Wojciech Kulig

Rycerze Króla Eryka. W Darłowie powstaje drużyna rycerska

Na zdjęciu organizatorzy drużyny rycerskiej oraz pierwsi jej członkowie Fot. UM w Darłowie Na zdjęciu organizatorzy drużyny rycerskiej oraz pierwsi jej członkowie
Wojciech Kulig

W Darłowie powstaje właśnie drużyna rycerska. Organizatorzy szukają chętnych wojów, łuczników i rzemieślników.

Od wielu lat w całej Polsce powstają różnego rodzaju drużyny oraz bractwa rycerskie, których łączy zamiłowanie do historii i kultury dawnych ideałów średniowiecza. Także w Darłowie postanowiono stworzyć swoją drużynę, która w przyszłości będzie godnie reprezentować miasto na wielu konkursach w całej Polsce.

24 stycznia odbyło się spotkanie inaugurujące powstanie w Królewskim Mieście drużyny rycerskiej Eryka Pomorskiego.W jej skład wejdą osoby, które przede wszystkim kochają historię. Do nich zalicza się m.in. Adam Bryl, znany jako ,,Woj Bork”, który w Borkowie pod Malechowem prowadzi średniowieczną osadę.

- Oficjalnie jeszcze sekcje nie powstały. Przyszło na razie kilka osób dorosłych i kilku uczniów. Będziemy wypracowywać w jakich terminach i dniach się spotykać. W tygodniu młodzież, jak wiadomo jest na zajęciach w szkole. W weekendy dorośli z kolei chcą odpoczywać. To wszystko trzeba będzie pogodzić. Na razie jesteśmy na etapie szkoleń, a potem przejdziemy do etapu ubierania się w odpowiednie stroje - mówi Adam Bryl, który będzie przewodził drużynie rycerskiej.

Pierwsze spotkania pasjonatów historii i rycerstwa są swoistą wymianą wiedzy i doświadczeń. Drużyna rycerska docelowo ma się składać z czterech sekcji, choć nie jest wykluczone powstanie kolejnych. Będzie to sekcja: walcząca, łucznicza, taneczna i rzemieślnicza. W przygotowaniu całego projektu na razie najbardziej potrzebni są ludzie, bo jak mówią organizatorzy podczas pierwszych spotkań przyszło tylko kilka osób.

Jeśli miasto zdobędzie pieniądze na przyspieszenie powstania drużyny rycerskiej to będzie można pomyśleć o przygotowaniu ubrań dla członków. Gdyby dodatkowe fundusze jednak się nie znalazły organizatorzy zapewniają, że i tak drużyna powstanie, a stroje się pojawią, tylko trzeba będzie na nie trochę poczekać. Dlaczego akurat drużyna rycerska? I czemu ma ona służyć?

- Chodzi przede wszystkim o to, żeby miasto miało swoją reprezentację, która będzie uświetniać różne uroczystości. Ci ludzie będą wyjeżdżać m.in. na turnieje do innych miast - dodaje Adam Bryl.

Właśnie możliwość uczestniczenia w zawodach ma być elementem przyciągającym młodych ludzi do wstąpienia do drużyny rycerzy. Członkowie zespołu będą odtwarzać życie w dawnych czasach. Widzowie z kolei zobaczą stroje, tańce, muzykę i walki rycerskie.

Oczywiście ważnym punktem odniesienia mają być wydarzenia historyczne. Głównym celem organizatorów jest krzewienie szlachetnych idei dawnego rycerstwa. Wyjazdy na turnieje rycerskie mają być jednym ze sposobów dotarcia do szerszej grupy odbiorców. Chodzi tu o zainteresowanie społeczeństwa historią regionu, jak i całej Polski.

Uczestnicy w przyszłości mogą liczyć na udział w przedstawieniach, w których będą pojedynki, walki grupowe, walki rycerzy konnych, konkurs stroju średniowiecznego, czy wielka bitwa o zamek. W przyszłości kuszącym może się okazać wyjazd na ogólnopolski turniej rycerski w Zamku Zbrojownia w Liwie.

Organizatorzy zachęcają do wstąpienia w szeregi darłowskich rycerzy. Kuszą i zapewniają, że będzie to prawdziwie profesjonalna drużyna złożona z ludzi zakochanych w historii. Z pewnością jest to też pomysł na zagospodarowanie czasu wolnego dla młodzieży.

Jeśli w kimś drzemie duch rycerza oczywistym jest fakt, że powinien się zgłosić do organizatorów. Spotkania są prowadzone w Domu Kultury przy ul. M.C.Skłodowskiej w Darłowie. Kontakt pod nr: 698 041 563.

Wojciech Kulig

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.