Wojciech Kulig

Szpital w Sławnie wzbogacił się o nowe aparaty medyczne

Nowe aparaty medyczne oglądali m.in. burmistrz Sławna oraz wójt gminy Darłowo Fot. Wojciech Kulig Nowe aparaty medyczne oglądali m.in. burmistrz Sławna oraz wójt gminy Darłowo
Wojciech Kulig

W sławieńskim szpitalu odbyło się spotkanie z włodarzami gmin powiatu. Zaprezentowano nowe urządzenia, które sfinansowały poszczególne gminy.

Starosta sławieński, burmistrz Sławna i wójtowie poszczególnych gmin wiejskich mieli okazję zobaczyć m.in. kardiotokograf, który jest przeznaczony do zastosowania w położnictwie.

Aparat KTG przydatny jest do przeprowadzania badań płodu na każdym etapie ciąży - w tym monitorowanie przed porodem i w trakcie porodu. Urządzenie zostało zakupione przez sławieński samorząd.

Szpital otrzymał także dezynfektor do naczyń sanitarnych.

Urządzenie posiada 4 programy myjące z możliwością dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkownika, panel dotykowy z wyświetlaczem graficznym oraz funkcję suszenia konwekcyjnego. Gmina Darłowo oraz Starostwo Powiatowe w Sławnie sfinansowało z kolei m.in. zakup stolików pod KTG, sondę DUO do badania ciąż bliźniaczych, profesjonalny fotel do pobierania krwi, pompy infuzyjne, fotele ginekologiczne, piły z tarczami do cięcia gipsu, wózko-wannę i wagę krzesełkową dla niepełnosprawnych.

- Szpital będzie się rozwijał. Myślę, że minęliśmy najgorszy okres, kiedy placówka miała poważne kłopoty i złą opinię. Było wątpliwe ,w jakim kierunku szpital będzie podążał. Teraz wiemy, że będzie szedł w kierunku rozwoju i modernizacji - mówił w trakcie spotkania Wojciech Wiśniowski, starosta sławieński.

Dzięki dotacji ze Starostwa Powiatowego w Sławnie przy Izbie Przyjęć powstała nowa wiata wolnostojąca oraz drzwi prowadzące do windy. Jak się dowiedzieliśmy, obecnie trwają także procedury przetargowe na zakup sprzętu w postaci słupka laparoskopowo-artroskopowego, aparatu do znieczulenia oraz respiratora.

- Chciałbym serdecznie podziękować samorządom, które dofinansowują placówkę powiatową. Szpital obsługuje pacjentów z całego powiatu i dziękuje za to, że samorządowcy chcą pomóc. To nie jest pierwszy raz, kiedy możemy liczyć na pomoc. Dzięki temu sławieński szpital dalej będzie się rozwijał - dodaje Wojciech Wiśniowski.

- Jesteśmy na etapie testowania przed zakupem kolejnych aparatów medycznych. Bardzo się cieszę, że dofinansowuje nas starostwo. Mamy dużo sprzętu do zakupienia, więc ta pomoc jest niezwykle cenna - mówi Danuta Wojciechowska, dyrektor Szpitala Powiatowego w Sławnie.

Z kolei starosta podczas spotkania w placówce zaznaczał, że obowiązkiem starostwa jest wspieranie finansowo szpitala powiatowego.

- Wielkie dziękuję przede wszystkim dla władz gmin, które nas wspierają. Teoretycznie gminy mogły stwierdzić, że to jest placówka powiatowa i niech sobie organizuje wyposażenie i remonty. Jednak tak się nie stało. Trzeba pamiętać, że tutaj są także pacjenci z miast i gmin całego powiatu sławieńskiego - mówił Wojciech Wiśniowski w trakcie prezentacji nowego sprzętu.

Samorządy deklarują już teraz kolejne pieniądze na wsparcie szpitala w Sławnie. Przypomnijmy, że w lipcu tego roku nadeszła dobra wiadomość dla Szpitala Powiatowego w Sławnie. Placówka znalazła się na liście sieci szpitali opublikowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- To, że Szpital Powiatowy w Sławnie znalazł się w sieci szpitali, daje nam przede wszystkim pewność działania na rynku świadczeń zdrowotnych. Nie ukrywam, że możemy to nazwać pewnym małym sukcesem dla nas - mówi nam Urszula Broniszewska, rzecznik prasowy Szpitala Powiatowego w Sławnie.

Placówka, co ważne, znalazła się w gronie 29 szpitali z województwa zachodniopomorskiego, które otrzymają finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach sieci. Przyłączenie nastąpi już 1 października.

- Jest to też dla nas sytuacja, w której będzie stabilność finansowa. W zakresie opieki stacjonarnej znaleźliśmy się w sieci ze wszystkimi oddziałami, które posiadamy. Oznacza to, że wszystkie oddziały, które funkcjonują w naszej strukturze, będą kontraktowane w tej sieci - mówi Urszula Broniszewska.

W sieci nie znalazły się jednak dwie poradnie: laryngologiczna i rehabilitacja lecznicza w zakresie otwartym. Szpital będzie się starał o finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia dla tych poradni. Dyrekcja zapowiada, że weźmie udział w konkursie, jeśli taki zostanie ogłoszony przez NFZ.

Zmiany pojawiły się także w administracji sławieńskiego szpitala. Funkcję zastępcy dyrektora ds. administracji i rozwoju objął Tomasz Walasek, który dawniej pełnił m.in. funkcję dyrektora Szpitala Powiatowego w Białogardzie oraz dyrektora Polikliniki w Koszalinie. Umowę zawarto do 10 listopada 2017 roku.

Wojciech Kulig

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.