Jan Sroka

To jedna z najstarszych w Sławnie. Ulica Marii Skłodowskiej-Curie

To jedna z najstarszych w Sławnie. Ulica Marii Skłodowskiej-Curie Fot. archiwum
Jan Sroka

Ulica biegnie pod Bramą Słupską do skrzyżowania z ulicą Gdańską i Chopina. Przed 1945 rokiem nosiła nazwę Stolperstrasse (Słupska). W kier. polnym: Waldstrasse (Leśna).

Należy do grupy najstarszych ulic w mieście. Powstała wraz z lokacją i prowadziła przez Bramę Słupską na trakt wiodący w kierunku Słupska i Starego Sławna. Po wojnie otrzymała nazwę Marii Skłodowskiej - Curie, wybitnej polskiej uczonej, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla.

Za bramą - już poza murami - w okresie średniowiecza znajdował się szpital św. Gertrudy, będący domem dla ubogich. Na przedpolu Bramy Słupskiej znajdowała się też kuźnia miedzi. Przy ulicy znajdowały się budynki mieszkalne i liczne sklepy na ich parterach. W XX wieku powstało przy niej kilka budynków użyteczności publicznej.

W połowie lat 30 -tych XX wieku zbudowano dla potrzeb Powiatowej Kasy Oszczędności (Kreissparkasse) samodzielny obiekt. Projekt banku wykonał architekt z Berlina - Brandt. l października 1935 roku rozpoczęto rozbierać dom Piepera, a już 8 lutego roku następnego stawiano wiechę nad nowym obiektem.

Jesienią tego roku nowy bank był gotowy. Główne wejście znajdowało się od strony ulicy Skłodowskiej . Wnętrze banku było nowoczesne i funkcjonalne. Obszerna i dobrze oświetlona hala kasowa mieściła z lewej strony informację i obsługę kredytów, z prawej obsługiwano rachunki oszczędnościowe, na wprost - podobnie jest do dziś - mieściły się kasy.

Prosta i zarazem ładna elewacja obiektu doskonale harmonizowała z kamienicami wokół rynku. Kreissparkasse działała do 1945 r. Po wojnie budynek przez kilka lat był siedzibą policji politycznej PRL, czyli Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa. Później wrócił do funkcji, dla której powstał - od 1958 roku mieścił się tu na powrót bank. Dziś jest to siedziba PKO.

Po drugiej stronie ulicy - na rogu - znajdował się sklep Darzowa. Liczne sklepy znajdowały się na parterach budynków po obu stronach ulicy w kierunku do Bramy Słupskiej. Niedaleko banku (przy skrzyżowaniu z dzisiejszą Lipową) był sklep z towarami kolonialnymi należący do rodziny Machemechlów.

Ich syn Günter był malarzem. Pozostawił kilkanaście widoków powiatu. Większość budynków przed Bramą Słupską została w marcu 1945 roku zniszczona. Brama Słupska przez kilka wieków zamykała wjazd do miasta od strony północnej.

Obok niej powstał w latach 20-tych ubiegłego wieku budynek mieszkalny, którego twórcą był znany wtedy architekt sławieński D. Suhr. Po wojnie przez wiele lat mieściła się tam popularna kawiarnia „Magnolia” oraz ośrodek „Praktyczna Pani” Powszechnej Spółdzielni Spożywców.

Dziś mieści się salonik prasowy oraz sklep masarniczy.

Jan Sroka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.