ŚDM 2016. Gdy poleje w Brzegach, musimy mieć plan B

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Grzegorz Skowron

ŚDM 2016. Gdy poleje w Brzegach, musimy mieć plan B

Grzegorz Skowron

Światowe Dni Młodzieży. Dziś rząd ma zatwierdzić plan zabezpieczeń podczas lipcowej wizyty papieża Franciszka w Krakowie i jego spotkań z młodymi pielgrzymami z całego świata. Podjęte ustalenia mają być przedstawione opinii publicznej najpóźniej do końca tego tygodnia.

Do Warszawy jedzie dziś wojewoda małopolski Józef Pilch. To on odpowiada za organizację i zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży po stronie państwa. W jego gestii leży więc opieka medyczna, sterowanie ruchem samochodowym i pieszym, plany ewakuacji z miejsc spotkań z papieżem oraz zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ŚDM.

Wojewoda Pilch nie ukrywa, że jednym z najważniejszych elementów zabezpieczenia jest przygotowanie się na sytuacje awaryjne. - Jeżeli przez kilka dni będzie padać deszcz, to trudno będzie zorganizować główne uroczystości na łąkach pod Wieliczką, bo ludzie potopiliby się tam w błocie. Na taką sytuację musimy być przygotowani, musimy mieć plan B - mówi Józef Pilch. Podkreśla jednak, że nadal to Brzegi brane są pod uwagę jako miejsce spotkania papieża Franciszka z młodzieżą.

Autor: Joanna Urbaniec

Przypomnijmy, że tydzień temu pojawiły się spekulacje, iż rząd może - ze względu na bezpieczeństwo - postulować zmianę podwielickich Brzegów na krakowskie Błonia. Strona kościelna stanowczo się temu sprzeciwiła. Wprawdzie premier Beata Szydło oświadczyła, że Brzegi pozostają miejscem głównych uroczystości ŚDM, ale zaznaczyła: - Na dziś.

Problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa na obszarze 250 hektarów pod Wieliczką dotyczą nie tylko braku dogodnego dojazdu i braku parkingów w najbliższej okolicy. Łąki są podmokłe i przy obfitych opadach nie będą nadawać się na wielogodzinne modlitewne czuwanie. Władze Wieliczki zapewniają, że cały teren przewidziany na ten cel przygotowano już w 80 proc. Przeprowadzono nawet próby zbierania wody z podmokłych łąk przy użyciu pomp. Takie rozwiązanie można jednak zastosować przy jednodniowym deszczu, a gdy popada dłużej, nie ma pewności, czy pompy zbiorą wodę i zapobiegną tworzeniu się błota.

Uroczystości w Brzegach są planowane na 30 i 31 lipca. Pierwszego dnia będzie wieczorne czuwanie, drugiego - msza św. i Anioł Pański.

Grzegorz Skowron

Dziennikarz Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, zajmujący się polityką, samorządem w Krakowie i Małopolsce, funduszami europejskimi i budownictwem

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.