Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Joanna Krężelewska

Służba na czterech łapach

Służba na czterech łapach
Joanna Krężelewska

Pies policyjny bez kagańca to rzadki widok. Jest zarezerwowany tylko dla groźnych przestępców. Nic dziwnego - ten odważny funkcjonariusz jest jak ostra broń. I nie ma ryzyka, że się zatnie!

O tym, że umiejętności psów służbowych wykorzystywane były podczas prowadzonych dochodzeń, dowiadujemy się z milicyjnych notatek, które znaleźć można w aktach spraw sądowych z lat 50. i 60. Były to głownie psy tropiące. A od kiedy psy szkolone były na potrzeby służb mundurowych? W powojennej Polsce pierwszym ośrodkiem, w którym szkolone były psy służbowe, była Szkoła Przewodników i Tresury Psów Milicyjnych w Junikowie pod Poznaniem.* W budynkach dawnego dworu utworzono sale wykładowe i koszary, a psom przygotowano kojce w obiektach gospodarczych. Pierwszy kurs rozpoczął się 1 września 1945 r.

W maju 1946 r. Szkoła Przewodników i Tresury Psów Służbowych MO została utworzona w Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej w Słupsku. Jej komendantem został chor. Marian Grabski, który przewodnikiem psa służbowego był już w przedwojennej Policji Państwowej. Podczas szkolenia koncentrowano się głównie na przyuczaniu psów do tropienia śladów. Szkolenia w Słupsku organizowane były do 1949 r., kiedy Szkoła została połączona z Zakładem Tresury Psów Służbowych Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Sułkowicach. Dziś w Sułkowicach, 30 kilometrów od Warszawy, na około 38 ha, działa jedyny w kraju ośrodek szkolenia przewodników i tresury psów służbowych policji.

Tu właśnie organizowane są kursy specjalistyczne dla przewodników psów patrolowo-tropiących i patrolowych; kursy dla policjantów wykonujących czynności pozoranta; kursy dla przewodników psów do wyszukiwania narkotyków, materiałów wybuchowych, zwłok; kursy dla przewodników psów tropiących i psów do badań osmologicznych.

KLIKNIJ>>> Zbrodnie Pomorza - mroczna historia regionu

- Na chwilę obecną w strukturze koszalińskiej komendy pracuje pięciu policjantów - przewodników psów służbowych. Mamy sześć psów, dwa z nich to psy patrolowo-tropiące, jeden jest przeszkolony do wyszukiwania materiałów wybuchowych, pozostałe to psy tropiące - wylicza mł. ASP. Monika Kosiec, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

* Dane Centrum Szkolenia Policji.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Głosu Koszalińskiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Głosu Koszalińskiego
  • codzienne e-wydanie Głosu Koszalińskiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Joanna Krężelewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.