Wojciech Kulig

Szpital w Sławnie wzbogacił się o nowe aparaty medyczne

Nowe aparaty medyczne oglądali m.in. burmistrz Sławna oraz wójt gminy Darłowo Fot. Wojciech Kulig Nowe aparaty medyczne oglądali m.in. burmistrz Sławna oraz wójt gminy Darłowo
Wojciech Kulig

W sławieńskim szpitalu odbyło się spotkanie z włodarzami gmin powiatu. Zaprezentowano nowe urządzenia, które sfinansowały poszczególne gminy.

Starosta sławieński, burmistrz Sławna i wójtowie poszczególnych gmin wiejskich mieli okazję zobaczyć m.in. kardiotokograf, który jest przeznaczony do zastosowania w położnictwie.

Aparat KTG przydatny jest do przeprowadzania badań płodu na każdym etapie ciąży - w tym monitorowanie przed porodem i w trakcie porodu. Urządzenie zostało zakupione przez sławieński samorząd.

Szpital otrzymał także dezynfektor do naczyń sanitarnych.

Urządzenie posiada 4 programy myjące z możliwością dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkownika, panel dotykowy z wyświetlaczem graficznym oraz funkcję suszenia konwekcyjnego. Gmina Darłowo oraz Starostwo Powiatowe w Sławnie sfinansowało z kolei m.in. zakup stolików pod KTG, sondę DUO do badania ciąż bliźniaczych, profesjonalny fotel do pobierania krwi, pompy infuzyjne, fotele ginekologiczne, piły z tarczami do cięcia gipsu, wózko-wannę i wagę krzesełkową dla niepełnosprawnych.

- Szpital będzie się rozwijał. Myślę, że minęliśmy najgorszy okres, kiedy placówka miała poważne kłopoty i złą opinię. Było wątpliwe ,w jakim kierunku szpital będzie podążał. Teraz wiemy, że będzie szedł w kierunku rozwoju i modernizacji - mówił w trakcie spotkania Wojciech Wiśniowski, starosta sławieński.

Dzięki dotacji ze Starostwa Powiatowego w Sławnie przy Izbie Przyjęć powstała nowa wiata wolnostojąca oraz drzwi prowadzące do windy. Jak się dowiedzieliśmy, obecnie trwają także procedury przetargowe na zakup sprzętu w postaci słupka laparoskopowo-artroskopowego, aparatu do znieczulenia oraz respiratora.

- Chciałbym serdecznie podziękować samorządom, które dofinansowują placówkę powiatową. Szpital obsługuje pacjentów z całego powiatu i dziękuje za to, że samorządowcy chcą pomóc. To nie jest pierwszy raz, kiedy możemy liczyć na pomoc. Dzięki temu sławieński szpital dalej będzie się rozwijał - dodaje Wojciech Wiśniowski.

- Jesteśmy na etapie testowania przed zakupem kolejnych aparatów medycznych. Bardzo się cieszę, że dofinansowuje nas starostwo. Mamy dużo sprzętu do zakupienia, więc ta pomoc jest niezwykle cenna - mówi Danuta Wojciechowska, dyrektor Szpitala Powiatowego w Sławnie.

Z kolei starosta podczas spotkania w placówce zaznaczał, że obowiązkiem starostwa jest wspieranie finansowo szpitala powiatowego.

- Wielkie dziękuję przede wszystkim dla władz gmin, które nas wspierają. Teoretycznie gminy mogły stwierdzić, że to jest placówka powiatowa i niech sobie organizuje wyposażenie i remonty. Jednak tak się nie stało. Trzeba pamiętać, że tutaj są także pacjenci z miast i gmin całego powiatu sławieńskiego - mówił Wojciech Wiśniowski w trakcie prezentacji nowego sprzętu.

Samorządy deklarują już teraz kolejne pieniądze na wsparcie szpitala w Sławnie. Przypomnijmy, że w lipcu tego roku nadeszła dobra wiadomość dla Szpitala Powiatowego w Sławnie. Placówka znalazła się na liście sieci szpitali opublikowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- To, że Szpital Powiatowy w Sławnie znalazł się w sieci szpitali, daje nam przede wszystkim pewność działania na rynku świadczeń zdrowotnych. Nie ukrywam, że możemy to nazwać pewnym małym sukcesem dla nas - mówi nam Urszula Broniszewska, rzecznik prasowy Szpitala Powiatowego w Sławnie.

Placówka, co ważne, znalazła się w gronie 29 szpitali z województwa zachodniopomorskiego, które otrzymają finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach sieci. Przyłączenie nastąpi już 1 października.

- Jest to też dla nas sytuacja, w której będzie stabilność finansowa. W zakresie opieki stacjonarnej znaleźliśmy się w sieci ze wszystkimi oddziałami, które posiadamy. Oznacza to, że wszystkie oddziały, które funkcjonują w naszej strukturze, będą kontraktowane w tej sieci - mówi Urszula Broniszewska.

W sieci nie znalazły się jednak dwie poradnie: laryngologiczna i rehabilitacja lecznicza w zakresie otwartym. Szpital będzie się starał o finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia dla tych poradni. Dyrekcja zapowiada, że weźmie udział w konkursie, jeśli taki zostanie ogłoszony przez NFZ.

Zmiany pojawiły się także w administracji sławieńskiego szpitala. Funkcję zastępcy dyrektora ds. administracji i rozwoju objął Tomasz Walasek, który dawniej pełnił m.in. funkcję dyrektora Szpitala Powiatowego w Białogardzie oraz dyrektora Polikliniki w Koszalinie. Umowę zawarto do 10 listopada 2017 roku.

Wojciech Kulig

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.