Rok wielkich inwestycji i sukcesów młodych naukowców

Czytaj dalej
Politechnika Świętokrzyska

Rok wielkich inwestycji i sukcesów młodych naukowców

Politechnika Świętokrzyska

Stary rok Politechnika Świętokrzyska żegna w dobrych nastrojach. Sukcesy, udane debiuty, nowe inwestycje i obiecujące plany. Tak bogatych w wydarzenia dwunastu miesięcy dawno nie było.

Uczelnię doceniono za kreowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań przyznając jej tytuł Ambasadora Innowacji. To wyróżnienie za najnowszy projekt PŚk, który zakłada budowę Centrum Naukowo–Wdrożeniowego Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego. Nagrodę po raz pierwszy wręczył Instytut Biznesu.

Przedsięwzięcie ma ogromne znacznie nie tylko uczelni, bo daje możliwość prowadzenia badań także na rzecz gospodarki. Uczelnia chce stać się zapleczem badawczym dla przemysłu regionu na dużą skalę. W ramach projektu powstanie sześć nowych laboratoriów, a kolejnych sześć doposażonych zostanie w nowy sprzęt.

Innowacje …i wynalazczość - dwa mocne atuty uczelni. Politechnika Świętokrzyska znalazła się w gronie docenionych za wkład pracy włożony w rozwój polskiej myśli technicznej. W ręce rektora uczelni prof. Wiesława Trąmpczyńskiego powędrowała honorowa odznaka prezesa Rady Ministrów „Zasłużeni dla wynalazczości”. Uczelnia w ostatnich latach zgłosiła do Urzędu Patentowego 253 wynalazki i wzory użytkowe. Ma też na swoim koncie 183 patenty.

Rok wielkich inwestycji i sukcesów młodych naukowców
Miłosz Pindur W konferencji „Nauka dla Biznesu – Biznes dla Nauki”, zorganizowanej w ramach Europejskiego Dnia Przemysłu, uczestniczyli przedsiębiorcy z całego województwa. Byli obecni również przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu. Prof. Barbara Goszczyńska, kierownik projektu CENWIS prezentowała możliwości współpracy z uczelnią.

Politechnika Świętokrzyska od lat promuje wynalazczość i dorobek polskich studentów. Od 2010 roku uczelnia organizuje Ogólnopolski Konkurs Student Wynalazca, którego celem jest budowa kultury innowacyjności w środowisku akademickim. W ostatniej ósmej edycji konkursu zaprezentowano 123 rozwiązania z 24 uczelni i instytutów naukowo-badawczych z całej Polski. Wiele z tych innowacyjnych pomysłów udało się wprowadzić na rynek.

Teleinformatyka - nowa specjalność na uczelni podbiła serca studentów. Starania PŚk doceniło Polskie Towarzystwo Informatyczne i przyznało uczelni tytuł Lidera Partnerstwa Edukacji i Biznesu. Komputerowi entuzjaści uczą się projektowania sieci informatycznych, poznają zagadnienia związane z jej bezpieczeństwem. Wykładowcy kształcą według najlepszych wzorów. Przewodnikiem w świecie informatycznych technologii jest firma CISCO – lider w branży IT. To unikatowy w skali kraju program, dzięki któremu studenci zdobędą uznawane na całym świecie certyfikaty. Władze PŚk liczą, że nowa specjalność przyciągnie w mury uczelni najlepszych z najlepszych.

Rok wielkich inwestycji i sukcesów młodych naukowców
Miłosz Pindur Zajęcia ze studentami w Laboratorium Cisco Networking Academy na PŚk.

Student też potrafi
Udany rok za sobą mają też studenci Politechniki Świętokrzyskiej. Ogromnym sukcesem zakończył się wyjazd drużyny Impuls do Stanów Zjednoczonych. Reprezentanci naszej uczelni zajęli trzecie miejsce w zawodach University Rover Challange! Swoją pozycję drużyna potwierdziła na zawodach łazików marsjańskich w Starachowicach. Team z Politechniki Świętokrzyskiej zwyciężył w rywalizacji zostawiając w tyle 35 drużyn z 20 krajów świata. W nagrodę Kielczanie pojadą ze swoim robotem na symulowaną misję kosmiczną do Omanu!

Rok wielkich inwestycji i sukcesów młodych naukowców
archiwum Łazik marsjański drużyny Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach zajął trzecie miejsce w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challange.

Znakomity debiut zaliczyli też konstruktorzy bolidu. Na prestiżowych zawodach serii Greenpower w Poznaniu studenci z Kielc zajęli trzecie miejsce wśród zespołów z całego kraju. W ciągu godziny pokonali na torze osiem okrążeń. Bolid skonstruowany przez kieleckich żaków to prawdziwe cacko wśród pojazdów, które walczyły o zwycięstwo. Szybki, z oryginalnymi rozwiązaniami, między innymi rowerową przekładnią, pozwalającą na rozwinięcie dużych prędkości. Młodzi konstruktorzy już pracują nad nową konstrukcją pojazdu. Chcą sięgnąć po złoto na zawodach w przyszłym roku.

Rok wielkich inwestycji i sukcesów młodych naukowców
Rafał Jurecki To był niesamowity debiut! Studenci Politechniki Świętokrzyskiej wygrali zawody bolidów w wyścigu na torze w Bydgoszczy. Pokonali sześć drużyn z doświadczeniem z całej Polski.

Na podium stanęli również informatycy. W maratonie programistycznym Hackathon Idea Kielce zajęli drugie i trzecie miejsce. Komisja konkursowa doceniła studentów za aplikację umożliwiającą zgłaszanie interwencji do odpowiednich służb i internetowy serwis do rezerwacji miejsc.

Grad medali spadł też na studentów wynalazców. Podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie laureaci konkursu Student Wynalazca zdobyli trzy złote, jeden srebrny i jeden brązowy medal.

Naukowa elita
Mijający rok obfitował nie tylko w udane debity studentów. Do grona młodych naukowców PŚk dołączyło osiemnastu doktorów nauk technicznych.

Wyróżnienia, nominacje i … duże pieniądze. Młodzi naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej dostali granty na badania o wartości ponad 2,3 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Projekty nad innowacyjnym układem sterowania do rakiet oraz układem przetwarzania i rozpoznawania obrazów do systemów samonaprowadzania dotyczą rozwiązań niewykorzystywanych dotąd w żadnych polskich pociskach i Siłach Zbrojnych RP. Zainteresowane tymi rozwiązaniami jest w pierwszej kolejności Ministerstwo Obrony Narodowej. Być może nowa technika sterowania znajdzie także zastosowanie w nowych rakietach produkowanych przez skarżyskie Mesko.

Rok wielkich inwestycji i sukcesów młodych naukowców
archiwum Łazik marsjański drużyny Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach zajął trzecie miejsce w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challange.

Miliony na podniesienie jakości kształcenia
Politechnika Świętokrzyska ma stać się nowoczesną uczelnią, kształcącą na potrzeby rynku pracy z wysoko wykwalifikowaną kadrą. Uczelnia otrzyma w sumie prawie 17 mln zł na doskonalenie oferty i jakości kształcenia z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Zintegrowany Program Uczelni to projekt, który ma wspierać uczelnie nie tylko w zakresie podnoszenia kompetencji ich pracowników i studentów, ale także realizowanych przez nie programów kształcenia. W ramach funduszy PŚk uruchomi między innymi cztery nowe specjalności (Modelowanie Informacji o Budynku, Inżynieria proekologiczna, Teleinformatyka, Komputerowe systemy sterowania i pomiarów).

Politechnika Świętokrzyska otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 12 milionów zł na realizację projektu w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”. Fundusze przeznaczone zostaną na rozwój potencjału badawczego dyscypliny: Inżynieria Środowiska oraz Budownictwo. Już w styczniu rozpoczną się pierwsze działania, projekt będzie realizowany przez cztery kolejne lata.

Rok wielkich inwestycji i sukcesów młodych naukowców
Kamil Dziewit Pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystego podpisania umowy konsorcjum pomiędzy Politechniką Świętokrzyską a Głównym Urzędem Miar. W uroczystości udział wzięli Premier RP – Mateusz Morawiecki i Minister Przedsiębiorczości i Technologii – Jadwiga Emilewicz.

Miliony na inwestycje
Takiej inwestycji w Kielcach jeszcze nie było. W stolicy regionu powstanie kompleks laboratoriów Głównego Urzędu Miar. Partnerem przedsięwzięcia jest Politechnika Świętokrzyska. GUM ma być motorem rozwojowym dla firm regionu i Polski. Dlatego kompleks laboratoriów wyposażony zostanie w najnowocześniejsze urządzenia pomiarowo-badawcze. Laboratoria dadzą nowe miejsca pracy, będą też szansą dla naukowców. Umowa na dofinasowanie z RPO już została podpisana.

Nie tylko GUM... powstaje już też Centrum Naukowo – Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego. Na budowę CENWIS uczelnia otrzymała prawie 67 milionów złotych dofinansowania. W chwili obecnej budowane jest już 1 piętro hali, gdzie będzie umieszczonych część laboratoriów i zakupywana jest aparatura specjalistyczna. Dzięki projektowi PŚk będzie mogła liczyć na lepszą współpracę z biznesem. Nowoczesna baza laboratoriów ma dać impuls do rozwoju przedsiębiorczości. To, co dzieje się w zaciszu laboratoriów ma wykorzystywać przemysł ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu Region Świętokrzyskiego. Realizacja inwestycji ma zakończyć się w 2020 roku.

Rok wielkich inwestycji i sukcesów młodych naukowców
Miłosz Pindur Politechnika Świętokrzyska zmieniła się w plac budowy. W ramach projektu CENWIS trwa rozbudowa budynku hali laboratoryjnej WEAiI. W chwili obecnej budowane jest już 1 piętro hali, gdzie będzie umieszczonych część laboratoriów i zakupywana jest aparatura specjalistyczna.

Wszystko wskazuje na to, że już wiosną przyszłego roku rozpocznie się budowa wielofunkcyjnego stadionu. Plany i pozwolenia na budowę już są. Teraz trzeba zgromadzić fundusze. Inwestycja pochłonie ponad 14 milionów złotych. Na razie uczelnia chce sfinansować prace z własnych środków, ale liczy, że pieniądze na wsparcie budowy stadionu znajdzie Ministerstwo Sportu. Inwestycji mocno kibicują środowiska sportowe. To ważne bo ich głos przyda się w walce o pozyskanie funduszy.

Nie tylko nauka.
Politechnika Świętokrzyska areną Mistrzostw Świata w piłce ręcznej. Mecze kobiet do lat 18 odbywały się między innymi na parkietach hali sportowej uczelni. Kielce były jedynym gospodarzem turnieju. Kielecki mundial zebrał same pochwały. Mimo, że Polki nie znalazły się w finale rozgrywek stolica regionu udowodniła, że zasługuje na tytuł Europejskiego Miasta Sportu.

Rok wielkich inwestycji i sukcesów młodych naukowców
Kazimierz Sokołowski Podczas Mistrzostw Świata mecze rozgrywane były między innymi w Hali Sportowej Politechniki, która doskonale sprawdził się w tej roli. Na trybunach panował świetna atmosfera.

Oczywiste jest, że Politechnika nie może istnieć bez współpracy z biznesem. Władze uczelni podjęły szereg inicjatyw, które zbliżają świat pracodawców ze środowiskiem akademickim. W lutym odbyła się konferencja w ramach Europejskiego Dnia Przemysłu, podczas której o współpracy nauki i przemysłu rozmawiali na Politechnice Świętokrzyskiej naukowcy i przedsiębiorcy z regionu. Współpraca z Kieleckim Parkiem Technologicznym zaowocował realizacją dwóch nowych projektów: Konkursu na najlepszą pracę dyplomową i Świętokrzyskiego Testu z Informatyki.

Uczelnia to idealne miejsce by rozpocząć prawdziwą przygodę z nauką i techniką. Na początku roku ruszył niezwykła projekt uczelni skierowany do dzieci i młodzieży pn.: Dziecięca Politechnika Świętokrzyska. Podczas uroczystego otwarcia, wykład inauguracyjny pt.: „Dlaczego samolot lata” wygłosił Prof. Jan Krysiński, były wieloletni rektor Politechniki Łódzkiej.

Niezwykły Dzień Dziecka zafundowała uczelnia najmłodszym. Ponad 1200 dzieci wzięło udział w warsztatach "Świata Młodego Odkrywcy”. Były pokazy naukowe, doświadczenia i ćwiczenia sprawnościowe. Gościem specjalnym był jedyny w historii Polak, który odbył lot w kosmos. Mirosław Hermaszewski opowiedział najmłodszym uczestnikom o swojej kosmicznej przygodzie.

Rok wielkich inwestycji i sukcesów młodych naukowców
Miłosz Pindur Mirosław Hermaszewski to jedyny Polak, który obserwował Ziemię z przestrzeni kosmicznej. Podczas wykładu najmłodszych zachęcał, by nie obawiali się podążać za marzeniami i odważnie patrzyli w przyszłość.

To była prawdziwa bitwa na głosy. Już po raz piąty na Świętym Krzyżu odbył się Koncert Finałowy w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Akademickich. w tym roku zwyciężył Chór Cantata z Politechniki Krakowskiej. Na podium oprócz chóru z Krakowa stanęły też zespoły z Politechniki Opolskiej i Akademii Morskiej w Gdyni.

Rok wielkich inwestycji i sukcesów młodych naukowców
Miłosz Pindur Przegląd zakończył Koncert Galowy, który odbył się w Bazylice Mniejszej pw. Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu. Podczas finałowego koncertu wystąpiły wszystkie chóry biorące udział przeglądzie, prawie 200 młodych artystów. Program muzyczny, został w tym roku poszerzony o trzy utwory patriotyczne z okazji upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

O historii Centralnego Okręgu Przemysłowego rozmawiali w murach Politechniki Świętokrzyskiej samorządowcy, historycy i przedstawiciele rządu. Okazją do zorganizowania międzynarodowego seminarium było stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Budowę COP zainicjował wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski. Jego sylwetkę i dokonania przypomniała wnuczka dr Julita Maciejewicz-Ryś. Na zakończenie spotkania w budynku rektoratu uczelni otwarta została wystawa „Kielecczyzna w Centralnym Okręgu Przemysłowym”.

Politechnika Świętokrzyska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.