Śląskie to nie tylko Śląsk. To także góry, skałki, piękne zabytki

Czytaj dalej
Fot. arc
Paulina Musialska

Śląskie to nie tylko Śląsk. To także góry, skałki, piękne zabytki

Paulina Musialska

Śląsk to nie tylko kopalnie, ale również niezwykle piękne regiony jak Jura Krakowsko-Częstochowska oraz Beskidy Śląskie. Turyści przyjeżdżający do nas na wypoczynek nie mogą narzekać na brak atrakcji

Województwo śląskie dla wielu osób ciągle kojarzy się z kopalniami, węglem oraz familokami. Odwiedzając je trzeba jednak pamiętać, że województwo sięga granicami znacznie dalej. Warto poznać również jego drugą, zdecydowanie bardziej zieloną stronę. Wystarczy półgodzinna podróż, aby znaleźć się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w której co roku zakochują się kolejni turyści.

Jura Krakowsko-Częstochowska to teren rozciągający się od Częstochowy aż do Krakowa. Obszar charakteryzuje się wapiennymi ostańcami, wieloma zabytkami architektury oraz pięknymi widokami. Jurajskie szlaki można przemierzać nie tylko samochodem, ale również pieszo, rowerem oraz konno. Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu jura nie była gotowa na przyjmowanie turystów, to w ostatnim czasie uległo to zmianie. Rozwinęła się przede wszystkim baza hotelowa. O bezpieczeństwo turystów dba natomiast Grupa Jurajska GOPR, która dysponuje specjalistycznym sprzętem. Dzięki temu może dotrzeć w trudnodostępne miejsca takie jak skały czy baszty jurajskich warowni.

Jurajskie warownie to atrakcja dla miłośników historii

Miłośników historii na pewno zainteresuje Szlak Orlich Gniazd, gdzie możemy zobaczyć najpiękniejsze jurajskie warownie. Zwiedzanie warto rozpocząć od Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, który jest chyba jednym z najbardziej znanych obiektów w regionie. Rocznie odwiedza go nawet do 160 tysięcy turystów z całego świata. Nie bez powodu znalazł się również w dziesiątce najpiękniejszych zamków w Polsce, którą na początku 2016 roku wybrał National Geographic. Przed zwiedzaniem warto odwiedzić stronę internetową zamku, który przez całe wakacje organizuje cykliczne wydarzenia związane z rekonstrukcjami historycznymi.

Kilka kilometrów od Podzamcza leży natomiast gmina Pilica, która niewątpliwie może zaskoczyć turystów różnorodnością swoich atrakcji. Gmina Pilica to jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów w powiecie zawierciańskim. Teren ma spory potencjał turystyczny, którego największą zaletą jest niewielka odległość obiektów od siebie.

- Z naszego punktu widzenia gmina Pilica jest jedną z tych, które mają największy potencjał turystyczny. Wynika to przede wszystkim z długiej historii Pilicy oraz zabytków, które posiada - uważa Robert Nieroda, dyrektor Związku Gmin Jurajskich.- Dodatkowo, wszystkie elementy turystyczne są zlokalizowane w miarę kompaktowo. Znajdują się w niedużych odległościach od siebie. Jeżeli gmina postawi na rozwój, na turystykę, to będą one tworzyć jedną i spójną całość - mówi Nieroda.

Latem największą atrakcją turystyczną jest niewątpliwie zamek w Smoleniu, który przeszedł gruntowną renowację. Dzięki temu obiekt został przystosowany do ruchu turystycznego. Za wstęp na niego zapłacimy symboliczne 10 zł., ale w zamian otrzymujemy opiekę przewodnika, który opowie nam historię tej jurajskiej warowni. Szczególnie warto dostać się na najwyższą wieżę warowni, z której rozciąga się widok na całą gminę Pilica.

Kilkadziesiąt kilometrów od Pilicy znajdują się kolejne dwie warownie: ruiny zamku w Mirowie oraz odrestaurowany zamek w Bobolicach. Nie można również zapominać o zamku w Będzinie.

Aktywny wypoczynek w skałach oraz w górach

Miłośników aktywnego wypoczynku na pewno zainteresują natomiast skały w Kroczycach, Rzędkowicach, Podlesicach oraz Morsku. To idealne tereny do wspinania się. Warto również zajrzeć do rezerwatu przyrody Góra Zborów, który znajduje się w okolicy Podlesic. W skład rezerwatu wchodzą również dwa grzbiety skalne: Góra Zborów o wysokości 464 m n.p.m. oraz niższy Kołoczek. Górę Zborów od wzniesienia Kołoczek oddziela wspaniała widokowo i florystycznie przełęcz z wieloma uroczymi i ustronnymi zakątkami. Łańcuch skał rezerwatu przypomina swym kształtem literę „U”.

- Chociaż nie jesteśmy w górach, to charakter Jury powoduje, że dochodzi często do wypadków jaskiniowych oraz na skałach. Obecność GOPR-u jest więc konieczna - mówi Tomasz Motyl, członek zarządu Grupy Jurajskiej GOPR.

To właśnie z tego powodu warto pamiętać o zachowaniu ostrożności. Szczególnie w momencie, gdy nie posiadamy zbyt dużego doświadczenia w chodzeniu po jurajskich skałach.

- Obecnie sprzęt jest na tyle dobry i łatwo dostępny, że bardzo rzadko zawodzi. Najczęściej powodem wypadków jest błąd ludzki - mówi Robert Pilarczyk, naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR. - Głównie jest to brawura. Przyjeżdża grupa młodych ludzi, którzy próbują udowodnić kolegom, że pierwsi wejdą na skałę. I niestety dochodzi do wypadku. Na Jurze bardzo łatwo na przykład skręcić nogę. Wystarczy chwila nieuwagi - dodaje Robert Pilarczyk.

Wystarczy również ponadgodzinna podróż, aby znaleźć się w Beskidach. Przez najwyższe partie Beskidu Śląskiego wiedzie Główny Szlak Beskidzki. Turyści przyjeżdżający tutaj nie mogą narzekać na nudę zarówno zimą, jak i latem.

Najbardziej znaną miejscowością jest Wisła, czyli miasto, z którego pochodzi Adam Małysz. Turyści mogą tutaj zobaczyć jego czekoladową rzeźbę oraz skocznię narciarską w Malince. W pobliżu znajduje się również zamek Prezydenta RP.

Turyści mogą również zobaczyć jak wyglądają góralskie tradycje, stroje.

Wystarczy wybrać się do miejscowości takich jak Istebna, Jaworzynka oraz Koniaków, skąd pochodzą słynne koniakowskie koronki.

Jura Krakowsko-Częstochowska is one of the most beautiful places in Poland. Silesia also has got mountains. Beskidy Śląskie is a part of Carpathian Mountains. Very popular place is Wisła, where was born Adam Małysz. You can also try skyiing. If you like a history, you should see Ogrodzieniec Castle. It is one of the most beautiful castles in Poland. If climbing rocks is one of your favourite leisure time activities, Jura Krakowsko- Częstochowska is place for you.

*Transformersy zniszczą Katowice. Tak to ma wyglądać ZDJĘCIA
*Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
*Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
*Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.