Inga Domurat

Świdwin: Zdecydują, czy chcą zmiany obecnej władzy

Jan Owsiak, burmistrz Świdwina Fot. Archiwum Jan Owsiak, burmistrz Świdwina
Inga Domurat

Referendum gminne w sprawie odwołania burmistrza Świdwina - Jana Owsiaka i rady miasta odbędzie się 22 stycznia 2017 roku.

Taki termin wyznaczył koszaliński komisarz wyborczy. Uprawnieni do głosowania do urn wyborczych pójdą 22 stycznia przyszłego roku, w niedzielę. Do rąk dostaną dwie karty do głosowania. Jedną w sprawie odwołania burmistrza z pytaniem: „Czy jest Pani/Pan za odwołaniem Burmistrza Świdwina Jana Owsiaka przed upływem kadencji?” i drugą w sprawie odwołania rady z pytaniem: „Czy jest Pani/Pan za odwołaniem Rady Miasta Świdwin przed upływem kadencji?”. By głos na karcie był ważny, trzeba wybrać jedną z możliwych odpowiedzi, czyli „TAK” lub „NIE” i zaznaczyć ją postawieniem znaku „X” w kratce.

Głosowanie trwać będzie w godz. 7-21 w ośmiu siedzibach obwodowych komisji do spraw referendum (szczegóły na stronie internetowej Świdwina, w BIP, w zakładce „referendum gminne”).

Do 1 stycznia osoby niepełnosprawne zgłaszać w świdwińskim Urzędzie Miasta zamiaru głosowania korespondencyjnego, w tym przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a. Do 12 stycznia jest czas na składanie do ratusza wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. 20 stycznia kończy się kampania referendalna.

By referendum było ważne, musi w nim wziąć udział co najmniej 3/5 z tych, którzy uczestniczyli w wyborach, w których wybierano odwoływanego burmistrza i odwoływaną radę miasta. By do tego było skuteczne, ponad połowa z oddanych ważnych głosów musi być za odwołaniem.

To 17-osobowa grupa inicjatywna złożyła do komisarza wyborczego wniosek o przeprowadzenie referendum. Ten we wrześniu go odrzucił, ale inicjatorzy odwołali się do WSA i sąd w październiku uchylił postanowienie komisarza.

Inga Domurat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.