Katarzyna Chybowska

Telefon na maturze? To może być problem. Czego jeszcze nie brać?

Telefon na maturze? To może być problem. Czego jeszcze nie brać? Fot. Radek Koleśnik
Katarzyna Chybowska

W piątek tysiące maturzystów w całym kraju zasiądzie do egzaminu dojrzałości. Dziś przypominamy o pewnych sprawach technicznych, które mogą mieć wpływ na przebieg egzaminu, a nawet jego ważność .

Na stronie CKE (Centralnej Komisji Egzaminacyjnej) możemy znaleźć Informator dla przystępującego do matury. Jedną z szerzej opisanych sekcji jest ta poświęcona unieważnieniu egzaminu. W jakich przypadkach może więc być unieważniona matura pisemna? Przede wszystkim w przypadku kiedy stwierdzone zostanie, że praca nie jest pracą samodzielną. Tu zarówno w trakcie egzaminu nauczyciel może zareagować i go od razu przerwać. Zdarza się też, że egzamin unieważnia komisja sprawdzająca, kiedy w czasie oceny stwierdza, że uczeń nie pisał samodzielnie. Trzeba pamiętać, że również dawanie „ściągać” kolegom spowoduje przerwanie naszego własnego egzaminu maturalnego.

W przepisach CKE znajdziemy też jasną informację, że korzystanie z niedozwolonych przedmiotów, też jest zabronione.

- Tak naprawdę przy sobie powinniśmy mieć tylko przybory do pisania oraz w przypadku poszczególnych przedmiotów tylko instrumenty, które są dopuszczone komunikatem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jest to na przykład cyrkiel, linijka i tak dalej - mówił Rafał Janus, dyrektor I LO w Koszalinie.

W punkcie 4c czytamy też wyraźnie, że „Unieważnienie podczas egzaminu następuje, jeżeli zdający: wniósł na salę egzaminacyjną jakiekolwiek urządzenie telekomunikacyjne lub korzysta z takiego urządzenia na sali egzaminacyjnej.”

- Ten punkt jest bardzo przestrzegany. Przypominam, że samo wniesienie może być powodem do unieważnienia egzaminu. Dlatego przestrzegamy naszych uczniów. Mieliśmy w ubiegłym roku sytuację kiedy na sali odezwał się telefon komórkowy, wydaje mi się, że nie był to dzwonek, a jakieś powiadomienie. Niestety, egzamin został przerwany i unieważniony. Na szczęście był to kolejny, dodatkowy przedmiot, dzięki czemu nie została unieważniona cała matura.

Pojęcie „urządzeń telekomunikacyjnych” z roku na rok się rozszerza. Jeśli macie smartwatch, też zostawcie go w domu na czas egzaminu. - Na egzamin można zabrać też małą butelkę wody - przypomina dyrektor Janus.

4 maja maturzyści zasiądą do egzaminu z języka polskiego, 7 maja będą rozwiązywać zadania z matematyki, a 8 maja z języka angielskiego. Matury pisemne potrwają aż do 23 maja.

Katarzyna Chybowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.