Samorządy głosują nad sieciami szkół

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Marzena Sutryk

Samorządy głosują nad sieciami szkół

Marzena Sutryk

Wczoraj Rada Miejska w Koszalinie przyjęła uchwały dotyczące nowej mapy oświatowej Do kuratorium wpłynęło już ponad 50% podobnych uchwał.

Samorządy mają czas do końca marca, by przekazać do kuratorium oświaty stosowne uchwały, które mają być zwieńczeniem przygotowania sieci szkół w poszczególnych miastach, gminach i powiatach do wymogów reformy oświaty. Od września znikają gimnazja. To pociąga za sobą szereg zmian.

- Do tej pory wpłynęło do nas ponad 50 procent uchwał od samorządów. Co do części z nich jest już pozytywna opinia kuratora - mówi Robert Stępień, zachodniopomorski wicekurator oświaty. - Takie decyzje ma już m.in. Koszalin - z tym że tu decyzja była wydana warunkowo (ten warunek, który był potrzebny pod względem formalnym, został spełniony na wczorajszej sesji - dop. red.) - ma też Manowo, Biesiekierz, Mielno, z powiatu sławieńskiego - Malechowo, z powiatu szczecineckiego - Szczecinek, powiat świdwiński. Są też samorządy, jak np. Kołobrzeg, gdzie się jeszcze debatuje nad siecią szkół.

Kurator ma 21 dni na zaopiniowanie poszczególnych uchwał. - Przebiega to wszystko spokojnie i sprawnie. W uchwałach pojawiają się co najwyżej błędy merytoryczne, które samorządy usuwają - dodaje Robert Stępień. A jak wygląda kwestia zwolnień nauczycieli w kontekście wprowadzanej reformy? - Z powodu reformy nie widzimy takiego problemu, ale jak to będzie wyglądało - zobaczymy w maju, wtedy będą opiniowane arkusze organizacyjne szkół.

Minister edukacji: Nie ma takiej sytuacji, że szkoły będą zamykane. Mówimy o przekształceniu gimnazjów w szkoły podstawowe, licea lub szkoły zawodowe. Wierzę, że każdy samorząd będzie maksymalnie wykorzystywać swoje budynki

Koszalińscy radni miejscy przegłosowali projekty uchwał dotyczące sieci szkół. Wszystkie przeszły bez dyskusji, jednogłośnie.

Z uwagi na reformę oświaty, która jest wdrażana w życie od września, konieczne było przeprowadzenie głosowania szeregu uchwał. M. in. dotyczących przeniesienia do nowej siedziby Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 21 oraz VI LO.

Przypomnijmy, wcześniej kurator zachodniopomorski pozytywnie zaopiniowała program zmian w oświacie zgłoszony przez Koszalin, ale decyzję tę wydała warunkowo; konieczne było wprowadzenie odrębnych uchwał w sprawie wspomnianych szkół. I te uchwały wczoraj wprowadzono i przegłosowano. Podobnie sprawnie poszło z głosowaniem pozostałych projektów. M. in. w sprawie rekrutacji do przedszkoli i szkół. W postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli i publicznych szkół prowadzonych przez miasto, dopuszczono możliwość składania wniosków o przyjęcie do dowolnej liczby wybranych publicznych przedszkoli albo publicznych szkół, które prowadzą rekrutację.

Wprowadzono też drobną zmianę w punktacji, która jest brana pod uwagę przy rekrutacji do przedszkoli. Ostatecznie jest kilka kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego: „dziecko, którego rodzeństwo w kolejnym roku szkolnym będzie kontynuowało edukację przedszkolną w przedszkolu wskazanym we wniosku o przyjęcie jako pierwsze na liście preferowanych przedszkoli - 30 pkt; dziecko, którego rodzeństwo ubiega się o przyjęcie do przedszkola wskazanego we wniosku jako pierwsze na liście preferowanych przedszkoli - 30 pkt; wskazanie na pierwszym miejscu listy preferowanych przedszkoli przedszkola prowadzącego postępowanie rekrutacyjne i zlokalizowanego najbliżej miejsca zamieszkania rodziców (opiekunów prawnych) ubiegających się o przyjęcie dziecka do przedszkola - 20 pkt; dziecko, którego oboje rodzice (opiekunowie prawni) pozostają w stosunku pracy, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą - kryterium stosuje się również do rodzica (opiekuna prawnego) samotnie wychowującego dziecko - 10 pkt; dziecko, które korzystało z opieki w żłobku - 10 pkt”.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.