Joanna Boroń

Sukces ucznia koszalińskiego Zespołu Szkół nr 7

Tomasz razem ze swoją nauczycielką Małgorzatą Sierodzką Fot. Radek Koleśnik Tomasz razem ze swoją nauczycielką Małgorzatą Sierodzką
Joanna Boroń

Rozmowa z Tomaszem Roszczykiem zdobywcą II miejsca na Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych.

Byłeś prawie najlepszy z grupy blisko 3 tysięcy uczestników tegorocznej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych . To musi być wielka satysfakcja.

W szkolnym etapie w całym kraju udział brało rzeczywiście blisko trzy tysiące uczniów, w okręgowych eliminacjach blisko 700.

W finale spotkało się 90 najlepszych. W eliminacjach okręgowych byłem najlepszy, ale jak porównałem swoje punkty z innymi uczestnikami, to miałem 16. pozycję. Nie liczyłem, że w finale mam szanse na podium, dlatego jestem tak zadowolony z drugiego miejsca. To była dla mnie naprawdę wielka niespodzianka, bo konkurencja była poważna, a zadania naprawdę trudne.

Na czym polega olimpiada budowlana? Musicie coś wybudować?

Olimpiada sprawdza wiedzę budowlaną. Zakres jest bardzo szeroki - od technik budowlanych, przez organizację pracy na budowie, po zadania konstrukcyjne czy obliczanie obciążeń. Są też pytania z zakresu architektury, tej dawnej i architektonicznych nowinek.

Domyślam się, że ten zakres wiedzy jest dużo szerszy niż to, co robicie na lekcjach.

Rzeczywiście. Bazowanie tylko na tym, co mamy w programie technikum, to za mało. By mięć szansę na wygraną, trzeba uczyć się samodzielnie. Ja miałem pomoc ze strony naszej nauczycielki Pani Małgorzaty Sierodzkiej, która prowadzi Kółko Budowlane w Zespole Szkół nr 7, czyli budowlance, i była naszą opiekunką podczas olimpiady.

By osiągnąć tak rewelacyjny wynik, nie wystarczy się dużo uczyć, trzeba też to lubić, prawda?

O tym, że wezmę udział w tej olimpiadzie wiedziałem od lat. Słyszałem o tej imprezie, byłem świadom tego, jakie wygrana w olimpiadzie daje możliwości. Byłem zdeterminowany. Ale nie ukrywam, że to, co jest przedmiotem olimpiady, czyli szeroko rozumiana budowlanka, mnie interesuje. Dlatego nauka nie była męką, tylko sprawiała mi sporo frajdy.

Jesteś uczniem czwartej klasy technikum na kierunku technik budownictwa. Niedługo będziesz musiał podjąć decyzję, co dalej. Pójdziesz dalej w tym kierunku?

Tak. Dlatego brałem udział w olimpiadzie. Jej zwycięzcy dostają przepustkę do najlepszych szkół technicznych w kraju. Marzy mi się nauka na Politechnice we Wrocławiu. Dzięki zdobyciu drugiego miejsca, jeśli zdam maturę, czeka na mnie indeks tej uczelni.

O olimpiadzie

Organizatorem Olimpiady jest Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. W organizowaniu Olimpiady mogą uczestniczyć inne szkoły wyższe oraz instytucje i organizacje działające na rzecz budownictwa. Organizator przygotowuje i przeprowadza Olimpiadę za pośrednictwem Komitetu Głównego odpowiedzialnego za poziom merytoryczny i organizację Olimpiady. W tym roku olimpiadę rozegrano po raz 30.

Jej zwycięzcy po zdaniu matury mają otwarte drzwi na najlepsze techniczne uczelnie w Polsce.

Joanna Boroń

Od 2000 roku, w którym zrobiłam dyplom na wydziale prawa poznańskiego uniwersytetu, pracuję w naszych lokalnych mediach - Głosie Koszalińskim oraz jego portalach internetowych, które swoim zasięgiem obejmują teren dawnego województwa koszalińskiego.


Zajmuję się zdrowiem i szeroko rozumianym stylem życia – w tym też kulinariami, które również prywatnie są moją pasją – mam niezłą kolekcję kulinarnych książek, które nie są jedynie ozdobą półek, ale inspiracją do kulinarnych eksperymentów.


Prócz tego w swojej pracy zajmuje się tematami społecznymi, bardzo często zainspirowanymi sygnałami naszych czytelników i internatów. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.