Rafał Nagórski

Robert Korzeniowski: Sport tak, ale pod okiem fachowca

Dziś zawodowo Robert Korzeniowski jest menedżerem projektu Medycyna dla sportu firmy Lux Med Fot. Radek Koleśnik Dziś zawodowo Robert Korzeniowski jest menedżerem projektu Medycyna dla sportu firmy Lux Med
Rafał Nagórski

Bieganie to już nie moda, ale trend. Ważne jednak, by przygodę ze sportem rozpoczynać z fachowcami - mówi Robert Korzeniowski.

- Jestem dumny z tego, że byłem zawodnikiem w chodzie sportowym. Po zakończeniu kariery zająłem się promowaniem sportu i trochę na fali akcji „Polska biega” sam zostałem wciągnięty przez biegaczy do biegania - mówił nam wczoraj Robert Korzeniowski, czterokrotny złoty medalista olimpijski, który gościł w nadmorskim Jarosławcu. Mistrz był uczestnikiem ogólnopolskiej konferencji dla organizatorów imprez biegowych. I z nami, i z jej uczestnikami dzielił się swoją wiedzą.

- Zaryzykuję takie stwierdzenie, że bieganie czy szybkie chodzenie, cykliczna aktywność jest dla każdego. Dzisiaj nowoczesna medycyna kwalifikuje nawet ludzi po kilku zawałach do tego, by uprawiali sport i sport sam w sobie jest lekarstwem - podkreśla Korzeniowski, który na co dzień jest menedżerem projektu Medycyna dla sportu i aktywnych w grupie Lux Med i zajmuje się tym, by dobra konsultacja medyczna była dostępna dla każdego sportowca wyczynowego oraz amatora.

- Ważne jest, by kiedy zaczynamy przygodę ze sportem, robić to z fachowcami, by zadbać o kontakt z trenerem, który wie więcej niż nasi znajomi lub to, co wyczytamy w sieci na temat treningu - mówi Robert Korzeniowski i dodaje: - Druga taka osoba, z którą powinniśmy się zobaczyć, to jest lekarz. Może to być w pierwszym kontakcie lekarz rodzinny, który nas dobrze zna. Ja zachęcam jednak do kontaktu zawsze z lekarzami medycyny sportowej, bo oni wiedzą więcej na temat samej aktywności. Z całą pewnością na wstępie bardzo dobrze byłoby zrobić przynajmniej EKG spoczynkowe serca, a jeżeli tylko jest taka możliwość, to zrobić EKG wysiłkowe. - podkreśla.

Mistrz olimpijski nie tylko mówił o bieganiu wyczynowym i amatorskim. Sam wziął wczoraj udział w biegu na dystansie 3 kilometrów uliczkami Jarosławca. - Dzisiaj nie ma ani niewłaściwego miejsca ani wieku na to, by zacząć uprawiać sport. Wszyscy chcemy żyć jak najlepiej i sport jest gwarantem tego, że będziemy po prostu się trochę lepiej starzeć - mówił.

Trzydniowa konferencja dla organizatorów imprez biegowych zorganizowana była w Jarosławcu przez Polskie Stowarzyszenie Biegów. Była to nie tylko okazja do dyskusji na temat codziennych problemów tych, którzy chcą promować aktywność fizyczną. Była to też możliwość zaprezentowania się firm produkujących puchary, medale i upominki dla organizatorów oraz odzież, obuwie, sprzęt, odżywki i napoje dla biegaczy, dla firm świadczących usługi w zakresie pomiaru czasu, nagłośnienia, łączności, produkcji filmów i obsługi medycznej.

Rafał Nagórski

Pracę w dziennikarstwie zaczynałem w 2001 roku jako student… ekonomii. Kiedyś były specjalizacje tematyczne, dzisiaj ich już nie ma. Pracuję jako dziennikarz, redaktor, czasem jako wydawca. Pasja numer jeden to sport. Niemal wszystkie dyscypliny, ale z piłką nożną na pierwszym miejscu. Pasja numer dwa to podróże, przede wszystkim górskie wyprawy. W wolnym czasie próbuję zadbać o dobrą formę fizyczną.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.