Rząd znalazł pieniądze na budowę drogi S11 z Koszalina do Bobolic

Czytaj dalej
Fot. Radosław Brzostek
Marzena Sutryk

Rząd znalazł pieniądze na budowę drogi S11 z Koszalina do Bobolic

Marzena Sutryk

Wczoraj ministerstwo infrastruktury ogłosiło zaktualizowany Program Budowy Dróg Krajowych

Do 2023 roku powstanie niemal 300 kilometrów nowych dróg w naszym regionie, w tym odcinek Koszalin - Bobolice drogi S11 - ogłosiła wczoraj za resortem infrastruktury Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (w tym ujęte są także inwestycje realizowane od kilku lat).

Rada Ministrów przyjęła przygotowaną przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa aktualizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 roku). Stało się to za sprawą zwiększenia limitu wydatków, co z kolei było możliwe dzięki oszczędnościom wynikającym z przetargów. Limit został zwiększony ze 107 mld zł do 135 mld zł. Dodatkowe 28 mld zł na Program Budowy Dróg Krajowych pozwoli na realizację nowych, nieujętych w dotychczasowym limicie odcinków dróg ekspresowych i autostrad, szczególnie w Polsce Wschodniej - dowiadujemy się w resorcie.

Ze wspomnianej puli 1,2 mld zł przeznaczono na budowę odcinka ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice.

- To mój osobisty sukces - mówi wprost Paweł Szefernaker, poseł i szef PiS w regionie, ale przy tym podkreśla również, że o tę drogę zabiegał też jego poprzednik, dziś europoseł Czesław Hoc. - I udało się - dodaje.

- Co prawda S11 będzie realizowana etapami, ale zostanie zbudowana w całości. Poza odcinkiem Koszalin - Bobolice pozostałe są przewidziane do przygotowania: dziś są na liście rezerwowej i będą realizowane w miarę uzyskania kolejnych oszczędności. Pamiętajmy, że realizacja S11, choćby na odcinku Koszalin - Bobolice, nie była możliwa szybciej niż w 2023 roku. Z uwagi na przyznane dofinansowanie przebudowy krajowej drogi nr 11, która biegnie przez Koszalin, konieczna jest 5-letnia przerwa między zakończeniem jednej inwestycji a drugiej; to warunek rozliczenia dofinansowania unijnego.

A co z drogą S6 od Koszalina w kierunku Słupska i dalej w kierunku Trójmiasta, a więc po stronie woj. pomorskiego? - Ta droga nie jest zagrożona, nikt tej inwestycji nie skreśla w dalszym jej przebiegu - odpowiada poseł Szefernaker. - Ona również będzie budowana, choć może nie od razu, ale etapami.

Dodajmy, że z planów GDDKiA wynika, iż Trasa Kaszubska, czyli odcinek Lębork - obwodnica Trójmiasta, będzie oddana do użytku w lipcu 2021 r. A pozostałe brakujące odcinki? Są na liście rezerwowej. Resort zapewnia, że „wraz z oszczędnościami uzyskiwanymi podczas rozstrzygania postępowań przetargowych na listę będą trafiać kolejne zadania”.

Marzena Sutryk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.