Maciej Kałach

Superszybki Internet testowany na łódzkiej politechnice

Superszybki Internet testowany na łódzkiej politechnice
Maciej Kałach

W 2019 r. w kampusie Politechniki Łódzkiej powstanie pierwsza w kraju sieć testowa 5G - czyli internetu nowej generacji, który umożliwi m.in. sterowanie systemami likwidacji klęsk żywiołowych czy autonomicznych samochodów. Testy w PŁ przyczynią się do upowszechnienia 5G w całej Polsce.

Obietnice złożone politechnice w końcówce 2018 roku przez Marka Zagórskiego, ministra cyfryzacji, dotyczą wybudowania w jej kampusie sieci 5G za 8 mln złotych. Zrobi to firma Ericsson, informatyczny gigant, posiadający w Łodzi jedną ze swoich siedzib. Uczelnia będzie testowała w 5G m.in. nowe systemy sterowania laboratoriami i oświetleniem. W testach wezmą udział także zewnętrzni partnerzy PŁ - np. firma Corning (z fabryką w Strykowie), czyli producent rozwiązań optycznych dla przemysłu telekomunikacyjnego, w tym światłowodów.

- Do poprawnego działania sieci bezprzewodowej 5G niezbędne są połączenia światłowodowe. Nasz partner, firma Corning, jako lider przemysłu światłowodowego odgrywa kluczową rolę w budowie infrastruktury dla sieci 5G - mówi prof. Sławomir Wiak, rektor PŁ.

Uczelnianymi testami zainteresowani są przedsiębiorcy działający w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, których interesuje m.in. możliwość zarządzania, dzięki 5G, dostawami energii do swoich zakładów.

Bezzałogowa kolej, strażacy w goglach...

W niedalekiej przyszłości sieć 5G w Polsce ma ułatwić administrowanie nie tylko fabrykami, ale i „inteligentnymi miastami”. M.in. ich systemami zarządzania kryzysowego, monitorowania jakości powietrza czy komunikacji zbiorowej. Już w końcu 2018 roku szwajcarska kolej ogłosiła plan wprowadzenia bezzałogowych składów. Obraz sprzed pociągu ma być przekazywany do operatora systemu z taką jakością, że pozwoli to na bezpieczne prowadzenie podróży, w tym dostosowanie szybkości składu do warunków jazdy czy na decyzję o zmianie toru. Obecna sieć - LTE - nie gwarantuje ciągłości transmisji danych oraz jej odpowiedniej prędkości do wprowadzenia bezzałogowych pociągów w skali całego państwa.

Inne zastosowanie 5G dotyczy akcji ratowniczych. Np. strażacy wyposażeni w wirtualne okulary, umożliwiające ocenę sytuacji nawet w zadymionym wnętrzu, będą przekazywać obraz z takich gogli do bazy zarządzającego operacją. To umożliwi dowódcy akcji podejmowanie lepszych decyzji.

Wirtualne gogle mają też wkładać lekarze specjaliści przy konsultowaniu skomplikowanych zabiegów na odległość, bo nowa technologia pozwoli im zajrzeć w ciało pacjenta bez potrzeby pojawienia się przy stole operacyjnym.

Jednak eksperci z branży nowoczesnych technologii oceniają, że 80 procent zastosowań sieci 5G pozostaje jeszcze nieznane - podobnie jak przed rozpowszechnieniem się internetu w komórkach nikt nie wymyślił np. Ubera.

Od miasta pilotażu do sieci 5G w PŁ

O możliwościach technologii 5G opowiadali pracownicy firmy Ericsson podczas spotkania w łódzkiej siedzibie informatycznego giganta 14 listopada. Tego dnia władze politechniki ogłosiły, że właśnie Ericsson zbuduje testową sieć w kampusie PŁ. Na spotkaniu pojawił się także Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Szef UKE przybliżył obecną koncepcję wprowadzenia standardu 5G w Polsce: jego testy mogą być prowadzone w szeregu lokalizacji w naszym kraju, natomiast rządowe agendy czekają na najlepsze inicjatywy, które mogą pojawić się w różnych miastach. Taką inicjatywą jest związek Ericssona z PŁ.

W planach Ministerstwa Cyfryzacji sprzed roku stolica naszego regionu miała jeszcze większe znaczenie. W resortowym dokumencie pt. „Strategia 5G dla Polski” Łódź została opisana wprost „jako pierwsze miasto do pilotażu i wdrożenia sieci 5G w Polsce”. Takie strategie musi opracować każdy z krajów unijnych, przygotowujących się do wdrożenia nowej generacji internetu. Według twórców strategii Łódź zasłużyła na przyznanie jej pilotażu ze względu na już przeprowadzone projekty związane z nowymi technologiami. Wśród nich autorzy dokumentu sprzed roku wymienili m.in. „elektroniczny system sterowania ruchem, unikalny na skalę krajową”. Precyzując, chodzi o obszarowy system sterowania ruchem, uruchomiony w Łodzi w grudniu 2015 r. Miasto wydało na OSSR 80 mln zł. Polega on m.in. na synchronizowaniu sygnalizacji świetlnej na 240 skrzyżowaniach, aby upłynnić ruch i dać priorytet komunikacji miejskiej. Ale w Łodzi nie brakuje opinii, że wydane pieniądze nie przełożyły się w odpowiednim stopniu na poprawę sytuacji na drogach i torach.

W trakcie konsultacji „Strategii 5G dla Polski” ujawnili się przeciwnicy wyjątkowej roli Łodzi, z innych ośrodków, w międzyczasie zmienił się także minister cyfryzacji: Annę Streżyńską zastąpił Marek Zagórski. Ale rektor PŁ traktuje dotację na sieć w kampusie - już od obecnego szefa resortu - jako podkreślenie statusu Łodzi we wdrażaniu 5G w Polsce.

Marek Zagórski zapowiedział także ogłoszenie konkursu dla studentów na zaprojektowanie aplikacji bazujących na 5G. Chodzi o stworzenie projektu, umożliwiającego wdrożenie usług z zakresu „inteligentnego miasta” dla możliwie największej grupy mieszkańców. Dla zwycięzcy konkursu minister zapowiedział nagrodę: 50 tys. złotych. Twórców start-upów, opartych na możliwościach 5G, ma też wspierać Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna - m.in. pomagając w znalezieniu finansowania.

5G dla klientów od 2022 roku

Aktualna koncepcja Marka Zagórskiego przewiduje komercyjne (zatem dla klientów indywidualnych i dla firm, które nie były zaangażowane w testy) wprowadzenie sieci 5G w Polsce w roku 2022. Ma to nastąpić na obszarze maksymalnie 20 miast. Szczegóły, w tym tempo wprowadzania 5G, zależy od pokonania szeregu przeszkód związanych z m.in. przyznawaniem pasm częstotliwości, nowelizacją przepisów dotyczących pola magnetycznego czy z chęcią współpracy i współfinansowania inwestycji ze strony prywatnych operatorów internetu. Przeszkody te mają zostać pokonane do ok. 2025 r. Wtedy 5G ma działać we wszystkich dużych miastach Polski.

Maciej Kałach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.