 60 lub 75 lat

Kultura dla seniorów

redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.