Sąd przedłużył areszt Walerianowi F., biznesmenowi z Drawska

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Mariusz Parkitny

Sąd przedłużył areszt Walerianowi F., biznesmenowi z Drawska

Mariusz Parkitny

Sąd Rejonowy w Szczecinie przedłużył o kolejne trzy miesiące areszt tymczasowy głównemu inżynierowi Elektrowni Szczecin, jednemu z pracowników elektrowni oraz Walerianowi F., biznesmenowi z Drawska Pomorskiego dostarczającemu biomasę do Elektrowni Szczecin.

Zebrane przez funkcjonariuszy CBA dowody wskazują, że osoby te zaangażowane były w proceder korupcyjny, związany z przyjmowaniem przez pracowników PGE GiEK S A Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra materiału niezgodnego ze specyfikacją, jako pełnowartościowej biomasy, manipulując dodatkowo próbami tego materiału pobieranymi do laboratorium, w zamian za korzyści majątkowe.

Zatrzymanie głównego inżyniera oraz biznesmena odbyło się w lutym w chwili przekazywania korzyści materialnych, między innymi gotówki w kwocie 50 tys zł.

- Prowadzący postępowanie nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów - mówi Piotr Kaczorek, rzecznik CBA.

W lutym agenci CBA zatrzymali 12 osób - w tym pracowników Elektrowni Szczecin i biznesmena - w śledztwie dotyczącym korupcji przy dostawach biomasy do elektrowni. Śledztwo dotyczy korupcji przy dostawach paliwa do pieca zasilanego biomasą w Elektrowni Szczecin.

Ustalono, że dostarczane przez firmę biznesmena transporty wcale nie były biomasą. Mimo to pracownicy odpowiedzialni za nadzór nad jakością paliwa, w zamian za korzyści majątkowe, potwierdzali, że ciężarówk

i były właśnie wypełnione odpowiednią technicznie biomasą. Przez to dochodziło do produkcji prądu z paliwa złej jakości. W wyniku przeszukań zabezpieczono ok. 1 mln zł w gotówce, w tym ponad 100 tys. złotych w pomieszczeniach służbowych pracowników Elektrowni Szczecin.

Mariusz Parkitny

Jestem dziennikarzem od ponad dwóch dekad. Piszę do Głosu Szczecińskiego, Naszego Miasta Szczecin, Trendy, portali www.gs24.pl, szczecin.naszemiasto.pl.


Jestem absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Dlatego w pracy zajmuję się najczęściej sprawami wymiaru sprawiedliwości: relacjami z procesów, opisywaniem śledztw. Interesują mnie też sprawy Szczecina. Czasem przyglądam się też naszej polityce, która potrafi przyprawić o ból głowy.


Znajdziecie mnie też bardziej prywatnie na Facebooku https://www.facebook.com/mariusz.parkitny.75 Twitterze https://twitter.com/ParkitnyMariusz i Instagramie https://www.instagram.com/parkitnymariusz/?hl=pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.