Joanna Krężelewska

Sianowska świątynia została uratowana! Pierwsza msza już w niedzielę, 6 stycznia

Warto zwrócić uwagę na napis, który widoczny jest na ołtarzu. W tłumaczeniu brzmi on: „przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, Fot. Radek Koleśnik Warto zwrócić uwagę na napis, który widoczny jest na ołtarzu. W tłumaczeniu brzmi on: „przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”.
Joanna Krężelewska

Dziś możemy już ze stuprocentową pewnością powiedzieć: udało się! Z pewnością, ale i wielką radością - udało się uratować najcenniejszy zabytek Sianowa, ten o szczególnym znaczeniu dla wiernych - pochodzącą z XV w. świątynię.

Ogromne zmiany widać już zza ogrodzenia, okalającego kościół. Do końca 2015 roku był znacznie przechylony, a szachulcowe ściany w każdej chwili groziły zawaleniem. Dziś „wyprostowana” świątynia zachwyca wyglądem - dachówki zastąpiły blaszany dach, zamiast bielonych ścian widać starą cegłę. Można rzec, że to cud, ale wierni wolą wskazać osobę za to odpowiedzialną. To ksiądz proboszcz Zbigniew Waszkiewicz, żartobliwie nazywany przez parafian „budowniczym”. Dokonał rzeczy niemal niemożliwych, pozyskując dofinansowanie modernizacji kościoła z wielu źródeł. Żaden z wniosków księdza nie spotkał się z odmową.

Proboszcz ma też ogromne wsparcie i zaufanie parafian - sfinansowali niemal połowę kosztów inwestycji (dotąd remont pochłonął ok. 1,8 mln zł). Reszta to dotacje m.in. rządowe i samorządowe.

Proboszcz doglądał każdego szczegółu na każdym etapie prac. Dokumentację fotograficzną ma zawsze przy sobie - w telefonie. - Rzecz niezwykłą można zobaczyć już po otwarciu odrestaurowanych drzwi - zdradza ks. Waszkiewicz. Do niedawna zabytkowe cegły pomalowane były... farbą olejną, a elementy drewniane zakrywała mało urodziwa boazeria. - Po jej zdjęciu okazało się, jak cennym zabytkiem są prowadzące na wieżę schody. Pochodzą z 1619 roku! Są w tak dobrym stanie, że tylko trzy stopnie z osiemnastu musiały być wymienione - słyszymy. Wnętrze świątyni, na tych, którzy pamiętają ją sprzed trzech, czterech lat, również robi wrażenie. Przepiękna posadzka została obniżona do dawnego poziomu. Przy ambonie można zauważyć tzw. „świadków” - cegły z XV i XVI wieku. Wmurowany w centralnej części posadzki krzyż wskazuje na ważne archeologiczne odkrycie. - To posadzka, pochodząca najpewniej z XIV-XV wieku, gotyckie ławy fundamentowe kościoła oraz podwaliny pod ołtarz, które mogą pochodzić nawet z 1311 roku - mówi ks. Waszkiewicz. Odkrycie to wskazało, że historia kościoła była starsza, niż dotąd szacowano. Na razie skarby przykryto cegłami. Jeśli kiedyś fundusze na to pozwolą, będzie można je odkryć, zabezpieczyć szkłem i eksponować.

Na razie zobaczyć można odrestaurowany ołtarz główny i ambonę, na której zostały uwidocznione napisy i malowidła, którymi jest ozdobiona. Przywrócono też jej oryginalne kolory. Ołtarz pochodzi z 1632 roku, a ambona z 1634 roku. - Na ołtarzu można zobaczyć siedemnastowieczne figury świętej Weroniki i świętego Pawła. Niemal nie do odróżnienia jest wiek dorobionej postaci - świętego Jana - mówi ksiądz Zbigniew.

Świątynia oficjalnie oddana zostanie na przełomie maja i czerwca, ale nabożeństwa odbywać się w niej będą już od niedzieli. 6 stycznia przypada uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Msze święte w kościele parafialnym będą odprawiane o godz. 7.30, 10.15 i 18.

- Chcieliśmy już pokazać wiernym, na jakim etapie jest remont, bowiem pytań o to nie brakowało - mówi ksiądz proboszcz. - Przed nami jeszcze malowanie sufitu, marmurowanie podstawy ołtarza. Potrzebne są środki na renowację zabytków ruchomych, między innymi postaci apostołów, które zdobić będą balustradę chóru, czy też organów.

Tym, którzy chcą wesprzeć finansowo remont kościoła, podajemy nr konta bankowego: 48 9317 1012 0050 5112 2000 0010.

Joanna Krężelewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.