ŚDM 2016. Szpital polowy, quady i patrole

Czytaj dalej
Fot. fot. P. Tabencki
Rozmawiała Elżbieta Cegła

ŚDM 2016. Szpital polowy, quady i patrole

Rozmawiała Elżbieta Cegła

- W Krakowie każdego dnia na służbie będzie do 1200 strażaków i 250 wozów strażackich - mówi nadbrygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

- Światowe Dni Młodzieży to olbrzymie wyzwanie i wielka logistyczna operacja. Najtrudniejsza z powodu...

- ...przewidywanej liczby uczestników uroczystości religijnych oraz różnych wydarzeń towarzyszących. Trudna także z powodu długości trwania Światowych Dni Młodzieży. Nasza praca związana z zapewnieniem bezpieczeństwa nie tylko pielgrzymom, ale również mieszkańcom miast rozpocznie się wcześniej, bo 20 lipca, i potrwa do końca pierwszego tygodnia sierpnia.

- Zapewnienie bezpieczeństwa to sprawa nadrzędna, zwłaszcza podczas tak licznych zgromadzeń - przewiduje się, że w ŚDM weźmie udział 1,5-2 mln osób.


Autor: Joanna Urbaniec

- Tylko w Krakowie każdego dnia na służbie będzie do 1200 strażaków i 250 wozów strażackich, głównie z Małopolski oraz ościennych województw. W sumie ponad 2900 osób, nie licząc setek druhów z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Pielgrzymów wesprze też blisko sto dwuosobowych patroli wyposażonych w podręczny sprzęt gaśniczy i zestawy ratownictwa medycznego. W patrolach są też aspiranci i podchorążowie szkół PSP, znają języki obce, będą więc służyć informacją. Na krakowskich Błoniach powstanie szpital polowy. Będziemy mieli m.in. 16 quadów z przyczepami - w razie potrzeby posłużą do transportu osób, które zasłabną…

- Najtrudniejszy do zabezpieczenia będzie teren w Brzegach?

- Każde miejsce ma plusy i minusy, trzeba je znać i wyprzedzać ewentualne zagrożenia. W Brzegach stanowią je wyrobiska i żwirowiska. Nie można wykluczyć, że znajdą się chętni do kąpieli, dlatego wszystkie te miejsca są już ogrodzone, a dodatkowo będą chronione przez strażaków i łodzie.

- Strażacy skontrolowali też setki obiektów…

- Łącznie ponad 1800. To hotele, motele, pola namiotowe, bursy, szkoły, gdzie zamieszkają pielgrzymi, a także dworce, lotnisko, stacje benzynowe. Sprawdzaliśmy je pod względem ochrony przeciwpożarowej, ale też braliśmy pod uwagę inne zagrożenia… Zwracaliśmy też uwagę na to, co mogłoby wywołać niepokój wśród pielgrzymów.

Rozmawiała Elżbieta Cegła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.