Wojciech Kulig

Sławno szykuje się na obchody 700-lecia

Zespół Lady Pank ma być główną gwiazdą obchodów 700-lecia nadania praw miejskich w Sławnie Fot. archiwum polskapress Zespół Lady Pank ma być główną gwiazdą obchodów 700-lecia nadania praw miejskich w Sławnie
Wojciech Kulig

Imprezy związane z 700-leciem Sławna odbędą się w maju na pl. Wyszyńskiego.

Dokładnie 22 maja 1317 roku miasto nad Wieprzą uzyskało prawa miejskie. To oznacza, że wielkimi krokami zbliżają się główne obchody 700-lecia Sławna. My sprawdziliśmy, jak wyglądają przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia.

Zacznie Bieg Święców

Wszystkie imprezy związane z 700-leciem zaczną się już 13 maja od corocznego Biegu Święców. To wtedy odbędzie się 21. edycja tej imprezy, która zainauguruje wielką rocznicę. Bieg będzie miał standardowy charakter, ale na jego zakończenie najprawdopodobniej wystąpi zespół Modesta Pastiche, który na co dzień gra w programie ,,Jaka to melodia?” w TVP1. Grupa skupia muzyków z różnych środowisk muzycznych, a jej repertuar koncertów to standardy muzyki rozrywkowej i autorskie kompozycje.

Wszystko to jest okraszone żąrtobliwą stylistyką. Słuchając tego zespołu z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

14 maja w niedzielę władze miasta planują zorganizowanie imprezy plenerowej pod tytułem ,,Wielkie gotowanie sławieńskiej zupy”. Z informacji przekazanych nam przez wydział promocji miasta wynika, że wydarzenie poprowadzi Mateusz Gessler, który jest jurorem w programie telewizyjnym ,,MasterChef Junior”. On sam przygotuje m.in. burgery i sławieńską zupę.

Kulminacja uroczystości 700-lecia Sławna będzie miała miejsce między 19 a 21 maja. W piątek 19 maja odbędzie się konferencja historyczna.

- Będzie to spotkanie samorządowe, ale oczywiście każdy z mieszkańców może czuć się zaproszony - mówi nam Rafał Szymczewski zajmujący się promocją i współpracą zagraniczną w Urzędzie Miejskim w Sławnie.

- Tego samego dnia, ale wieczorem planujemy pokaz mody militarnej. Pokażemy jak Sławno wyglądało przed wojną, w jej trakcie i jak wygląda współcześnie - dodaje.

Korowód i polonez

20 maja odbędzie się z kolei uroczysta msza święta, następnie sesja rady miejskiej i historyczny korowód, który ma przejść przez wszystkie główne ulice Sławna. W planach jest również wspólny taniec poloneza. Wstępne sugestie były takie, że na placu miałoby zatańczyć 350 par, jednak po rozmowach stwierdzono, że wystąpi 50-70 par.

Organizatorzy zapewniają, że będzie to bardzo widowiskowe przedstawienie i nawiązanie do poprzedniego wielkiego jubileuszu - 650-lecia miasta.

Także w sobotę 20 maja na placu przed kościołem wystąpi znany wszystkim zespół Lady Pank. Grupa wydała dziesiątki przebojów m.in. „Kryzysowa narzeczona”, „Stacja Warszawa”, „Zostawcie Titanica”, czy „Zawsze tam gdzie ty”. Nawiększą popularnością zespł Lady Pank cieszył się w latach 80-tych, kiedy to zdobywał nagrody podczas licznych festiwali ogólnopolskich.

Tuż przed głównym koncertem w Sławnie na scenie wystąpi zespół ,,Wolni ludzie”, który gra muzykę reggae. Teksty grupy poruszają uniwersalne tematy, takie jak: sprawy wolności, niezależności, pokoju i miłości. Zespół był uczestnikiem 9. edycji programu „Must Be The Music”. Na zakończenie koncertów planowany jest pokaz fajerwerków. W niedzielę 21 maja odbędzie się kolejne równie uroczyste wydarzenie, czyli 49. Festiwal Orkiestr Dętych - najstarsza impreza kulturalna Sławna.

To jednak nie wszystko. W maju Sławno czeka też 25-lecie Państwowej Straży Pożarnej. Ważną imprezą, która odbędzie się w Sławnie, ale we wrześniu, będą też Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa. Wydarzenie to właśnie zostało oficjalnie potwierdzone przez organizatorów.

Odpowiedź prezydenta

Urząd Miejski w Sławnie wciąż czeka na potwierdzenie wzięcia udziału w uroczystościach 700-lecia Sławna prezydenta RP Andrzeja Dudy.

- Prezydent został już przez nas zaproszony, ale nie mamy odpowiedzi w jakim terminie przybędzie do Sławna. Kancelaria Prezydenta RP najpóźnej potwierdzi przybycie miesiąc przed przyjazdem - informuje Rafał Szymczewski.

Nieoficjalnie wiadomo, że głowa państwa może przyjechać do stolicy powiatu sławieńskiego niekoniecznie w dniach, w których odbędą się oficjalne uroczystości. Organizatorzy obchodów podkreślają, że miasto na razie jest na etapie przygotowania wstępnego planu obchodów 700-lecia Sławna. Wiele wydarzeń jeszcze jest niepotwierdzonych. Trwa ustalanie szczegółów, które zapewne poznamy wkrótce.

Przygotowania idą pełną parą na każdym szczeblu. Sporządzane są różne publikacje, które będą miały swoją premierę właśnie w trakcie majowych uroczystości.

Wojciech Kulig

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.