Szkoła pod lupą policji. Będzie dochodzenie

Czytaj dalej
Fot. archiwum polskapress
Joanna Krężelewska

Szkoła pod lupą policji. Będzie dochodzenie

Joanna Krężelewska

Kontrowersje wokół Szkoły Podstawowej w Starych Bielicach nagłośniły już ogólnopolskie stacje telewizyjne. O sprawie na łamach „Głosu” poinformowaliśmy w sobotę.

Dyrektor szkoły został odwołany, a nauczycielka matematyki - prywatnie jego żona - zawieszona. W uzasadnieniu decyzji znajdują się m.in. szokujące informacje o tym, że nauczycielka zakleiła uczniowi usta taśmą. Ze strony dyrektora miało nie być reakcji.

- W aktach osobowych nauczycielki nie było żadnego dokumentu wyjaśniającego sprawę ani też informacji o formie zdyscyplinowania czy wyciągnięcia konsekwencji - podsumował wójt Biesiekierza Andrzej Leśniewicz.

- Zapis ustawowy mówi jasno - w sytuacji nagłych zagrożeń, na które dyrektor nie reaguje, może zostać odwołany. Dobro dzieci jest najważniejsze. Nie mogłem postąpić inaczej - tłumaczy.

Jak sprawa wyszła na jaw? Uczniowie jednej z klas opowiedzieli o niej swej wychowawczyni. Zarzutów padło więcej: szarpanie za koszulkę, wyzwiska. Sprawę sprawdzili urzędnicy z gminy - uznali, że dyrektor nie ma nadzoru pedagogicznego nad szkołą. „(...) swoje prywatne relacje z żoną przenosi na grunt szkolny” - czytamy w uzasadnieniu decyzji o odwołaniu go.

Wczoraj, zgodnie z wcześniejszą rozmową, chcieliśmy oddać głos byłemu dyrektorowi szkoły. Nie odebrał telefonu.

O sprawie rozmawialiśmy z policją.

- Po sobotnim artykule w „Głosie” policjanci wszczęli czynności wyjaśniające. Sprawdzona zostanie dokumentacja, w szczególności notatki służbowe, rozpytani zostaną m.in. nauczyciele, rodzice i urzędnicy - poinformowała nas Monika Kosiec, rzeczniczka koszalińskiej komendy.

Jak usłyszeliśmy, postępowanie prowadzone będzie w kierunku ewentualnego znęcania się psychicznego i fizycznego nad nieletnimi.

- Sprawdzimy też, dlaczego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu nie otrzymaliśmy zawiadomienia z instytucji państwowych - dodała policjantka.

Joanna Krężelewska

Rocznik 1983. Urodzona w dniu, kiedy Polska w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy zremisowała z ZSRR 1:1. Absolwentka Wydziału Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2006 roku dziennikarka „Głosu Pomorza”, dziś „Głosu Koszalińskiego”. Na łamach dziennika relacjonuje przebieg procesów sądowych w sprawach karnych. Pisze o kulturze, sprawdza, co dzieje się w gminie Sianów i gminie Karlino. Na gk24.pl prowadzi magazyn poświęcony kulturze. Autorka książki „Historia pisana zbrodnią”, poświęconej najgłośniejszym procesom sądowym w sprawach karnych, które toczyły się przed koszalińskim sądem po II wojnie światowej. Nałogowo czyta, szczególnie kryminały i przepisy kulinarne. Uwielbia podróże, żeglowanie, wycieczki rowerowe i las.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.