Siłą PiS jest spoistość wewnątrzpartyjna

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Wiktor
Paweł Więcek

Siłą PiS jest spoistość wewnątrzpartyjna

Paweł Więcek

Profesor Kazimierz Kik, politolog i wykładowca na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach o najnowszym sondażu wyborczym Polska Press Grupy.

Przewaga PiS ostatnio nieco stopniała. Można natomiast zaobserwować wzmocnienie pozycji PO. Czy ostanie protesty związane, m.in. z aborcją mogły mieć wpływ na taki wynik?

Ta sprawa może przełamać dominację PiS-u. Poparcie dla partii rządzącej jest o wiele większe niż poparcie dla proponowanych przez nią rozwiązań. Jest to takie poparcie wizerunkowe, które jest o wiele wyższe niż poparcie dla proponowanych pomysłów, np. wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji. Lepiej postrzegany jest wizerunek PiS-u niż jego program. Mamy tu jeszcze pozostałość po skompromitowanych rządach PO. Nawet jeżeli część osób nie popiera większości postulatów programowych PiS to popierają go, bo nie chcą popierać PO i Nowoczesnej.

Na PiS głosują głównie osoby powyżej 60 roku życia, co nie jest zaskoczeniem. Czy programy skierowane do młodych takie jak Rodzina 500+, Mieszkanie 500+ nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? A może na wyniki trzeba jeszcze poczekać?

To są jedynie hasła. Młodzież w nie wierzy. Co prawda słuchają, mile kiwają głowami, ale póki co chcą widzieć konkretne rezultaty działań.

Najwięcej ankietowanych, bo 43 proc., stwierdziła, że skala nepotyzmu i kolesiostwa jest taka sama jak za rządów PO. Czy można powiedzieć, że po roku rządów PiS czar prysnął?

Król okazał się nagi. Na samym początku mieliśmy wpadkę z Misiewiczem i PiS pokazało, że wcale nie jest lepsze, a nawet gorsze od dotychczasowych praktyk stosowanych przez inne partie mainstreamu politycznego. Jest to pierwsza najpoważniejsza wpadka i może ona stanowić początek spadku wiarygodności zaufania do PiS-u.

Czy PiS wyciąga wnioski z wizerunkowych niepowodzeń?

Nie. Siłą PiS jest spoistość wewnątrzpartyjna. A ona wymaga jednej polityki - chronienia swoich lub nie dania zginąć swoim. I to jest niestety zasada obowiązująca we wszystkich partiach, zwłaszcza tych największych.

Paweł Więcek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.