Piotr Polechoński

Rzut, pad, bieg, skok, przewrót. Niepełnosprawni na matach

Rzut, pad, bieg, skok, przewrót.  Niepełnosprawni na matach
Piotr Polechoński

Przede wszystkim - doskonalenie samego siebie. Takie jest przesłanie judo. I do niczego tak nie pasuje jak do treningów z niepełnosprawną młodzieżą

Tomasz Zawadzki, trener z klubu „Judo Gwardia Koszalin”, jest dobrze znany koszalińskim rodzicom małych i jeszcze mniejszych adeptów tej japońskiej sztuki walki.

Od wielu lat prowadzi treningi z maluchami i nieco starszymi dziećmi skutecznie przeplatając zabawę z nauką rzutów i padów o rodowodzie z Kraju Kwitnącej Wiśni. Od niedawna prowadzi też nieco inne treningi, wymagające od niego większej koncentracji i większej selekcji w doborze ćwiczeń oraz tempa prowadzonego treningu.

- Jak to się zaczęło? Jak zawsze od spotkania. Któregoś razu zabrałem dzieciaki, które trenuję na „Gwardii” i poszliśmy na lodowisko. Tam był ze swoimi podopiecznymi mój dobry znajomy, nauczyciel z koszalińskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. No i od słowa do słowa narodził się pomysł, aby takie treningi poprowadzić też dla dzieci i młodzieży z tego właśnie ośrodka, razem z ich rodzicami. I od pewnego czasu takie treningi już prowadzimy - mówi Tomasz Zawadzki.

Te odbywają się raz w miesiącu, czasami częściej. Podopieczni koszalińskiego ośrodka to dzieci i młodzież z z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym, głębokim oraz z niepełnosprawnościami tak zwanymi sprzężonymi (autyzmem, porażeniem mózgowym, wadami wzroku i słuchu). - I w zależności od tego, jaka to jest grupa, z jakim rodzajem niepełnosprawności do mnie trafi, proponuje taki, a nie inny zestaw ćwiczeń - podkreśla nasz rozmówca. Wcześniej do każdego treningu się przygotowuje, z pewnych pomysłów rezygnuje, inne modyfkuje. Ustala tempo ćwiczeń, ich różnorodność, skalę trudności.

- Chodzi o to, aby być wiernym kluczowej w tym przypadku zasadzie: po pierwsze nie nudzić. Druga równie ważna zasada to oczywiście poprowadzić trening w taki sposób, aby żadnemu dziecku nie zaszkodzić. To ma być czas zabawy, a poprzez nią czas integracji dzieci z ich rodzicami i opiekunami - mówi Tomasz Zawadzki. Dodaje, że dzieci oraz młodzież z takim lub innym stopniem niepełnosprawności reagują tak samo żywiołowo i spontanicznie, jak każde inne zdrowe dziecko. - Naprawdę, nie ma tu żadnej różnicy. Są pewne ograniczenia, ale emocje i to, w jaki sposób są one przeżywane, są takie same - dodaje koszalinianin. Podkreśla też, jak ważna jest tutaj sama filozofia judo, która legła u zarania powstania tej sztuki walki.

- Na samym początku nie chodziło nawet o samą walkę, czy rywalizację. Najważniejsza idea była taka, aby czerpiąc z innych szkół walki i systemów filozoficznych Dalekiego Wschodu, stworzyć najlepszy system ogólnego rozwoju, system stałego doskonalenia samego siebie, codziennej walki z własnymi słabościami, ograniczeniami. Dlatego tak dobrze sprawdza się on przy wspieraniu codziennej walki tych wspaniałych dzieciaków i ich rodziców - podkreśla Tomasz Zawadzki.

Takie treningi nie są tylko propozycją dla koszalińskiego ośrodka. Każda inna tego rodzaju placówka - zainteresowana taką formułą zajęć - może się w każdej chwili zgłosić do klubu „Judo Gwardia Koszalin”. - Odpowiemy na każdą propozycję współpracy - zapewnia Tomasz Zawadzki.

Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.