AG

Rośliny wodne i ryby ozdobne w oczku wodnym

Koi to ozdobna, japońska odmiana karpia. Fot. 123rf Koi to ozdobna, japońska odmiana karpia.
AG

Rośliny wodne są niezbędne dla życia zwierząt związanych z tym środowiskiem i mają decydujący i zwykle pozytywny wpływ na wygląd oczka wodnego.

W bezpośrednim otoczeniu oczka wodnego sadzi się zazwyczaj rośliny strefy wilgotnej łąki, takie jak bergenia, funkia (hosta), języczka pomarańczowa, kosaciec syberyjski, kuklik zwisły, liliowiec ogrodowy, niezapominajka błotna, pełnik ogrodowy, tawułka Arendsa, tojeść, trzykrotka wirginijska, wiązówka błotna.

W błocie i bardzo płytkiej wodzie mogą rosnąć: czermień błotna, jaskier wielki, knieć błotna zwana popularnie kaczeńcem, krwawnica pospolita, okrężnica bagienna. W strefie wody o głębokości do 30 cm należy sadzić rośliny szuwarowe, takie jak: bobrek trójlistkowy, kosaciec żółty, łączeń baldaszkowaty, pałka wodna, ponikło wodne, sit, skrzyp bagienny, tatarak. Strefę liści pływających na głębokości od 0,5 do 1,5 metra obsadza się różnymi odmianami grzybieni, zwanych popularnie liliami wodnymi, a także grążelem żółtym (50 cm), moczarką kanadyjską, rdestnicą, rozpławem sercowatym (60 - 70 cm), przetacznikiem bobowniczkiem, rogatkiem, wywłócznikiem.

W większym oczku wodnym można też zadbać o rozwój roślin powierzchniowych. Rośliny powierzchniowe swobodnie unoszą się na powierzchni wody. Należą do nich m.in.: osoka aloesowata, pistia rozetkowa zwana sałatą wodną, salwinia, pływacz zwyczajny, rzęsa, żabiściek pływający.

UWAGA - rośliny wszystkich wymienionych stref wodnych nie powinny zajmować więcej niż jedną trzecią powierzchni oczka wodnego.

Rośliny wodne, podobnie jak lądowe, mają różne wymagania jeśli chodzi o głębokość, na jakiej powinny być sadzone. Jest to podstawowy parametr, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze roślin. Jeśli chcemy oczko zarybić, musi być głębokie przynajmniej na 80 cm. W zbiorniku, który nie osiągnął jeszcze równowagi biologicznej - a jej osiąganie trwa niekiedy kilka lat, w zależności od wielkości zbiornika, ilości i rodzaju nasadzonych w nim roślin, a także efektywności filtrów - suma długości wprowadzonych ryb nie powinna przekraczać 25 cm na każdy mkw. powierzchni.

Maksymalna liczba ryb w zbiorniku, który osiągnął równowagę, może mieć w sumie 75 cm długości na każdy mkw. powierzchni.

Najbardziej popularne gatunki ryb do oczka wodnego to: jaź, karaś złocisty, karp koi, płoć, różanka i strzebla.

AG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.