Szkoła w Gościnie otwiera nowe kierunki i wysyła młodzież w świat

Czytaj dalej
Iwona Marciniak

Szkoła w Gościnie otwiera nowe kierunki i wysyła młodzież w świat

Iwona Marciniak

Od maja w ZS w Gościnie ruszy nabór na nowe kierunki. Dyrekcja zabiega już o zagraniczne praktyki.

Od września w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie będą się uczyć przyszli technicy mechatronicy i technicy mechanicy (specjalność: użytkowanie obrabiarek skrawających). Szkoła w Gościnie ma do zaoferowania więcej, niż tylko kształcenie na wysokim poziomie, w dobrym fachu: - Dzięki współpracy z trzebia-towskimi firmami BOEM i ALEM, możemy nie tylko zapewnić naszym przyszłym uczniom zatrudnienie, ale i możliwość dalszego, zawodowego rozwoju i to z finansowym wsparciem pracodawcy- mówi zadowolona Halina Szulz - Tkacz, dyrektorka szkoły. Co to oznacza? Szkoła oferuje stypendia dla najlepszych, a nawet dofinansowanie wyższych studiów.

Obie firmy z Trzebiatowa, własność rodziny Borodziuków (Zakładu Elektryczno - Metalowego BOEM i Zakład Metalowy ALEM) potrzebują wykwalifikowanej kadry. - Bez niej nie możemy się dalej rozwijać - mówi Jakub Borodziuk. - Przyjechaliśmy więc do szkoły w Gościnie, by rozwiesić plakaty zachęcające absolwentów do wzięcia udziału w naszym, firmowym, wewnętrznym programie przygotowywania do zawodu - mówi Jakub Borodziuk. - Bo skoro na rynku pracy brakuje mechatroników i mechaników, postanowiliśmy kształcić ich sami, pokrywając koszty edukacji. Pracowaliśmy już z absolwentami szkół zawodowych, nawet o specjalnościach piekarz czy fryzjer. Gdy trafiliśmy do szkoły w Gościnie, zainteresowała się nami pani dyrektor. I tak to się zaczęło.

W ubiegłym roku pisaliśmy, że ZS w Gościnie otworzył klasę technikum o specjalności technik lotniskowych służb operacyjnych. 24 uczniów rozpoczęło tam naukę. Oni również mogą być spokojni o przyszłą pracę. Czeka na nich m.in. Port Lotniczy Szczecin - Goleniów, w którym już wkrótce rozpoczną praktyki.

Szkoła współpracuje też z 21 Bazą Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, a plany dyrekcji sięgają jeszcze dalej. Przystąpienie do programu Erasmus Plus ma szerzej otworzyć młodzieży z ZS okno na świat, i to dosłownie.

- Chcemy, by nasi uczniowie mogli odbywać praktyki w Hiszpanii, we Włoszech - mówi dyrektorka. Przypomnijmy, ZS w Gościnie to także licealne klasy mundurowe o profilu straż graniczna, policja, wojsko i straż pożarna.

Iwona Marciniak

Piszę w Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Mam szczęście mieszkać w Kołobrzegu, którego plaża - bez względu na porę roku - to najlepszy antydepresant i akumulator dobrej energii. Zwłaszcza gdy biega się po niej z psem (a najlepiej z psami ;))


Informuję o tym, co dzieje się w mieście i powiecie kołobrzeskim. Moje teksty można znaleźć w sieci na stronie www.gk24.pl, www.kolobrzeg.naszemiasto.pl, na fejsbukowym profilu Kołobrzeg nasze miasto oraz w papierowym wydaniu Głosu Koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.