Joanna Krężelewska

Sami tworzymy kulturę

Na wrzesień planowana jest impreza pod nazwą „Gry i zabawy w dawnym Koszalinie”. Projekt ma pokazać, jak dawniej bawili się mieszkańcy miasta. W programie Fot. Radek Koleśnik Na wrzesień planowana jest impreza pod nazwą „Gry i zabawy w dawnym Koszalinie”. Projekt ma pokazać, jak dawniej bawili się mieszkańcy miasta. W programie jest m. in. tor łuczniczy.
Joanna Krężelewska

Do II edycji mikrobudżetu obywatelskiego „Start-Up Kultura” zgłoszono 21 projektów. To o pięć więcej niż w ubiegłym roku. Dofinansowanie z CK105 otrzyma aż dziewięć pomysłów.

W Centrum Kultury 105 w Koszalinie obradowała komisja, oceniająca projekty nadesłane w ramach konkursu „Start-up kultura 2017”. Jurorami byli przedstawiciele CK105 oraz dziennikarze koszalińskich mediów. Obrady były burzliwe, w niektórych przypadkach potrzebne było głosowanie. Ostatecznie „tak” usłyszą autorzy dziewięciu projektów. Jakich?

Warsztaty Kreatywnego Pisania to propozycja Agaty Piotrowskiej z kawiarni Powidoki. Do Koszalina przyjadą członkowie międzynarodowej organizacji, którzy... bawią się słowami. Z burzy mózgów mają powstać hasła, które najpewniej pojawią się w przestrzeni miejskiej.

Po raz kolejny dzięki aktywności Genowefy Kurek ulica Jaśminowa będzie się bawić. Impreza pod nazwą „Od Juniora do Seniora” będzie okazją do uczczenia trzech ważnych dat - Dnia Matki, Dnia Dziecka i 10. urodzin zespołu Zacisze.

Częściowe dofinansowanie otrzymał projekt Photo Story. To propozycja dla miłośników fotografii, którzy zdjęcia połączą z ciekawą opowieścią. Publiczność wybierze najciekawsze.

Na wrzesień planowana jest rozrywkowa podróż w czasie - „Gry i zabawy w dawnym Koszalinie” to pomysł na naukę poprzez zabawę. Drewniane kręgle, tor łuczniczy, a do tego średniowieczny poczęstunek - to pomysł Julii Jankowskiej.

A jeśli ktoś jest ciekawy, jak w wiekach średnich przygotowywano materiał na ubiory albo jak pisało się listy gęsim piórem na czerpanym papierze, będzie mógł już w czerwcu skorzystać z zaproszenia na warsztaty barwierstwa i skryptorium.

Zapas dobrego humoru i szczypta odwagi - tak wyposażeni powinni być uczestnicy projektu IMPRO. Pod skrótem tym kryje się Irracjonalny Model Prowokowania Rutynowych Oklasków, czyli improwizowany spektakl, którego przebieg zależy od zaangażowania i pomysłowości aktorów i publiczności.

Miło nam będzie zaprosić na Koszalińskie Targi Książki, podczas których odbędą się spotkania autorskie. Z kolei w czasie wakacji będzie można wziąć udział w spotkaniach teatralno-muzycznych, poświęconych migracji. Dwudniowe zajęcia „Poza granicami” poprowadzą artyści nauczyciele, którzy sami wyjechali z Polski.

Ciekawą propozycją będzie serwowanie poezji z przymrużeniem oka. Roman Dopieralski przygotowuje „Poetycką potyczkę na kanwie boksu”. Poeci będą się mierzyć na słowa na prawdziwym ringu, a każda para wierszy będzie bokserską rundą.

W szczegółach

- Każdy może być pomysłodawcą, scenarzystą, reżyserem, producentem i promotorem wydarzeń. Nie ograniczajmy się do bycia widzami. Kreujmy kulturę, również w skali mikro - tak Paweł Strojek, szef CK105, zachęcał do wymyślania i realizowania wydarzeń kulturalnych w Koszalinie. Po to właśnie powstał „Start-Up Kultura”.

Założenia? Centrum Kultury 105 sfinansuje koszty realizacji wydarzenia w wysokości do 2 tysięcy złotych. Pula finansowa, jaką CK105 przeznaczyło na realizację projektów w ramach konkursu inicjatyw lokalnych, to 20 tys. złotych. Pomysłodawcom imprez instytucja zaoferowała też wsparcie techniczne i wszystko, czym dysponuje, czyli m. in. nagłośnienie, oświetlenie, salę kinową.

Imprezy mają odbywać się na terenie Koszalina, najlepiej, by skierowane były do jak największej liczby mieszkańców, nie mogą mieć charakteru inwestycyjnego.

Joanna Krężelewska

Rocznik 1983. Urodzona w dniu, kiedy Polska w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy zremisowała z ZSRR 1:1. Absolwentka Wydziału Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2006 roku dziennikarka „Głosu Pomorza”, dziś „Głosu Koszalińskiego”. Na łamach dziennika relacjonuje przebieg procesów sądowych w sprawach karnych. Pisze o kulturze, sprawdza, co dzieje się w gminie Sianów i gminie Karlino. Na gk24.pl prowadzi magazyn poświęcony kulturze. Autorka książki „Historia pisana zbrodnią”, poświęconej najgłośniejszym procesom sądowym w sprawach karnych, które toczyły się przed koszalińskim sądem po II wojnie światowej. Nałogowo czyta, szczególnie kryminały i przepisy kulinarne. Uwielbia podróże, żeglowanie, wycieczki rowerowe i las.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.