Krzysztof Bednarek / Łukasz Gładysiak

Skarby znad jeziora Drawsko kuszą poszukiwaczy przygód

W „Sławogrodzie”, który jest repliką osady średniowiecznej, powstało centrum Informacji o Akcji „Jezioro Tajemnic“ Fot. Krzysztof Bednarek W „Sławogrodzie”, który jest repliką osady średniowiecznej, powstało centrum Informacji o Akcji „Jezioro Tajemnic“
Krzysztof Bednarek / Łukasz Gładysiak

Zainicjowana pod koniec 2015 r. Akcja „Jezioro Tajemnic” rozpędziła się na dobre. Po dwóch, zimowych konferencjach popularno-naukowych przyszedł czas na rozrywkę w iście wakacyjnym stylu, połączoną z dużym ładunkiem edukacyjnym.

Wszystko za sprawą I Pikniki Naukowego, który 8 lipca miał miejsce przy oficjalnej siedzibie sztabu „Jeziora Tajemnic” - Liceum Ogólnokształcącym im. 3. Dywizji Strzelców Karpackich w Czaplinku.

Oprócz namiotów wystawienniczych, w których zwiedzający mogli obejrzeć m.in. artefakty znalezione w czasie Akcji (w tym prawdziwe perełki archeologiczne, zaprezentowane przez partnera „Jeziora Tajemnic”, Muzeum w Koszalinie), zorganizowana sesję referatową. W 15-minutowych wystąpieniach prelegenci przybliżyli nie tylko przebieg Akcji, ale co najważniejsze, jej najciekawsze efekty. Prym w tej materii wiodło koszalińskie muzeum przypominając o odkryciach w ramach badań archeologicznych prowadzonych na stanowiskach w Nowym Łowiczu, Pławnie oraz samym Czaplinku, skąd na przykład pochodząc dwie, unikatowe bransolety z epoki brązu. Była też wnikliwa analiza pochówków w kurhanach zlokalizowanych we wskazanych wyżej miejscach oraz refleksja na temat roli Ziemi Drawskiej w działaniach handlowych i menniczych w antyku i średniowieczu. Całość zwieńczyła wieść o odkryciu przez nurków „Jeziora Tajemnic” w Jeziorze Drawsko, na głębokości 76 m, niezidentyfikowanego obiektu. Niewykluczone, że to właśnie główny element zagadki związanej z Akcją, czyli fragmenty… miniaturowego okrętu podwodnego, zatopionego przez Niemców w 1945 r.

Od kurhanów po pamiątki z II wojny światowej

Sobotni piknik rozpoczął się konferencją naukową podzieloną na dwa bloki tematyczne. W programie dotyczącym Historii znad Jeziora Tajemnic, wysłuchaliśmy referatów pt. „Zabytkowy Kościół w Czaplinku” Zbigniewa Janu-szańca, „Historyczne i gospodarcze znaczenie Drawy” Zbigniewa Mieczkow-skiego, „Mennica fałszerska w Starym Drawsku” Michała Kuleszy, „Poszukiwania pozostałości po II Wojnie Światowej na ziemi drawskiej” Andrzeja Ossowskiego, czy „Od jeziora Drawsko po Syberię” Łukasza Orlickiego.

W programie dotyczącym Skarbów znad Jeziora Tajemnic wysłuchaliśmy referatów: „O dwóch bransoletach z epoki brązu znalezionych nad Jeziorem Drawsko” Tomasza Choroby, „Starożytne importy znad Drawy” Karola Zbróg, „Miejsce niezwykłe - cmentarzysko z kręgami kamiennymi w Pławnie” Andrzeja Kasprzaka, „Życie po śmierci. Co nam mówią kości z Pławna?” Moniki Dzierlińskiej, „Kurhany Gotów w Nowym Łowiczu” Andrzeja Kasprzaka i Adama Cieślińskiego, oraz „Cmentarzysko z okresu wpływów rzymskich w Drawsku Pomorskim - dawne znalezisko, nowe interpretacje” Bartłomieja Rogalskiego.

Namaluj tajemnicę jeziora

W przerwie pomiędzy blokami można było zobaczyć wodowanie „samowstawalnej” pneumatycznej morskiej tratwy ratunkowej dla 25 osób. Dodatkową atrakcją był rejs szalupą z Batorego. Muzealnicy z Koszalina zaprezentowali także znaleziska z okolic jeziora Drawsko. Największym zainteresowaniem wśród najmłodszych uczestników cieszył się konkurs pt. „Namaluj tajemnicę jeziora”, w którym udział wzięło kilkadziesiąt dzieci. W kreatywnych warsztatach zorganizowanych przez „Roboty i spółkę” można było skonstruować własnego robota z klocków lego, zaprogramować go i nim sterować. Odbyły się zajęcia z doświadczeniami naukowymi, które przedstawiły fascynujące zjawiska zachodzące w codziennym życiu. Pokazano też, jak powstaje para wodna, a nawet… sztuczna krew.

Sławogród - Centrum Informacji

Pod koniec pikniku starosta drawski Stanisław Kuczyński oficjalnie otworzył Centrum Informacji o Akcji „Jezioro Tajemnic” w pobliskiej replice grodu wczesnośredniowiecznego „Sławog-ród”. Trwała także kolejna misja poszukiwawcza w celu odnalezienia legendarnego „U-boota” z jeziora Drawsko. Wydarzeniom towarzyszyły redakcje prasowe, poszukiwacze zaangażowani w Akcję, partnerzy jak szczecińska Akademia Morska, Redakcja Miesięcznika „Odkrywca”, czy koszalińskie Studio Historyczne „Huzar”, oraz Dziewczyna Jeziora Tajemnic 2017 Honorata Matuszewska i harcerze ze stanicy na Urazie.

I Piknik Naukowy „Jezioro Tajemnic” organizowany przez Starostwo Powiatowe w Drawsku, Muzeum w Koszalinie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku zakończył się w sobotę późnym wieczorem.

Krzysztof Bednarek / Łukasz Gładysiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.