Wojciech Kulig

Skontrolują elewatory

Skontrolują elewatory
Wojciech Kulig

Do konserwatora zabytków trafiło pismo ws. elewatorów w Darłowie. Chodzi o wstrzymanie rozbiórki jednego z największych darłowskich budynków .

- To grupa chora na władzę - komentuje sprawę Leszek Dydyna, właściciel obiektów. Tak określa tych, którzy przysłali pismo do konserwatora zabytków w Koszalinie. Przypomnijmy, że od ponad roku lokalny przedsiębiorca z Darłowa chce zburzyć od lat niszczejące elewatory zbożowe.

Jednak w ostatnich tygodniach do delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Koszalinie dotarło pismo z prośbą o wstrzymanie prac rozbiórkowych darłowskich elewatorów. List w tej sprawie trafił także do naszej redakcji. Czytamy w nim, że portal ,,Nad Wieprzą” ratuje zabytkowy elewator w Darłowie. Nadawca pisma prosi o wysyłanie e-maili i listów do wojewody zachodniopomorskiego. Wnioskodawcy walczą o wpisanie elewatorów do rejestru zabytków. - Wstrzymano z urzędu wykonanie rozbiórki. Jednocześnie walczymy o całkowite uchylenie decyzji rozbiórki i wpisanie elewatorów do rejestru zabytków, co całkowicie wykluczy ich wyburzenie w przyszłości - napisał do nas przedstawiciel portalu Nad Wieprzą.

Informacje na temat wstrzymania prac rozbiórkowych potwierdza sam właściciel obiektów, który uważa, że to polityczna walka. - Rzeczywiście, we wrześniu tego roku konserwator zabytków ma przysłać inspektora, żeby sprawdził, czy wszystko jest zgodne z pozwoleniem na rozbiórkę - mówi nam Leszek Dydyna. Właściciel obiektów zaznacza, że ma nadzieję, iż kontrola nie spowoduje żadnych zmian i rozbiórka się odbędzie. - Gdy tylko dowiedzieliśmy się o planach zburzenia drugiego, największego elewatora, postanowiliśmy go uratować. Już jeden uratowany zabytek mamy na koncie, jest nim dworcowa wieża ciśnień w Sławnie - informuje ,,Nad Wieprzą”.

- To bez wątpienia ma podłoże polityczne. Te organizacje, które złożyły wniosek o uchylenie pozwolenia na rozbiórkę, są pewnego rodzaju słupem i wykonują polecenia przeciwników obecnej władzy w Darłowie - tak z kolei komentuje sprawę nasz anonimowy rozmówca, związany z Darłowem.

Największy elewator zbożowy w Darłowie powstał w 1941 roku. Ma dwanaście pięter wysokości i jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Darłowie. Obiekt jednak od lat niszczeje. Właściciel twierdzi, że obiekt nie nadaje się do użytku.

Wojciech Kulig

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.