Joanna Krężelewska

Teatr odważny, teatr młody

Festiwal goni festiwal! Jutro zakończy się 13. edycja „Integracji”, a już w środę, 14 września, rozpoczną się Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr”. Festiwal goni festiwal! Jutro zakończy się 13. edycja „Integracji”, a już w środę, 14 września, rozpoczną się Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr”. Ich finał zaplanowano na 18 września
Joanna Krężelewska

Festiwal goni festiwal! Jutro zakończy się 13. edycja „Integracji”, a już w środę, 14 września, rozpoczną się Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr”. Ich finał zaplanowano na 18 września

- Spektakle wyselekcjonował Piotr Ratajczak - informuje Zdzisław Derebecki, dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, który jest gospodarzem „m-Teatru”. - Chciałem, by każdej edycji Konfrontacji nadać określony kierunek. Hasło tegorocznej brzmi: „Reżyser w rzeczywistości”. Chcemy zobaczyć, jak reżyser odnajduje się w naszej rzeczywistości, co widzi, co dostrzega, co jest dla niego ważne. Spektakle są różne. Czasem obrazoburcze, zaskakujące pod względem formalnym, ale wraca też teatr opowieści, teatr historii. Dzięki Bogu w teatrze nie da się niczego zadekretować. Tu jest miejsce na ryzyko, a nie na prostą, jasną, dobrze oświetloną drogę.

„m-Teatr” prezentuje spektakle reżyserów młodego pokolenia. Daje on początek głębszej dyskusji o nowej myśli teatralnej, która w niedługim czasie będzie wyznaczała kierunki funkcjonowania polskich teatrów. Repertuar festiwalowy został przygotowany tak, aby publiczność była zaskoczona wielością i odmiennością spektakli, by przekonać ją do spektakli odważnych, czasem wychodzących poza konwenanse społeczne.

Widzowie to też jurorzy

W tym roku widzowie zobaczą osiem spektakli, w tym sześć spektakli konkursowych. Zobaczą je też jurorzy. - Skład trzyosobowego jury otwiera Weronika Szczawińska, laureatka pierwszej edycji „m-Teatru”. Przyjedzie też Jacek Sieradzki, znany krytyk teatralny, który odwiedza teatry w całej Polsce i chyba najlepiej zna ten pozawarszawski. Będzie też Robert Talarczyk, reżyser, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach. Każdy juror reprezentuje inny rodzaj gustu, smaku, spojrzenia na teatr. I reprezentowane są trzy pokolenia - mówi Zdzisław Derebecki.

Artyści będą walczyć o nagrody, główną jest czek na 7 tys. złotych dla najlepszego reżysera. Sędziami będą też widzowie. Oni wybiorą najciekawszy spektakl, ale też wskażą, który aktor i która aktorka zachwycili ich najbardziej.

Po spektaklach konkursowych publiczność będzie mogła wziąć udział w dyskusjach z ich twórcami. Rozmowy odbywać się będą w foyer Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Klub festiwalowy działać będzie w Centrali Artystycznej przy ul. H. Modrzejewskiej 31.

A co na scenie? Oto program tegorocznej edycji „m-Teatru”:

środa, 14 września

b godz. 19 - „Bezwietrzne lato” - scena na zapleczu. Reż. Barbara Wiśniewska. Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie. „Bezwietrzne lato” to historia kobiet na zawsze połączonych ze sobą siostrzaną miłością, które czują nierozerwalną więź z otaczającym je morzem. Los na zawsze związał je ze sobą i z miejscem, w którym rządzą żywioły. To przestrzeń odcięta od świata, gdzie ludzie nie znają grzechu i gdzie nie można uciec od szumu fal i słonego powietrza. Ta nienazywalna relacja bliskości, która łączy dwie kobiety, tak niezrozumiała dla innych, odcina je od życia rodzinnego i skazuje na wieczny niedosyt w związkach romantycznych. Usilne próby znalezienia raz zaznanej harmonii w małżeństwach zawsze kończyły się rozpadem i jeszcze większym poczuciem bezsilności i niespełnienia. Kobiety ciągle szukają tej wyjątkowej bliskości poza sobą, a uczucie melancholii za raz zaznaną pełnią nieuchronnie prowadzi je do poszukiwania swoich cząstek we własnych synach. Ten destrukcyjny czworokąt odcina je od świata i zamyka w kręgu bezwarunkowej zależności. Wynikły romans staje się tajemnicą, która bezpowrotnie łączy matki z synami i stawia ich na drodze bez wyjścia - Dorota Wójtowicz, dramaturg. Cena biletów - 30 zł.

czwartek, 15 września

b godz. 19 - „Cynkowi chłopcy” - Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, duża scena. Reż . Jakub Skrzywanek. Reportaż laureatki tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla - Swietłany Aleksijewicz - „W każdej kolejnej książce z uporem robię to samo - zmniejszam historię do wymiarów człowieka” - mówi Aleksijewicz. Opisując radziecką interwencję w Afganistanie, przywołuje świadectwa weteranów, pielęgniarek i matek, które odebrały ciała synów, wracające z wojny w cynkowych trumnach. Zderza ze sobą nadzieje i zapał wojenny z poczuciem bezsensu. Ceny biletów: 40 zł parter, 30 zł - balkon.

b godz. 21.30 - „Drugi spektakl” - Teatr Polski w Poznaniu - scena na zapleczu. Reż. Anna Karasińska. Czym jest doświadczenie teatralnej wspólnoty, wspólnoty widzów i aktorów. Jak uzyskać przepływ energii między sceną a publicznością? Jak sprowokować wyobraźnię widza? Od czego zależy percepcja spektaklu? Twórcy „Drugiego spektaklu” stawiają pytanie o meta teatralność, na które naturalnie nie udzielą odpowiedzi. Cena biletów - 40 zł.

Piątek, 16 września

b godz. 19 - „Versus” -Teatr Nowy w Poznaniu - duża scena. Reż. Jędrzej Piaskowski. Spektakl od 18 lat. „Versus” Rodriga Garcii to mocny i poruszający spektakl o rozpadającej się rodzinie, złączonej i jednocześnie podzielonej wielką tajemnicą z przeszłości. O ludziach funkcjonujących w skomplikowanym świecie winy i krzywdy, bliskości i nienawiści. „Versus” to również poetycka opowieść o artystycznej prawdzie i o emocjach, które nieodmiennie towarzyszą wcielaniu się w kolejne role. Bez wybielania. Bez kompromisów. Bez cenzury. Ceny biletów: 50 zł - parter, 40 zł - balkon.

b godz. 21.30 - „Trollgatan.Ulica Trolli”- Teatr Współczesny w Szczecinie - scena na zapleczu. Reż. Tomasz Kaczorowski. Andżela marzy o wyjeździe do Szwecji i nawiązuje znajomość z Larsem, poznanym na czacie Szwedem. Nie wie, że w krainie Ikei może czekać na nią niebezpieczeństwo. Miętus, facet z Grodziska już tam jest, ale czy to o tym naprawdę marzył? Tymczasem Sven, dziennikarz, pisze nowy teatralny tekst dotyczący neonazistów. Cena biletów: 40 zł.

sobota, 17 września

b godz. 19 - „Bang Bang” - Teatr im. S. Jaracza w Łodzi. Duża scena. Reż. Dominika Knapik. Spektakl od 18 lat. „Bang Bang” to musicalowa opowieść o kobietach, które jako małe dziewczynki dowiedziały się, że muszą być grzeczne i posłuszne. Już dorosłe - nie są w stanie odnaleźć swojego miejsca w świecie, bo może nie ma dla nich żadnego miejsca? Decydują się wyruszyć w podróż, jednak z każdym krokiem (każdym kilometrem) zapadają się coraz bardziej w beznadziejną rzeczywistość. Jedyną możliwością ucieczki jest - gniew i... bang bang. Ceny biletów: - 50 zł - parter, 40 zł - balkon.

b godz. 21.40 - „Błazen Pana Boga”. Stowarzyszenie Teatralne Badów. Scena na zapleczu. Spektakl towarzyszący. Reż. Piotr Bikont. „Błazen Pana Boga” to wersja żywota świętego Franciszka pióra Daria Fo. Święty Franciszek jako patron adeptów sztuki aktorskiej - właśnie w taki sposób włoski noblista przedstawia zakonnika z Asyżu. Mimo, że akcja sztuki rozgrywa się w XII w., problemy poruszane przez Fo są aktualne do dzisiaj - skłaniają do refleksji nad sensem życia i pojmowaniem prawdy. Cena biletów: 40 zł.

Niedziela, 18 września

b godz. 18 - Gala zakończenia Festiwalu. „Kamienie w kieszeniach” - Teatr Montownia w Warszawie. Duża scena. Reż. Krzysztof Stelmaszyk. W rolach głównych Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki. „Kamienie w kieszeniach” to z pozoru banalna historia o marzycielach obserwujących zderzenie sławnych i bogatych z zakompleksioną prowincją. Niezwykła jest jednak forma spektaklu.

W zamyśle autorki w sztuce występuje tylko dwóch aktorów, którzy odgrywają kilkanaście postaci, m.in. amerykańską gwiazdę filmową, nastoletniego buntownika, czy zblazowanego reżysera. Ceny biletów - 90 zł - parter, 70 zł - balkon.

Karnety dla teatromanów

Ceny biletów na KKM. „m-teatr” nie podlegają promocjom obowiązującym w BTD. Na spektakle festiwalowe nie obowiązują karnety kupione BTD zakupione na sezon artystyczny. Karnet festiwalowy można kupić w cenie 220 zł lub kupować bilety tylko na wybrane spektakle.

Joanna Krężelewska

Rocznik 1983. Absolwentka Wydziału Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studentka psychologi na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2006 roku dziennikarka „Głosu Pomorza”, dziś „Głosu Koszalińskiego”. Na łamach dziennika relacjonuje przebieg procesów sądowych w sprawach karnych. Pisze o kulturze, sprawdza, co dzieje się w gminie Sianów i gminie Karlino. Na gk24.pl prowadzi magazyn poświęcony kulturze. Autorka książki „Historia pisana zbrodnią”, poświęconej najgłośniejszym procesom sądowym w sprawach karnych, które toczyły się przed koszalińskim sądem po II wojnie światowej. Nałogowo czyta, szczególnie kryminały i przepisy kulinarne. Uwielbia podróże, żeglowanie, wycieczki rowerowe, las i mokry nos psa Muffina.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.