Rajmund Wełnic

Stacja krwiodawstwa w Szczecinku nieczynna. Powód? Problemy z personelem

RCKiK w Szczecinie dysponuje tzw. krwiobusem, czyli mobilnym punktem poboru krwi, ale - jak nas zapewniono - nie oznacza to, że stacjonarne stacje będą Fot. Rajmund Wełnic RCKiK w Szczecinie dysponuje tzw. krwiobusem, czyli mobilnym punktem poboru krwi, ale - jak nas zapewniono - nie oznacza to, że stacjonarne stacje będą zamykane
Rajmund Wełnic

Szczecinecki punkt krwiodawstwa jest zamknięty od wtorku (19 marca) do odwołania. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zapewnia, że to przejściowe problemy.

- Stacja w Szczecinku nie jest zamknięta, a jedynie zawieszona do odwołania z powodu przejściowych problemów z personelem - mówi nam Ewa Kłosińska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. - Mieliśmy właśnie przeszkolić pracowników, ale obecnie są zwolnieniu. Problem jest złożony, gdy się z nim uporamy, to stacja zostanie ponownie uruchomiona. Terminu teraz nie podam, robimy wszystko, aby stało się to jak najszybciej.

Sytuacja - punkt krwiodawstwa dostarcza krew i osocze do pobliskiego szpitala w Szczecinku - zaniepokoiła starostę szczecineckiego Krzysztofa Lisa, który pojechał do Szczecina rozmawiać o tej sprawie.

- W dobie popularności mobilnych punktów poboru krwi starosta wielokrotnie musiał ratować szczecinecki punkt przed zamknięciem - mówi Piotr Rozmus, rzecznik starostwa. - Samorząd powiatowy partycypował w kosztach remontu oddziału i jego wyposażenia, finansując zakup łóżek i foteli przeznaczonych do poboru krwi. Nikt jednak - a zwłaszcza wieloletni honorowi dawcy krwi - nie wyobraża sobie, aby działający przy szczecineckim szpitalu punkt przestał istnieć.

Starosta przywiózł uspokajające wieści. - Nie ma takiej możliwości, aby terenowy oddział krwiodawstwa w Szczecinku został na stałe zamknięty - mówi starosta. - Zostaliśmy zapewnieni, że zawieszenie działalności oddziału w Szczecinku jest tylko tymczasowe i że jego praca zostanie wznowiona w niedługim czasie.

Faktycznie, co jakiś czas na naszych łamach pojawiały się plotki - od razu dementowane przez RCKiK - o planach likwidacji szczecineckiej placówki. Ostatnio dwa lata temu.

Przypomnijmy, że punkt mieści się w pomieszczeniach wyremontowanych i przygotowanych specjalnie w tym celu w szczecineckim szpitalu. Choć w ostatnich latach - także z uwagi na remonty - stacja wędrowała. Kiedyś mieściła się w przyszpitalnej przychodni, potem ulokowana została w dawnym internacie „medyka”, by ostatecznie wylądować w piwnicy nowego skrzy-dła lecznicy.

W powiecie szczecineckim i kilku ościennych gminach jest blisko tysiąc krwiodawców. Dla przykładu, w roku 2016 miejscowy szpital kupił krew i preparaty krwiopochodne w RCKiK za ponad 300 tysięcy złotych. Wykonano także ponad 800 transfuzji u około 50 pacjentów.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.