TT

Tajemnica krzyża na Łysicy

Nowy krzyż już na Łysicy – zamontowano go 12 listopada. Fot. Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn
Nowy krzyż już na Łysicy – zamontowano go 12 listopada.
TT

Kilkadziesiąt osób w sobotę, 12 listopada, wniosło na Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich nowy krzyż, który zastąpił zniszczonego już ponaddwudziestoletniego poprzednika. Wydarzenie nieprzypadkowo odbyło się w takim terminie. - Chcieliśmy uczcić w ten sposób nie tylko Święto Niepodległości, lecz także 1050 rocznicę chrztu Polski - mówi Dariusz Skiba, burmistrz gminy Bodzentyn.

Zanim nowy krzyż wniesiono na najwyższy świętokrzyski szczyt, poświęcono go w parafii w Świętej Katarzynie. Podczas wejścia na Łysicę odbyła się droga krzyżowa, w której uczestniczyli inicjatorzy przedsięwzięcia: burmistrz Dariusz Skiba, ksiądz proboszcz Jarosław Majka, Stowarzyszenie Przyjaciół Świętej Katarzyny i Doliny Wilkowskiej, grupa AA działająca w gminie. W niesieniu krzyża pomagali także Tomasz Lato, wójt gminy Masłów, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Górno, strażacy z gminy Bodzentyn, mieszkańcy i turyści, którzy zamontowali także krzyż na szczycie.

- Pomysł wymiany krzyża powstał już dawno. Po uzgodnieniu szczegółów z Parkiem Narodowym, który jest właścicielem terenu, czekaliśmy z realizacją planu na dogodną okazję. Połączenie dwóch niezwykle ważnych patriotycznych i religijnych świąt wydało nam się najbardziej odpowiednią datą - mówi burmistrz Dariusz Skiba.

Do krzyża modlą się turyści zdobywający górę. Według podań powstał on w 1930 roku, najprawdopodobniej w maju, a 13 czerwca, w dniu Świętego Antoniego, kiedy w miejscowym kościele odbywał się odpust, nastąpiło jego uroczyste poświęcenie. Zygmunt Wasilewski w artykule „Święta Katarzyna” napisał: „Dokonał poświęcenia biskup kielecki Augustyn Łosiński w asystencji kilkunastu kapłanów przy udziale paru tysięcy ludu okolicznego. Pierwszy to chyba raz na szczycie Łysicy odprawiona była msza. Stało się to właśnie tego dnia o godzinie 9 rano”. Według innej relacji, Tomasza Wróbla zamieszczonej w książce Artemiusz Wołczyka, krzyż jest symbolem wiary i poświęcenia pracy księdza Władysława Kostrzewskiego, kapelana, który wzniósł krzyż wraz z miejscowymi chłopami.

TT

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.