Stare nuty wracają do Żagania...

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Liliana Hachani

Stare nuty wracają do Żagania...

Liliana Hachani

W sobotę, 6 sierpnia, w kościele pw. św. Piotra i Pawła odbędzie się premiera utworów pochodzących ze zbiorów Biblioteki Poaugustiańskiej.

- Ten niecodzienny koncert zawdzięczamy pracy prof. Jerzego Markiewicza, prezesa Zielonogórskiego Towarzystwa Śpiewaczego „Cantores” - mówi Beata Tołpa, dyrektor Centrum Kultury w Żaganiu. Profesor Markiewicz kilka lat temu zwiedzał Bibliotekę Po-augustiańską. Wiedział, że Żagań od czasów średniowiecza był znanym ośrodkiem muzycznym.

- Pomyślałem, że powinny być w niej muzykalia - mówi J. Markiewicz. Po latach powrócił do tej myśli, jednak okazało się, że niestety wszystkie zbiory zostały wywiezione. Postanowił, że je odszuka. Znalazł je w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor nie poprzestał na samym odszukaniu muzykaliów. Pół roku poświęcił na ich opracowanie. Dzięki współpracy z prezesem Radia Zachód Dariuszem Frejmanem i przy wsparciu burmistrza Daniela Marchewki pochodzące z żagańskiej biblioteki nuty przepięknie wydano.

- Robiliśmy to przede wszystkim dla uszanowania dziedzictwa wydartego naszej ziemi, spoczywającego teraz w innych bibliotekach - podkreśla profesor Markiewicz. Jest to piękna promocja dla Żagania i całego województwa. Zespół Capella Virldimontana wykona je w Żaganiu po raz pierwszy od przeszło 200 lat. Dyrygował będzie Jerzy Markiewicz.

Liliana Hachani

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.