Łukasz Bobek

Ten mężczyzna nie boi się igieł. Góral z Bukowiny oddał ponad 69 litrów krwi

Marek Jakubowski z Bukowiny Tatrzańskiej to jeden z 39 osób nagrodzonych w konkursie krwiodawców w całej Polsce Fot. Łukasz Bobek Marek Jakubowski z Bukowiny Tatrzańskiej to jeden z 39 osób nagrodzonych w konkursie krwiodawców w całej Polsce
Łukasz Bobek

Mieszkający na co dzień w Bukowinie Tatrzańskiej góral w swoim życiu uratował już zapewne niejedno istnienie. Oddaje regularnie krew.

Oddał 69 litrów krwi, czyli więcej niż ma lat. 64-letni Marek Jakubowski z Bukowiny Tatrzańskiej jest rekordzistą z Podhala w ilości oddanej krwi. - Będę ją oddawał, dopóki tylko zdrowie pozwoli - mówi mieszkaniec Bukowiny.

Marek Jakubowski został właśnie uhonorowany odznaczeniem „Honorowy dawca krwi - zasłużony dla zdrowia narodu” przyznawanej przez ministra zdrowia. Znalazł się wśród 39 nagrodzonych z Podhala, ale jako ten, który oddał najwięcej krwi. Nagrody zostały wręczone uroczyście w zakopiańskim urzędzie miasta.

5-6 razy do roku

Jakubowski to emerytowany budowlaniec, który od ponad 40 lat mieszka w Bukowinie Tatrzańskiej. - Zacząłem oddawać krew w wojsku. Oddawałem ją regularnie. Wówczas było to możliwe co kwartał - mówi Jakubowski. Pochodzi z Konina, po wojsku jednak trafił do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie znalazł swoją drugą połowę. Przeprowadził się w góry. I dalej oddawał krew, tyle że w Zakopanem.

W dalszej części tekstu dowiesz się, czy wiek nie jest dla krwiodawcy przeszkodą do oddawania krwi oraz czy na Podhalu istnieje problem z brakiem krwi. 

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Bobek

Dziennikarz zakopiańskiej redakcji Gazety Krakowskiej od 2006 roku. Opisuję to co dzieje się w Zakopanem i okolicach, a także w Tatrach, Gorcach, Pieninach. W moim tekstach znajdziecie Państwo to co aktualnie dzieje się w regionie - zarówno informacje smutne, ale i te, które rozweselają. 


 


Tematy, które są dla mnie ważne to m.in: 


  • wypadki w Tatrach 

 • ochrony przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym

 • turystyka w Zakopanem 

 • górale i góraszczyzna


Regularnie wracam do tematy budowy nowej zakopianki do Zakopanego. To temat istotny zarówno dla miejscowych mieszkańców, jak i dla turystów. Oto jeden z ostatnich moich artykułów na ten temat: 


Nowa zakopianka. Tunel pod Luboniem Małym gotowy. Trwają testy systemów


Pisze także o ważnych miejscach/firmach dla całego Podhala wokół których czasami dzieją się dziwne rzeczy. Ostatni przykład: Konflikt pod Kotelnicą Białczańską. Ludzie zablokowali część parkingu przy wyciągu


Życie czasami przynosi także dramatyczne zdarzenia, z którymi zmagają się mieszkańcy Podhala, a my jako dziennikarze musimy je opisywać. Tak jak w przypadku niszczycielskich żywiołów: 


Podhale. Trwa wielkie sprzątanie po ulewie. Wszyscy chcą pomagać poszkodowanym


Lubię pisać o ludziach z pasją, którzy coś tworzą, czymś się odznaczają, mają nietypową pasję i tą pasją potrafią zarażać innych. Kontakt z takmi osobami daje mi dużo satysfakcji i jest motorem napędowym do dalszej pracy. Jak choćby twórcy ludow:  Zakopane. Rzeźbią, haftują, malują. Twórcy ludowi z całego kraju pokazują swoją pracę


 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.