Wojciech Kulig

To był istny armagedon. Trudna sytuacja w okolicach Darłowa

W ubiegły poniedziałek trudna sytuacja była m.in. w Darłowie, gdzie zalane zostały ulice Wilków Morskich i Akacjowa. Strażacy wypompowywali wodę w kilku Fot. nadesłane W ubiegły poniedziałek trudna sytuacja była m.in. w Darłowie, gdzie zalane zostały ulice Wilków Morskich i Akacjowa. Strażacy wypompowywali wodę w kilku miejscach.
Wojciech Kulig

Woda wdarła się do jednego ze sklepów. Podtopione zostały piwnice. W Darłówku przerażenie wśród turystów wywołała trąba wodna.

Lato w tym roku wyjątkowo nas nie rozpieszcza. Lipiec był fatalny, sierpień miał być lepszy, ale jak jest - każdy widzi. W ubiegłym tygodniu bardzo silne opady deszczu i burze przy zaledwie kilkunastu stopniach. Tak było na początku minionego tygodnia. Miejscami temperatura podczas ulewy spadła do 9 stopni.

Jak nas informują strażacy, w poniedziałek najtrudniejsza sytuacja była w gminie Darłowo i gminie Postomino. Cały czas napływały sygnały o kolejnych podtopionych ulicach.

- W Dąbkach pozalewane były piwnice oraz ulice. Woda wdarła się także do jednego ze sklepów. Opady były tak intensywne, że studzienki nie nadążały odbierać wody - mówi nam st. kpt. Piotr Słupski, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie.

Strażacy interweniowali także w Marszewie i Masłowicach (gmina Postomino). W poniedziałkowe popołudnie w wyniku silnych opadów deszczu w Darłowie zalana została m.in. ulica Wilków Morskich i ulica Akacjowa. Znów interweniowali strażacy.

- W ciągu kilku godzin na metr kwadratowy spadło kilkadziesiąt litrów wody. Podtopione zostały budynki, posesje oraz drogi - zaznacza st. kpt. Piotr Słupski, rzecznik prasowy PSP w Sławnie.

Jak się okazuje, najwięcej podtopień było w gminie Darłowo, w tym w Bobolinie, Dąbkach, Żukowie Morskim, Jeżyczkach, Jeżycach, Wiciu, Glęźnowie, Porzeczu i Dobiesławiu. W gminie Malechowo strażacy byli wzywani w Niemicy, Karwicach i Lejkowie. Z kolei w gminie Postomino woda wdzierała się na posesję m.in. w miejscowości Tyń i Pieńkowo.

We wtorek po południu oprócz intensywnych opadów można było zobaczyć także jeszcze jedno niebezpieczne zjawisko. W okolicy Darłówka przeszła trąba wodna. Była dość pokaźnych rozmiarów. Zdjęcie zamieścili na swoim profilu społecznościowym ratownicy WOPR Darłowo Sławno.

Trąba wodna polega na formowaniu się pionowego chmurzastego wiru w kształcie leja, występującego nad powierzchnią wody, połączonego z chmurą kłębiastą. To nic innego jak nadwodne tornado. Bardzo rzadkie zjawisko nad polskim morzem. Większość z trąb wodnych rozprasza się, kiedy zbliży się do brzegu

Wojciech Kulig

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

cyfrowa zniżka -50%

Trwa Festiwal Cyfrowych Zniżek!

43,50 87,00

Do 10 października skorzystaj z aż 50% zniżki na kwartalny dostęp do treści cyfrowych, archiwalnych i aktualnych wydań gazety w wersji PDF.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.