Rajmund Wełnic

Starcie o budżet na rok 2017 w Szczecinku

Poniedziałek, sesja. Opozycyjny klub Razem dla Szczecinka głosował przeciw uchwale budżetowej Fot. Rajmund Wełnic Poniedziałek, sesja. Opozycyjny klub Razem dla Szczecinka głosował przeciw uchwale budżetowej
Rajmund Wełnic

Pomost koło zamku, autobusy elektryczne, hala SP6 - to główne inwestycje miasta w roku 2017. Po raz pierwszy pojawi się także wydatek - 100 tysięcy złotych - na miejski program in vitro.

Dyskusję nad planem wydatków miasta na rok 2017 podsumował radny Roman Matuszak z opozycyjnego Razem dla Szczecinka. Chodziło mu o to, że Platforma Obywatelska nie przystała na żadną poprawkę RdS do budżetu. Choć nawet i on przyznał, że sukcesem rządzących jest zmniejszenie do 32 mln zł zadłużenia na koniec przyszłego roku, a kilka lat temu przekraczało ono 50 mln zł.

Beznadziejna opozycja...

- Wasze wnioski są beznadziejne - burmistrz Jerzy Hardie-Douglas w swoim stylu zrecenzował propozycje opozycji zarzucając jej lenistwo, bo poprawki złożyła zbyt późno, a takie zapisy jak 100 tys. zł na miejski program in vitro zauważyła w ostatniej chwili.

Burmistrz Szczecinka podkreślał, że budżet jest najlepszy od lat - nie tylko z powodu malejącego zadłużenia (miasto obejdzie się bez kredytów, tzw. wskaźnik obsługi zadłużenia osiągnie 4,94 proc. przy dopuszczalnych 13 proc.), ale też minimalny jest deficyt (733 tys. zł), a w nowy rok miasto wejdzie z kilkoma milionami wolnych środków na koncie. Cieszy go także rosnący udział samorządu w podatki PIT - rośnie on z 20 do 31 mln zł.

- A to oznacza, że miasto się rozwija, coraz więcej osób ma pracę, lepiej zarabia i rosną nasze dochody z tego tytułu - dodawał burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas.

RdS chciał budżet nieco przemeblować - m.in. oszczędzić 700 tys. zł na budowie pomostu (pieniądze przeznaczyć na budżet obywatelski), wydawać mniej na promocję, czy ograniczyć rosnące wydatki na Straż Miejską. Jak już wspomnieliśmy, wszystkie wnioski opozycji przepadły.

Budżet na 150 mln

Jak będzie wyglądał budżet Szczecinka na 2017 rok? Główne liczby to ponad 149 mln zł planowanych dochodów i nieco ponad 150 mln zł wydatków. Wzrost to głównie zasługa tego, że przez budżet przechodzą wydatki z budżetu państwa na program 500+. To około 18 mln zł.

Na co władze Szczecinka przeznaczą te pieniądze? Większość wydatków pochłonie utrzymanie szkół i przedszkoli oraz pomoc społeczna, do której zaliczane jest także 500+.

Najbardziej interesujące są jak zawsze planowane inwestycje. Szczecinek przeznaczy na nie 14,5 mln zł, z tego 11,6 mln zł ze środków własnych. Kilka inwestycji będzie kontynuowanych (przebudowa placu Wolności i deptaka czy budowa hali SP6).

Pojawi się kilka nowych - budowa ulicy Turystycznej (zależy jednak od pozyskania dotacji), nowe ścieżki rowerowe, przystanki autobusowe z systemem informacji pasażerskiej (tu także miasto liczy na dotacje). Komunikacja Miejska kupi 10 autobusów elektrycznych.

Przełom szykuje się w systemie selektywnej zbiórki odpadów - miasto przez najbliższe dwa lata chce zbudować aż 70 gniazd podziemnych pojemników. To mniej więcej drugie tyle, ile zbudowano do tej pory. Młodzież ucieszy się ze skate parku w strefie rekreacji na osiedlu Kopernika. Ruszy także budowa nowego, bardzo efektownego pomostu nad jeziorem koło zamku.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.