Wojciech Kulig

Sławno zatańczyło przeciwko przemocy wobec kobiet

Na zdjęciu finał akcji ,,One Billion Rising” w hali sportowej SP nr 3 w Sławnie Fot. Wojciech Kulig Na zdjęciu finał akcji ,,One Billion Rising” w hali sportowej SP nr 3 w Sławnie
Wojciech Kulig

Po raz pierwszy w Sławnie zorganizowana została akcja ,,Nazywam się Miliard - One Billion Rising”.

Od prawie miesiąca w każdy wtorek mieszkanki Sławna spotykały się na nauce tańca. Wszystko nie byłoby niczym niezwykłym, gdyby nie fakt, że taniec był formą protestu przeciwko przemocy wobec kobiet.

„Nazywam się Miliard - One Billion Rising” - właśnie tak nazywa się akcja, która po raz pierwszy zawitała do Sławna.

Protest , który zawsze ma charakter taneczny organizowany jest w Polsce i na świecie od 2013 roku. Przypada na 14 lutego, czyli w walentynki. Akcja skupia się na problematyce wykorzystywania kobiet.

W poprzednich latach kampanie dotyczyły m.in. tematu gwałtów, praw dziewczynek i dziewcząt do życia bez przemocy, przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami oraz molestowania seksualnego.

W tym roku wspólną akcją nagłośniony został problem gwałtu na randce, a inicjatorki przekonywały, że każdy taki przypadek należy bezwzględnie zgłaszać. A gdzie można szukać pomocy?

- W Sławnie funkcjonuje bezpłatna porada prokuratorska. Każda mieszkanka lub mieszkaniec może skorzystać z takiej pomocy codziennie od 8:00 do 16:00. Są też darmowe konsultacje z sędziami. Poza tym Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zapewnia także darmowe konsultacje psychologiczne - mówiła podczas finału akcji Anna Rudnik, pedagog z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sławnie.

Podczas slawieńskiej akcji każdy z przybyłych widzów na znak solidarności otrzymał różową wstążkę. Organizatorzy zapowiedzieli, że kolejna edycja ,,One Billion Rising” z pewnością odbędzie się także za rok.

Ogólnoświatową kampanię społeczną zapoczątkowała amerykańska aktywistka Eve Ensler. Inicjatorka jest także poetką i scenarzystką filmową. Początki wielkiej akcji sięgają już 2011 roku, kiedy to po fali gwałtów w USA poetka napisała: Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!

Wojciech Kulig

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.