Patryk Drabek

Światowe Dni Młodzieży. Papież Franciszek na Jasnej Górze. Służby gotowe na wizytę pielgrzymów

Patryk Drabek

Światowe Dni Młodzieży. Papież Franciszek na Jasnej Górze. Służby gotowe na wizytę pielgrzymów. Dokładnie 10 dni zostało do wizyty papieża Franciszka w Częstochowie. To będzie ogromne wyzwanie nie tylko dla policjantów, ale także dla innych służb.

WSZYSTKO O WIZYCIE PAPIEŻA FRANCISZKA W POLSCE I ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY W NASZYCH SERWISACH SPECJALNYCH
Papież w Częstochowie
Światowe Dni Młodzieży

Służby działają, wszyscy jesteśmy przygotowani na przyjęcie pielgrzymów, których serdecznie zapraszamy na Światowe Dni Młodzieży - podkreśla po ataku w Nicei Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. Dodaje, że polskie służby cały czas są w kontakcie ze swoimi kolegami po fachu z Francji i Belgii. Były antyterrorysta Jerzy Dziewulski zaznacza natomiast w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim”, że to, czy nasze służby są przygotowane na to przedsięwzięcie, okaże się już po zakończeniu ŚDM. Jednocześnie wskazuje, że zamach podczas szczególnie zabezpieczonych Światowych Dni Młodzieży jest mało prawdopodobny.

- Jeśli spodziewamy się ataku z uwagi na okoliczności, to daję gwarancję, że ten atak nie nastąpi - mówi Dziewulski.

Zamachy w Europie nie pozostają jednak bez echa w naszym kraju. Od marca tego roku, a więc od tragicznych wydarzeń w Brukseli, w miejscach publicznych w całej Polsce (m.in. na lotniskach, dworcach, czy centrach handlowych) pojawiło się więcej patroli policyjnych oraz Straży Granicznej. Minister Błaszczak przekazał, że tego typu miejsca każdego dnia patroluje 7,5 tys. policjantów i funkcjonariuszy innych służb.

Szef MSWiA poinformował, że podczas Światowych Dni Młodzieży będzie obowiązywał ten sam system dowodzenia, jaki sprawdził się podczas szczytu NATO w Warszawie. Oprócz sztabu głównego działającego w skali ogólnopolskiej w Legionowie, wyodrębnione są dwa dodatkowe sztaby - małopolski i śląski. W tym drugim koordynatorem jest insp. Roman Rabsztyn, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach. To na barkach członków tego sztabu spoczywa zabezpieczanie wizyty papieża Franciszka w Częstochowie i trzeba pamiętać o tym, że będzie to duże wyzwanie nie tylko dla policjantów i funkcjonariuszy Straży Granicznej, ale także dla przedstawicieli innych służb mundurowych. Na przyjazd Ojca Świętego intensywnie szykują się również strażacy, którzy zabezpieczą Jasną Górę i okolice.

- Będziemy odpowiedzialni za bezpieczeństwo pielgrzymów. Przygotowując plan działań, liczyliśmy się z takimi zagrożeniami, jakie występują obecnie na całym świecie - podkreśla st. bryg. Jeremi Szczygłowski, zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP.
Strażacy będą zabezpieczać m.in. dojazd do Częstochowy. - Pielgrzymów, którzy będą poruszali się samochodami, chcemy zapewnić, że jeśli dojdzie do jakiejś kolizji lub wypadku, to strażacy w ciągu 15 minut pojawią się w dowolnym miejscu na trasie i udzielą pomocy - przekazał Jeremi Szczygłowski.

W związku z tym, że wiele osób będzie podróżowało autobusami, zabezpieczony zostanie również ciężki sprzęt do ratownictwa drogowego. Dzięki temu, w razie jakiegoś zdarzenia na drodze, będzie możliwe szybkie udrożnienie trasy. Standardowo przy tak ogromnych przedsięwzięciach, strażacy zabezpieczają się również na wypadek zagrożenia chemicznego, biologicznego czy też radiacyjnego.

W Komendzie Wojewódzkiej PSP w Katowicach podkreślają ścisłą współpracę z policją czy też z Państwowym Ratownictwem Medycznym. Jest to o tyle istotne, że w tłumie pielgrzymów pod Jasną Górą nie zabraknie również strażackich patroli, których zadaniem będzie m.in. udzielanie pierwszej pomocy i pomaganie w działaniach porządkowych.

Jeśli chodzi o zagrożenie pożarowe, to strażacy zabezpieczą przede wszystkim Jasną Górę (głównie klasztor), Błonia Jasnogórskie oraz Aleję Najświętszej Maryi Panny.

Przy okazji wizyty papieża Franciszka zaangażowanych będzie tysiąc strażaków, zarówno z PSP, jak i OSP z całego województwa śląskiego. Dodajmy, że około 300 naszych strażaków pojedzie także na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.

Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.