Tej wiosny otwórz sobie zamek do atrakcji Pomorza i Kujaw [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

Tej wiosny otwórz sobie zamek do atrakcji Pomorza i Kujaw [zdjęcia]

Marek Weckwerth

Zamki pokrzyżackie i polskie to jedna z większych atrakcji naszego regionu, w średniowieczu podzielonego granicą między królestwem polskim a państwem zakonu krzyżackiego. Stąd mnogość tych budowli obronnych, niemych świadków konfliktów zbrojnych.

Dziś są to już właściwie pozostałości dawnych fortec, bo nie zachowały się w całej okazałości (może poza tymi w Golubiu-Dobrzyniu i Zamku Bierzgłowskim). Po wojnach polsko-krzyżackich zostały odbudowane i stały się siedzibami starostów polskich lub biskupów. Ale znów popadły w ruinę po potopie szwedzkim, bo najeźdźca zza Morza Bałtyckiego systemowo niszczył zamki w Polsce.

Jednak gwoździem do trumny była decyzja władz pruskich w XVIII i XIX wieku o rozbiórce, by tak pozyskane cegły można było wykorzystać do budowy nadwiślańskich twierdz, zwłaszcza grudziądzkiej.

Przez to niemal całkowicie rozebrane zostały zamki w Grudziądzu, Starogrodzie, Tucholi i Gródku, a z tych w Rogóźnie, Pokrzywnie, Wąbrzeźnie czy Lipienku zostały tylko niewielkie ruiny.

Na skutek takiej polityki pruskiej całkowicie z powierzchni ziemi znikły zamki polskie w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Nakle, Radziejowie i Gniewkowie oraz krzyżacki w Unisławiu.

Najlepiej zachowanym zamkiem w regionie jest ten w Golubiu-Dobrzyniu z przełomu XIII i XIV wieku. Krzyżacka warownia w formie czteroskrzydłowej budowli wieńczy wzgórze nad miastem i wijącą się w dolinie Drwęcą. Zamek słynie z międzynarodowych turniejów rycerskich i konkursów krasomówczych.

Drugi najbardziej okazały zamek znajduje się w Radzyniu Chełmińskim. Krzyżacy zbudowali go w latach 1310-1330. Mury okalają fortalicję z każdej strony, ale w całości zachowały się tylko w południowej części, gdzie wznoszą się także dwie potężne baszty.

Zamek Bierzgłowski należy do najstarszych budowli krzyżackich. Obecną formę zawdzięcza rekonstrukcjom przeprowadzonym w czasach pruskich oraz w okresie międzywojennym.

Kolejna okazała ruina znajduje się w Świeciu nad Wisłą. To ocalałe skrzydło północne.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.