Irena Boguszewska

Sołectwo Dobrzyca, czyli piękna aktywna wieś, aktywni mieszkańcy, a także mnóstwo inicjatyw i pomysłów

Sołectwo Dobrzyca, czyli piękna aktywna wieś, aktywni mieszkańcy, a także mnóstwo inicjatyw i pomysłów Fot. Krzysztof Bednarek
Irena Boguszewska

Drugie miejsce w konkursie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego pn. „Piękna Zachodniopomorska Wieś” i nagrodę - 30 tys. zł zdobyła Dobrzyca w gminie Będzino.

Dobrzyca to miejscowość o pięknych walorach przyrodniczych, to spokojne miejsce w którym ma się sąsiadów, na których zawsze można liczyć.

Wieś jest dobrze wyposażona, jest w niej niemal wszystko, co ludziom potrzebne jest do życia. Znajdują się tu niedawno wybudowana Szkoła Podstawowa z salą gimnastyczną, punktem przedszkolnym i aktywnie działającą Radą Rodziców. Są tu Wiejski Dom Kultury z biblioteką, przy którym od 44 lat istnieje zespół pieśni i tańca Kalina, ośrodek zdrowia, kościół parafialny, poczta, boisko sportowe, remiza, sklepy.

W miejscowości jest kilku rolników zajmujących się uprawą roli i hodowlą, a także pszczelarzy. Prężnie funkcjonuje agroturystyka. Prowadzą ją m.in. Mirosława i Jan Kowalewscy oraz Agnieszka Szeląg i Szymon Wasiak pod nazwą Dobrzycówka - Dobry Dom.

To również miejsce działalności dużych przedsiębiorców, zapewniających pracę pobliskim mieszkańcom. Należą do nich Piekarnia państwa Paczkowskich w Dobrzycy, która słynie z wypieku chleba tradycyjnymi metodami, rodzinny zakład kamieniarki Baw-Stone i zakład przemysłu drzewnego ALPA.

Największym pracodawcą nie tylko w Dobrzycy, ale i w gminie są znane w całym kraju i poza granicami Ogrody Tematyczne Hortulus, centrum ogrodnicze z marketem i Ogrody Hortulus Spectabilis z ogromnym labiryntem grabowym i wieżą widokową.

Wieś ma swoje tradycje. I nic dziwnego. Parafia, Ochotnicza Straż Pożarna, której strażacy zdobywają liczne wysokie nagrody na zawodach pożarniczych oraz Koło Gospodyń Wiejskich funkcjonują tu od ponad 70 lat. Są tu także Rada Parafialna i Rada Sołecka, które stale współpracują ze sobą i razem z sołtysem są główną siłą napędową całej miejscowości. Integrują mieszkańców, dbają o podtrzymywanie tradycji, promują zalety sołectwa. Wspierają działania szkoły. Są inicjatorami spotkań, uroczystości, współuczestniczą w organizacji różnorodnych wydarzeń. Są to m.in.: Dzień Dziecka dla całej gminy, Dzień Babci, Dzień Dziadka, czy Dzień Matki oraz Dzień Ojca, dożynki, kuligi, zabawy dla dzieci, warsztaty, Dzień Niepodległości z urządzanym z inicjatywy mieszkańców Rodzinnym Biegiem Wolności. Co roku od 9 lat organizowany jest tu Powiatowy Przegląd Kapel, Solistów i Zespołów Ludowych.

Wiele wydarzeń o znaczeniu ogólnokrajowym, jak choćby Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych, prowadzi Hortulus.

Wieś wciąż się rozwija.

- Na przyszły rok planujemy wspólnie z powiatem koszalińskim remont drogi biegnącej przez całą wieś aż do drogi krajowej - zdradza wójt Henryk Broda. -W przyszłym roku zamierzamy także przy Szkole Podstawowej wybudować boisko sportowe z bieżnią, skocznią i strefą rekreacji.

Za pieniądze z nagrody mieszkańcy chcą wyremontować i rozbudować kuchnię oraz zaplecze kuchenne w Domu Kultury.

Pracownicy Urzędu Gminy już szukają programów pomocowych, dzięki którym będzie można pomnożyć uzyskane przez nich środki i pozwolić im zrealizować piękne i ambitne marzenie.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Głosu Koszalińskiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Głosu Koszalińskiego
  • codzienne e-wydanie Głosu Koszalińskiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Irena Boguszewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.