Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Szpitalna ruletka trwa w najlepsze

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Wojciech Kulig

Szpitalna ruletka trwa w najlepsze

Wojciech Kulig

14 milionów zadłużenia, odchodzący lekarze i psujący się sprzęt. Władze gmin komentują dramatyczną sytuację sławieńskiego szpitala.

- Jeżeli ten szpital zostanie zamknięty, to praktycznie co nam zostaje? Koszalin? Słupsk? - dopytywała nas zdenerwowana mieszkanka Darłowa, którą spotkaliśmy na terenie Szpitala Powiatowego w Sławnie. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o spotkaniu wójtów i burmistrzów z zarządem szpitala.

Kilka dni temu zebrała się z kolei rada społeczna szpitala, która zakończyła się na etapie przedstawienia programu naprawczego. Miał on być zaopiniowany przez wójtów poszczególnych gmin, jednak został odłożony.

Czyja odpowiedzialność

Zdaniem włodarzy przedstawiony dokument nie jest programem naprawczym. - Słyszę ciągle o wielu pomysłach. Raz o wsparciu przez gminy, a raz o rezygnacji z budowy dróg. Potem szpital twierdzi, że trzeba remontować oddziały, budować blok operacyjny i kupić nowy sprzęt, ale w programie naprawczym niestety tego nie ujmuje - mówi Janusz Bojkowski, wójt gminy Postomino. - Próbuje się zrzucić odpowiedzialność na inne samorządy lokalne twierdząc, że jak nie wyłożycie pieniędzy i szpital upadnie, to będzie wasza wina - twierdzi natomiast Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna.

Wójtowie oraz burmistrzowie czekają teraz na pełny program naprawczy, który pokaże jaka jest w rzeczywistości sytuacja szpitala. Ich zdaniem musi się tam znaleźć informacja m.in. o tym, co trzeba kupić, a co wyremontować. - W działaniach dyrekcji szpitala zauważam brak spójności. Mówi się o remoncie jednej sali operacyjnej, potem chce się remontować kilka. Jak się okazuje jest wiele potrzeb, które są niezbędne dla tej placówki - mówi Radosław Nowakowski, wójt gminy Malechowo i dodaje: Tak naprawdę dobrym rozwiązaniem będzie pozostawienie oddziałów, które przynoszą jakikolwiek zysk. Mówi się, że świetnie działa reumatologia. Te jednostki, które tak funkcjonują powinno się wyprowadzić na jeszcze wyższy poziom, a później - jeśli wyjdzie się na prostą - uruchomić kolejne.

Trzeba kupić sprzęt

Dyrekcja szpitala wciąż zaznacza, że obecnie najważniejszym działaniem jest zakup 4 podstawowym sprzętów medycznych, bez których nie placówka nie przetrwa. - W tej chwili stoimy przed dramatem związanym z brakiem wyposażenia. Nikt nie wyobraża sobie jednak, że szpital miałby nie istnieć. Mamy ciągle nadzieję, że starostwo i wszyscy samorządowcy zrozumieją tę sytuację i będą nas wspomagać, żebyśmy przetrwali - mówi Urszula Broniszewska, rzecznik Szpitala Powiatowego w Sławnie.

Na zebraniu społecznej rady szpitala wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że konieczne są zmiany w aktualnym programie przygotowanym przez dyrekcję placówki. - Nie ma słowa w tym programie, że trzeba kupić laparoskop, artroskop, aparat USG i RTG. Program został cofnięty do poprawki. Zakładamy, że moglibyśmy jakieś pieniądze przekazać, ale tylko jeśli zobaczymy, że to ma szansę powodzenia - zaznacza Janusz Bojkowski, wójt gm. Postomino, dodając że bez zmian organizacyjnych, czyli rozważenia zamknięcia pewnych oddziałów, które generują totalne straty, nie ma szans na uratowanie placówki.

Szpital wciąż generuje straty. Miesięcznie około 140 tys. zł. Dług wraz z odsetkami rośnie, a dyrekcja placówki rozpaczliwie szuka pomocy wszędzie gdzie się da. Rozmowy z władzami gmin zostaną wznowione po sporządzeniu nowego programu naprawczego.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Głosu Koszalińskiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Głosu Koszalińskiego
  • codzienne e-wydanie Głosu Koszalińskiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Wojciech Kulig

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Wakacje 50% taniej!

Wakacje 50% taniej!

43,50 87,00

Zabierz ze sobą prenumeratę cyfrową na wakacje! Głos Koszaliński online oraz w wersji PDF na 90 dni 50% taniej!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.