Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Roman Pietrzak - 50-letni mistrz świata w katującej dyscyplinie

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Romana Pietrzaka
Grzegorz Okoński

Roman Pietrzak - 50-letni mistrz świata w katującej dyscyplinie

Grzegorz Okoński

Roman Pietrzak uprawia quadrathlon: niezwykle trudną dyscyplinę sportową dla wyjątkowych twadzieli. Mało kto zna tę kombinację triathlonu i wyścigu kajakowego, podobnie jak mało kto wie, że mistrzem świata w niej jest Polak, Roman Pietrzak z Rakowni, koło Murowanej Gośliny! Skromny facet po pięćdziesiątce, o wysportowanej sylwetce nie przypomina herosa z filmów - ale ma sił i woli tyle, że nie mógł nie zostać mistrzem...

Quadrathlon to pasja, wymagająca ciągłego treningu, ale też tak wciągająca, że aż się chce trenować - opowiada wielkopolski mistrz. - Nic nie muszę, nikt mi niczego nie nakazuje - ja chcę biegać, pływać, jechać!

Żeby stanąć na podium w quadrathlonie, trzeba zwyciężyć w czterech wyczerpujących konkurencjach, i to jednej po drugiej: pływaniu (do przepłynięcia jest dystans 475 metrów), jeździe na rowerze (trasa liczy sobie 22,5 kilometra), wyścigu kajakowego (4 kilometry) i na zakończenie - biegania - na dystansie ponad dwóch kilometrów. To tylko przykład… krótkich dystansów. Średni obejmuje pływanie na 750 metrów, 40 kilometrów na rowerze, 8 kilometrów w kajaku i 10 kilometrów w biegu. Długi dystans - uwaga: 800 metrów pływania, 90 kilometrów na siodełku rowerowym, 20 kilometrów w kajaku i 21 kilometrów biegu. Młody, silny i zasadniczo wysportowany mężczyzna miałby spore problemy, by sprostać temu zadaniu, o ile dałby radę w ogóle. Roman Pietrzak startuje na długim dystansie w kategorii senior - 55 lat - i jest najlepszy w Polsce i na świecie!

Wolsztyn był początkiem

- Proszę nie myśleć, że startuję od dziecka - mówi pan Roman. - Owszem zawsze ceniłem sobie sprawność fizyczną, zresztą pracowałem w służbach mundurowych. Ale zainteresowałem się tym sportem raptem kilka lat temu. Pojechałem tak bez większego przygotowania na małe zawody do Wolsztyna. Było fajnie, poczułem adrenalinę i już wiedziałem, że chcę być w tym jak najlepszy.

Po Wolsztynie przyszła więc kolej na treningi i na starty zagraniczne - na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech.

- Reprezentowałem sam siebie, nie miałem żadnego błogosławieństwa organizacji sportowej, nie byłem w żadnej reprezentacji. Lubię biegać, startuję w maratonach, więc się nie przestraszyłem wyzwania. Zresztą sport wpasowuje się w zdrowy tryb życia, a to bardzo lubię, więc sam z siebie staram się te pięć razy w tygodniu ruszać się. Ale nie jest to klasyczny trening, bo ten kojarzy mi się z planem. Moje ćwiczenia mają być dla mnie nie zmuszaniem się do wypełnienia planu, ale przyjemnością. Dlatego - jeśli mam ochotę biec przez dwadzieścia kilometrów, to biegnę, jak mniej - to mniej

- mówi Roman Pietrzak.

Czy będąc mistrzem świata chodzi się do "zwykłej" pracy? Jak sfinansować wyjazdy na zawody nie mając sponsora? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grzegorz Okoński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.