Wojciech Kulig

Rusza szynobus na trasie Sławno-Darłowo. Będzie kursował przez cały rok?

Pociąg Pesa Link. Tego typu szynobus ma być od jutra widoczny na trasie kolejowej ze Sławna do Darłowa Fot. Wojciech Kulig Pociąg Pesa Link. Tego typu szynobus ma być od jutra widoczny na trasie kolejowej ze Sławna do Darłowa
Wojciech Kulig

Już jutro, czyli w sobotę 24 czerwca, po prawie 6 latach przerwy rusza szynobus na trasie Sławno-Darłowo. Czy jest szansa na kursowanie pociągu przez cały rok?

O tym, czy szynobus na trasie Sławno-Darłowo będzie kursował w kolejne wakacje w 2018 roku, a także czy będzie kursował na stałe zadecydują najbliższe miesiące.

Już od jutra po prawie 6 latach przerwy ze Sławna w kierunku Darłowa wyruszy pociąg kolei regionalnych Pesa Link.

- Pociąg zawita do nas po raz pierwszy po dłuższym czasie. To połączenie na razie ma być sezonowe. Mamy jednak nadzieję, że szynobus wróci do nas na stałe, a Sławno i Darłowo będą lepiej skomunikowane - mówi Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa.

To od zainteresowania również samych mieszkańców Sławna i Darłowa zależeć będzie funkcjonowanie połączenia kolejowego w trakcie całego roku. Jak będzie w rzeczywistości, o tym przekonamy się już niedługo.

- To, czy pociąg będzie kursował przez 365 dni w roku zależy głównie od mieszkańców i turystów. Jeśli będą osoby korzystające, to koszty funkcjonowania się rozłożą - zapewnia Tomasz Sobieraj, wicemarszałek zachodniopomorski.

Łączne koszty uruchomienia szynobusu wyniosą ponad 187 tysięcy złotych. Podzielą je między sobą zainteresowane samorządy lokalne.

- To jest dla nas takie zielone światełko. Zobaczymy jak to przez dwa miesiące będzie działało. Połączenie sezonowe też jest wspaniałym rozwiązaniem, więc jeśli będziemy mieli dopłacać do tego co roku, to na pewno to uczynimy - mówi nam Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo.

Znamy już rozkład jazdy szynobusu na trasie Sławno-Darłowo. Pociąg będzie kursował od 24 czerwca do 3 września. Od poniedziałku do piątku kursy ze Sławna do Darłowa będą o godzinie 8:48, 10:00, 15:10 i 16:55. Ze stacji w Darłowie podróżni będą mogli się udać do Sławna o godzinie 9:17, 13:13, 16:00 oraz 17:55.W weekendy przybędzie dodatkowych kursów. Pojawią się dwa kolejne połączenia ze Sławna o godzinie 7:00 i 19:55.

Z Darłowa do stolicy powiatu sławieńskiego w wolne dni od pracy będzie można się dostać także połączeniem o 7:53 i 21:08.

Cena biletu ze Sławna do Darłowa wynosić będzie 5 złotych.

To dzięki współpracy lokalnych samorządów mieszkańcy powiatu sławieńskiego już od jutra będą mogli korzystać z dogodnego połączenia kolejowego niemal nad samo morze. Po sezonie letnim 2017 zapadną bardzo ważne decyzje, czy pociąg pojawi się także w sezonie letnim 2018.

Wojciech Kulig

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.