Tajemnice Wzgórza Tumskiego [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

Tajemnice Wzgórza Tumskiego [zdjęcia]

Marek Weckwerth

Co łączy Płock, odległy o 50 kilometrów od Włocławka z Kujawami i Pomorzem? To geografia, historia, organizacja Kościoła katolickiego, kilka dróg i Zalew Włocławski.

Łączy nas geografia, bo północna, główna i historyczna część Płocka, położona jest na Pojezierzu Dobrzyńskim, zatem leżącym w zdecydowanej większości w Kujawsko-Pomorskiem.

Historia też nas łączy, bo przecież z Płocka - historycznej stolicy i najstarszego miasta Mazowsza - pochodził książę Konrad Mazowiecki, który w roku 1228 przekazał w dzierżawę Krzyżakom znajdującą się w naszym regionie ziemię chełmińską, która posłużyła im do budowy podstaw państwa zakonnego. Ziemia chełmińska, łęczycko-sieradzka, Kujawy i Mazowsze stanowiły wtedy jedną dzielnicę naszego kraju.

Kościół katolicki też jest łącznikiem, bo Płock jest stolicą jednej z sześciu diecezji obejmujących parafie naszego regionu. Dokładniej chodzi o wschodnią część terenów na północ od Wisły. To m.in. dekanaty rypiński, tłuchowski, dobrzyński nad Wisłą i dobrzyński nad Drwęcą (Dobrzyń położony na lewym brzegu tej rzeki to dzielnica Golubia-Dobrzynia).

Drogi to zwłaszcza położone na obu brzegach Zalewu Włocławskiego krajowa nr 62 i wojewódzkie 562, 559. W zależności od wybranego wariantu z Włocławska do Płocka jest od 50 do 63 km.

Podróżować można też wodą. Powstały w roku 1970 przez spiętrzenie Wisły Zalew Włocławski ma 58 km długości i jest największym sztucznym zbiornikiem w Polsce (70,4 km), stanowi drogę żeglowną.

Co zatem jest ciekawego w 122-tysięcznym Płocku, by polecić go Wam drodzy Czytelnicy? Wyliczę: wyjątkowo malownicze położenie na prawobrzeżnych wzgórzach, katedra i pozostałości zamku, starówka, przystań nad zalewem.

Najciekawsze zabytki znajdują się na Wzgórzu Tumskim (katedralnym) wznoszącym się 50 m nad poziomem wody Zalewu Włocławskiego.

Bazylika katedralna była wielokrotnie przebudowywana i dziś przechodzi kolejny remont, ale zachowała niektóre romańskie elementy. Wzniesiona została w roku 1144 z funduszy biskupa płockiego Aleksandra z Malonne na miejscu starej katedry księcia Władysława Hermana. Biskup Aleksander ufundował prowadzące do wnętrza katedry słynne brązowe Drzwi Płockie. Wykonano je w latach 1152-1154 w jednej z magdeburskich ludwisarni. Niestety już w średniowieczu w tajemniczych okolicznościach wywieziono je na Litwę (prawdopodobnie podczas najazdu pogańskich jeszcze Litwinów). Inna teoria głosi, że zostały przekazane do Nowogrodu jako dar Kościoła polskiego bądź książąt płockich dla księcia nowogrodzkiego, Szymona Lingwena, brata Władysława Jagiełły. Tam są do dziś - w soborze pw. Mądrości Bożej.

W katedrze płockiej zamontowano w roku 1982 ich wierną kopię.

Katedralna kaplica to miejsce pochówku władców Polski Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego.

W sąsiedztwie katedry znajduje się dawny zamek książęcy wzniesiony w XIV wieku, przebudowany dwa stulecia później na opactwo benedyktynów.

O pierwotnym charakterze tej budowli świadczą dwie masywne wieże. W roku 1085 na zamku urodził się Bolesław Krzywousty. Teraz w tych murach znajduje się Muzeum Diecezjalne, w którym można oglądać m.in. najcenniejsze zabytki skarbca.

Ciekawy jest Stary Rynek i okoliczne kwartały, które pochodzą z połowy XIX wieku. Znajdują się tu kawiarenki, restauracje, bary. Warto zajść na płocką przystań, na ogromne molo.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.