Rodzime kompozycje inspirowane słynnym japońskim drzewkiem bonsai

Czytaj dalej
Fot. Fotolia
Beata Kubiake.ogrodek.pl

Rodzime kompozycje inspirowane słynnym japońskim drzewkiem bonsai

Beata Kubiake.ogrodek.pl

Ponad tysiąc lat temu Chińczycy jako pierwsi dostrzegli oryginalne piękno dziko rosnących, skarłowaciałych drzew i zaczęli je uprawiać w ogrodach.

Ale to dopiero Japończycy uczynili z uprawy bonsai prawdziwą sztukę, o precyzyjnie ustalonych zasadach i symbolice znaczeń. Słowo bonsai oznacza roślinę posadzoną w płytkiej doniczce lub na tacy. Oryginalne doniczki same w sobie są niezwykle dekoracyjne. Wyrabia się je według tradycyjnych wzorów i pokrywa glazurą o stonowanych odcieniach w kolorach ziemi.

Japończycy zawsze uprawiali nieparzystą liczbę drzewek bonsai. Dlaczego? Ponieważ liczby nieparzyste symbolizują w Japonii długowieczność.

Ciekawostką jest fakt, że słowo „cztery” w języku Kraju Kwitnącej Wiśni jest bliskie znaczeniu słowa śmierć. Tradycja zakazuje w związku z tym uprawy czterech drzewek bonsai.

Te orientalne, zawsze zielone rośliny mogą okresowo być wnoszone do pomieszczeń, ale powinny wtedy stać w chłodnym, przewiewnym miejscu, dość blisko okna.

Bonsai podlewamy regularnie i codziennie zraszamy wodą - najlepiej deszczową. W zasadzie jednak te maleńkie dzieła sztuki przez większość czasu powinny rosnąć na zewnątrz, w ogrodzie, gdzie mogą się prawidłowo rozwijać.

Oryginalne drzewka bonsai rosną wiele lat. Pielęgnacja wymaga wyjątkowej cierpliwości i przywiązywania wagi do najmniejszych detali. Możemy jednak szybko i dość łatwo stworzyć na tarasie, czy w domu orientalną kompozycję z karłowatych drzewek iglastych, dekoracyjnego mchu oraz rozchodnika, posadzonych w płytkich porcelanowych doniczkach.

Aby uprawiać karłowate iglaki, musimy jednak pamiętać, że doniczki powinny być większe od tradycyjnych.

Autorka: Beata Kubiak

Beata Kubiake.ogrodek.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.