Trwa budowa centrum pielgrzymkowo-turystycznego na Górze Chełmskiej

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Piotr Polechoński

Trwa budowa centrum pielgrzymkowo-turystycznego na Górze Chełmskiej

Piotr Polechoński

Czeka nas niezwykłe wydarzenie. Siostry szensztackie opiekujące się maryjnym sanktuarium na Górze Chełmskiej zapraszają do wzięcia udziału w organizowanym po raz pierwszy „Dniu Kultury dla Góry”. Główny cel - wsparcie dla budowy centrum pielgrzymkowo- -turystycznego.

Wystawa i aukcja obrazów, loteria fantowa „Buduj z nami”, muzyka i śpiew młodych artystów - to wszystko i wiele innych rzeczy wydarzy się na Górze Chełmskiej, na terenie przy maryjnym sanktuarium. Stanie się tak 28 lipca, gdy po raz pierwszy odbędzie się tutaj „Dzień Kultury dla Góry”, zorganizowany przez siostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi, które od ponad 20 lat opiekują się koszalińskim sanktuarium Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej.

Wczoraj siostry spotkały się z koszalińskimi dziennikarzami.

- Organizując to wydarzenie, chciałyśmy wspomóc promocję kultury i powrócić do tradycji kulturowej na Górze Chełmskiej - mówiła siostra Eligia Pawlisz.

- Jednak w tym roku nasz główny cel to wsparcie dla budowy centrum pielgrzymkowo-turystycznego na Górze Chełmskiej, które jest wybudowane w stanie surowym i wymaga jeszcze sporych nakładów finansowych, by mogło być ukończone - podkreślała zakonnica.

Dlatego w ramach imprezy będzie można m.in. wziąć udział w loterii fantowej, kupić obraz, nabyć cegiełki w postaci ciasteczek Pellegrino, herbatników z Góry Chełmskiej, medali okolicznościowych, płyt DVD (cały dochód wspomoże trwającą budowę).

- Cała impreza zostanie ubogacona też muzyką klasyczną, wykonaną na skrzypcach przez siostrę M. Zoję Dombrowską z Sankt-Petersburga. Wystąpi także Mini Studio Poezji i Piosenki z Koszalina - zachęcała wczoraj siostra Eligia.

Warto dodać, że „Dzień Kultury dla Góry” odbędzie się na placu budowlanym, który tego dnia po raz pierwszy zostanie udostępniony dla zwiedzających.

W przyszłą sobotę odbędzie się na Górze Chełmskiej impreza, która ma wesprzeć wielką budowę. Ile brakuje pieniędzy i kiedy planowane jest zakończenie inwestycji?

Budowa Centrum Pielgrzymko-wo-Turystycznego na Górze Chełmskiej ruszyła w 2015 roku. Do chwili obecnej zamknięty został stan surowy, obiekt został zadaszony. Na dokończenie inwestycji brakuje około 10 mln złotych.

Siostry pomoc dostały już od rządu w formie ministerialnej dotacji i od Urzędu Marszałkowskiego. To jednak zbyt mało, by dzieło to dokończyć. A na kiedy planowany jest koniec inwestycji?

- Bardzo byśmy chciały, aby udało się to zrobić na 30. rocznicę wizyty w Koszalinie Jana Pawła II, czyli w roku 2021 - mówi siostra Eligia Pawlisz.

Piotr Polechoński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.