red

Układ chłodzenia auta. Sprawdź go przed wakacjami

Układ chłodzenia auta. Sprawdź go przed wakacjami
red

Zapewne każdy widział samochód stojący na podobozu z otwartą pokrywą silnika i unoszącymi się obłokami pary. Co zrobić, aby nie spotkało to także Ciebie? O tym piszemy poniżej…

Zanim wyjaśnimy na czym polegają usterki układu chłodzenia, warto zwrócić uwagę na ideę jaka przyświeca zastosowaniu tego układu w silniku spalinowym.

Otóż silnik idealnie pracuje w ściśle określonych warunkach termodynamicznych (temp płynu chłodzącego to ok. 90-110 stopni Celsjusza).

Dotyczy to nie tylko wersji wysokoprężnej, której zapłon w niższych temperaturach muszą wspomagać - dodatkowym ogrzaniem komory spalania - świece żarowe, ale także wersji benzynowej. Silnik spalinowy - zarówno Diesel, jak w wersja benzynowa - spala idealnie stworzoną mieszankę paliwowo-powietrzną tylko w ustalonej temperaturze. Jeżeli temperatura w której następuje spalanie będzie zbyt niska, wówczas doprowadzane jest więcej paliwa (stąd wyższe spalanie na „niedogrzanym silniku”), nie następuje całkowite spalanie paliwa, emitowane są szkodliwe związki, a ponadto niespalone drobiny paliwa spływają po gładzi cylindra i mieszając się z olejem ograniczają jego walory smarne.

W przypadku zbyt wysokiej temperatury następują samozapłony, czyli niekontrolowane początki zapłonu, a ponadto problemem jest rozrzedzenie – wraz ze wzrostem temperatury - oleju, a w efekcie gorsze smarowanie. W skrajnych przypadkach zbyt wysoka temperatura pracy zespołu tłok/cylinder może skutkować nadmiernym rozszerzeniem termicznym tłoka, co zwykle kończy się jego zatarciem.

Wynika stąd, że to w naszym interesie leży zadbanie o sprawny układ chłodzenia, zwłaszcza gdy kupiliśmy samochód używany i nie mieliśmy jeszcze możliwości poznać jego efektów pracy przy dużym obciążeniu w lecie (np. przejazd załadowanym samochodem w górach).

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.