Studenci pomogą chronić świętokrzyskie skarby natury i kultury.

Czytaj dalej
Fot. Miłosz Pindur
Politechnika Świętokrzyska

Studenci pomogą chronić świętokrzyskie skarby natury i kultury.

Politechnika Świętokrzyska

Zamiast w murach uczelni będą tworzyć projekty w terenie. Studenci z politechniki pokażą i pomogą chronić walory świętokrzyskich i nadnidziańskich parków krajobrazowych. Będą uczestniczyć w inwentaryzacji obiektów budowlanych znajdujących się na terenach chronionych i nie tylko. Prof. Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej i Adam Jarubas, marszałek Województwa Świętokrzyskiego podpisali porozumienie w tej sprawie. Umowa umożliwi popularyzację innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii możliwych na obszarach parków krajobrazowych. Za działania mające na celu ochronę wartości przyrodniczych, historycznych i kulturalnych, które będą prowadzone na terenie Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych będą odpowiedzialni: Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor parku i Prof. Grzegorz Świt z wydziału Budownictwa i Architektury PŚk.

Naukowcy i studenci z Politechniki Świętokrzyskiej pierwsze kroki we współpracy z władzami województwa mają już za sobą. Pomagają przywrócić dawną świetność Ciuchci Expres Ponidzie. Już dokonali oględzin mostu na Nidzie przed Umianowicami, a pełna ekspertyza techniczna gotowa będzie w połowie maja. Wtedy też będzie wiadomo ile wyniesie koszt modernizacja 8 obiektów mostowych. Porozumienie umożliwi naukowcom z politechniki sprawować nadzór naukowy nad inwestycją.

Władze województwa poważnie myślą o odnowie obiektu. Kolejka wąskotorowa z Jędrzejowa do Pińczowa to jedna z większych atrakcji turystycznych w regionie.

Politechnika Świętokrzyska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.