ŚDM 2016. Dary miłosierdzia zostaną w sercach

Czytaj dalej
Fot. fot. Anna Kaczmarz
Rozmawiała Grażyna Starzak

ŚDM 2016. Dary miłosierdzia zostaną w sercach

Rozmawiała Grażyna Starzak

Rozmowa z ks. Bogdanem Kordulą, dyrektorem Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

- Księże Dyrektorze, miejsce zwane Campus Misericordiae, gdzie odbędzie się msza św. kończąca ŚDM, nieprzypadkowo „oddano” Caritasowi.

- Istotnie, nie ma przypadku w tym, że teren ten nazwano Campus Misericordiae, czyli Pole Miłosierdzia, i że my - wspólnie z władzami Wieliczki - jesteśmy odpowiedzialni za jego zagospodarowanie. Powstały tu bowiem dzieła miłosierdzia, do których tworzenia zachęca papież Franciszek. Te dzieła to przede wszystkim dom opieki dla osób starszych. Na terenie Campusu powstał też magazyn żywności Caritas, nazwany Chlebem Miłosierdzia.

Projekty te są odpowiedzią na apel Ojca Świętego Franciszka, aby owocem Nadzwyczajnego Roku Jubileuszu, było utworzenie w każdej z diecezji dzieła miłosierdzia. Muszę jednak wspomnieć, że my pomyśleliśmy o tym wcześniej. Budowa wspomnianych dwóch obiektów rozpoczęła się już w ubiegłym roku. Oba projekty zostały zaprezentowane papieżowi. Papież Franciszek je zaakceptował i dokona ich pobłogosławienia i otwarcia w niedzielę, 31 lipca, bezpośrednio przed mszą posłania. W Domu Miłosierdzia przygotowaliśmy również dla papieża pokój, w którym będzie mógł odpocząć, a nawet przenocować.


Autor: Joanna Urbaniec

- Czy możemy powiedzieć coś więcej na temat tych dwóch inwestycji?

- Dom Miłosierdzia będzie spełniał dwie funkcje. Na parterze planujemy urządzić dom dziennego pobytu dla osób starszych. Najważniejszym celem pracujących tam osób będzie rehabilitacja społeczna, czyli pomoc w wyciągnięciu tych osób z osamotnienia, ale także zajęcia usprawniające fizycznie. Na piętrze znajdą się tak zwane „mieszkania chronione”, przeznaczone dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Z dziennego pobytu w Domu Miłosierdzia będzie mogło korzystać 45 osób, a w części stacjonarnej zamieszka 15.

A wspomniana wcześniej hala będzie naszym „centrum logistycznym”, magazynem przeładunkowym, z którego żywność będzie dystrybuowana bezpośrednio do parafii w całej archidiecezji. Dzięki temu około 80 tysięcy mieszkańców będzie mogło liczyć na systematyczną pomoc dostarczaną w pakietach. Znajdą się w nich m.in. cukier, mąka, ryż, makaron, olej, ser, warzywa i owoce.

- Caritas Archidiecezji Krakowskiej ma także inne, ważne zadania związane z przygotowaniami do ŚDM.

- To prawda. Naszym zadaniem jest również zapewnienie wyżywienia pielgrzymom. Za to odpowiadać będzie kilka tysięcy osób w specjalnych, mobilnych strefach gastronomicznych. Komitet Organizacyjny ŚDM szczegółowo określił jakość posiłków, w tym np. ich kaloryczność, podkreślając, że muszą być odpowiednio zapakowane. Młodzi pielgrzymi, którzy przybędą na Światowe Dni Młodzieży, otrzymają talony na śniadania, obiady i kolacje. Każdego dnia będą mogli je wymieniać na posiłki. W każdej strefie gastronomicznej zapewnimy im przynajmniej pięć lub sześć różnorodnych potraw.

- Gdzie będą usytuowane strefy gastronomiczne?

- W Krakowie znajdą się w pobliżu miejsc głównych wydarzeń, czyli w centrum miasta, pod Wawelem, w okolicy Błoń, w rejonie Łagiewnik. Oczywiście, będą też na terenie Campusu w Brzegach. W każdej znajdą się punkty usługowe, pięć do ośmiu punktów wydawania ciepłych posiłków, punkty odbioru suchego prowiantu i kawiarenki. Posiłki wydawane będą na podstawie talonów, które rozda KO ŚDM oraz odpłatnie, za gotówkę lub przy pomocy kart płatniczych.

- 3 lipca Caritas Archidiecezji Krakowskiej rozpoczął akcję charytatywną na międzynarodową skalę…

- Jej celem jest zebranie pieniędzy na „mobilne kliniki”, czyli specjalnie wyposażone karetki dla uchodźców i ofiar wojny w Syrii, Jordanii i Libanie. Chcemy zebrać 3 mln euro i kupić 10 takich szpitali. Mają być darem młodzieży. W akcję, którą nazwano „Misericordes” - czyli „Miłosierni” - można włączyć się, wchodząc na portal we4charity.com. Akcja zakończy się w połowie sierpnia. Liczy się każda, najdrobniejsza kwota.

Rozmawiała Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.