Marzena Sutryk

Środkowopomorskie wraca do gry. Kampania i list do premier

Środkowopomorskie wraca do gry. Kampania i list do premier
Marzena Sutryk

Przedsiębiorcy z regionu mówią: „sprawdzam!” - oczekują realizacji obietnicy wyborczej PiS.

W regionie rusza kampania mająca na celu wyegzekwowanie od obecnego rządu realizacji obietnicy dotyczącej utworzenia 17. województwa. Stoją za nią organizacje gospodarcze zrzeszające przedsiębiorców z regionu koszalińskiego i słupskiego. Na ulicach Koszalina i Słupska pojawiają się już pierwsze billboardy z hasłem „Województwo środkowopomorskie. Kiedy?”. Podobne pojawią się też m.in. w Kołobrzegu, Białogardzie, Świdwinie. Wcześniej przedsiębiorcy skierowali list do premier Beaty Szydło.

- Chcemy poprzez tę akcję przypomnieć społeczeństwu Pomorza Środkowego, iż jest teraz odpowiedni czas na dopominanie się o spełnienie obietnicy wyborczej - mówi Roman Biłas, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie. - Dlatego chcemy uświadomić i na nowo obudzić nasze środkowopomorskie aspiracje. Planujemy niebawem przygotować na bazie projektu billboardu kartki pocztowe. Zamierzamy przekonywać mieszkańców do wysyłania ich do pani premier z zapytaniem, kiedy rząd przystąpi do realizacji nowego podziału administracyjnego kraju.

Przedsiębiorcy z regionu oczekują, że rządzący dotrzymają słowa i powołają województwo środkowopomorskie. Akcja ruszyła.

Grupa ośmiu organizacji biznesowych z regionu Pomorza Środkowego podjęła się zaktywizowania mieszkańców w celu nakłonienia obecnie rządzących do realizacji obietnicy wyborczej mówiącej o powołaniu 17. województwa, województwa środkowopomorskiego. - Podczas ostatniej kampanii wyborczej PiS, w tym prezes Kaczyński, obiecał, że jak zdobędą władzę, wówczas powołają województwo środkowopomorskie - mówi Roman Biłas, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie, która włączyła się w akcję. - W naszej ocenie dwa lata po objęciu rządów przez PiS i 1,5 roku przed wyborami samorządowymi to doskonały czas na przypomnienie się w sprawie obietnicy wyborczej, odpowiedni czas na ewentualne debaty i dyskusje dotyczące kształtu przyszłego województwa.

Przypomnijmy, w czerwcu organizacje gospodarcze (PIG, ale też Koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa, Loża Koszalińska BCC, Zrzeszenie Kupców i Przedsiębiorców w Koszalinie, Cech Rzemiosł Różnych w Koszalinie, Cech Rzemiosł Różnych w Słupsku, Zrzeszenie Prywatnego Handlu i Usług w Słupsku, Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego w Słupsku, do grupy dołączył też Eugeniusz Żuber, który był pełnomocnikiem Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej w sprawie 17. województwa), wystosowały oficjalny list do premier Beaty Szydło, w którym zadały konkretne pytania. Mianowicie: Na jakim etapie są w chwili obecnej prace związane z utworzeniem obiecanego wyborcom województwa środkowopomorskiego? Kiedy województwo środkowopomorskie stanie się faktem?

Kolejnym etapem działań jest wspomniana kampania outdoorowa, która pojawiła się na 15 billboardach, m.in. w Koszalinie, Słupsku, Białogardzie, Kołobrzegu, Świdwinie i innych miejscowościach regionu.

- Ideą akcji jest przypomnienie społeczeństwu, a przede wszystkim rządzącym o realizacji obietnicy wyborczej, która mówiła o powołaniu województwa środkowopomorskiego - uzasadniają pomysłodawcy.

Akcja ma nabrać większego tempa we wrześniu, gdy są przewidziane spotkania i debaty. Wtedy też odbędzie się Środkowopomorski Rowerowy Piknik Integracyjny w okolicach Sławna, na granicy dwóch dawnych województw koszalińskiego i słupskiego.

Historia w pigułce

1998, lipiec - protesty mieszkańców Pomorza Środkowego (głównie w Koszalinie), sprzeciwiających się podziałowi kraju na 12, 15 oraz 16 województw

2002, maj - projekt ustawy o powołaniu województwa środkowopomorskiego; nie trafia pod obrady Sejmu

2002, lipiec - powstaje kolejny projekt utworzenia nowego województwa, tym razem z inicjatywy Samoobrony; również nie trafia pod obrady

2003, czerwiec - uruchomienie procedury utworzenia woj. środkowopomorskiego w ramach inicjatywy obywatelskiej

2003, 29 grudnia - projekt ustawy podpisany przez 136 tysięcy obywateli trafił do Sejmu

2007, 18 grudnia - komitet obywatelski otrzymał pismo od Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, w którym informuje, że Sejm VI kadencji nie zajmie się sprawą utworzenia województwa środkowopomorskiego (ze względu na dezaktualizację).

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.